Football League: Πάγωσε το Δημοτικό Στάδιο Σερρών στο 93' ο Πλαβούκος!
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την πρώτη αγωνιστική της υποχρέωση στο πρωτάθλημα της Football League για το 2018 έδωσε η Αναγέννηση στις Σέρρες καταφέροντας να πάρει ένα βαθμό στην τελευταία φάση του αγώνα!
Οι κιτρινόμαυροι δεν έδειξαν ιδιαίτερες αρετές στον αγώνα πέρα από πίστη ότι μπορεί να τα καταφέρουν. Και όντως έτσι συνέβη καθώς χρειάσθηκε να φθάσουμε στο 93' για να πετύχουν το γκολ που σήμανε και την κατάκτηση ενός βαθμού εκτός Καρδίτσας. Σημαντικό ρόλο στο βαθμό ωστόσο έπαιξε η τύχη (απώλεια πέναλτι για τους γηπεδούχους) και ο Γκέκας που δήλωσε παρών με σημαντικές αποκρούσεις.
Δεν μπήκε δυνατά στον αγώνα από την αρχή η Αναγέννηση και το πλήρωσε στην πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα ο Γκούρτσας έγινε αποδέκτης σέντρας, άφησε τη μπάλα στον Πόζογλου και αυτός με σουτ νίκησε τον Γκέκα ανοίγοντας το σκορ. Η Αναγέννηση μετά το γκολ ανέβασε την απόδοσή της ωστόσο οι προσπάθειες που είχε κυρίως από στημένα δεν σημιούργησαν σοβαρούς κινδούνους στην εστία του Πανσερραϊκού. Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους δημιουργώντας κινδύνους για την εστία του Γκέκα. Ειδικότερα στο 29' και το 39' ο Παπουτσογιαννόπουλος είχε σουτ που πέρασαν εκτός εστίας ενώ στο 42' ο Τσαμούρης με προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ. Σημαντικότερη όλων ωστόσο η διπλή ευκαιρία στο 35' με τον Γκέκα να διώχνει δύσκολα κεφαλιά του Γκούρτσα και στη συνέχεια τον Ιωαννίδη να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία. Η φάση αυτή στοίχισε την αποβολή του Περικλή Αμανατίδη καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα στο διαιτητή ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή στην προσπάθεια του Γκούρτσα.
Με ένα σουτ του Τζέκου στο 52' η Αναγέννηση απείλησε τους γηπεδούχους όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι που υπέδειξε ο διαιτητής με τον Γκούρτσα να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά της κάθετης δοκού και την Αναγέννηση να γλιτώνει το 2-0. Ο Πανσερραϊκός είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία στο 83' με τον Γκούρτσα να βγαίνει τετ α τετ με τον Γκέκα αλλά τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης να διώχνει σε κόρνερ. Αμέσως μετά ο Παπαευθυμίου που λίγα λεπτά πριν αντικατέστησε τον Τζέκο είχε σουτ στην εστία με τον Τσελεπίδη να σώζει την ισοφάριση με προβολή. Στο 90+3 ο Πλαβούκος με εκτέλεση φάουλ καταφέρνει να ισοφαρίσει για την Αναγέννηση πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ παγώνοντας παράλληλα το Δημοτικό Στάδιο Σερρών!
Πανσερραϊκός (Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιμίκας, Ρούτσης (79' Σιάκκας), Πόζογλου (90' Βοσκόπουλος), Δούμτσος, Γκούρτσας
Αναγέννηση Καρδίτσας (Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Ρουσσάκης, Καρίκι, Σταματάκης, Σουντούρα, Πλαβούκος, Χατζάρας (70' Κονέ), Μπιτέλης, Τζέκος (80' Παπαευθυμίου)
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας είχαμε τον Άρη να κερδίζει το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επιστρέφοντας έτσι στις νίκες ενώ και η Παναχαϊκή επικράτησε του Απόλλωνα Λάρισας και διατηρήθηκε έτσι σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή. Σπάρτη και Καραϊσκάκης νίκησαν επίσης στις έδρες τους και μοιράζονται την 5η και 6η θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Τέλος, βαθμολογική απώλεια είχαμε για τη Δόξα στη Δράμα με τον Παναιγιάλειο να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας.
Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:
ΟΦΗ - Κισσαμικός Χανιά 3-0 (Σάββατο 6/1)
Βέροια - Τρίκαλα 0-1 (Σάββατο 6/1)
Αχαρναϊκός - Καλλιθέα 0-3 α.α.
Πανσερραϊκός - Αναγέννηση Καρδ. 1-1
Δόξα Δράμας - Παναιγιάλειος 0-0
Σπάρτη - Αιγινιακός 1-0
Άρης - Απόλλων 2-0
Παναχαϊκή - Απόλλων Λάρισας 2-1
Καραϊσκάκης - Εργοτέλης 2-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Στα Χανιά η δεύτερη έξοδος για το 2018 για την Αναγέννηση. Εκτός έδρας σε Αίγιο και Λάρισα αγωνίζονται αντίστοιχα ΟΦΗ και Άρης ενω τα Τρίκαλα υποδέχονται την Σπάρτη.
Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:
Κισσαμικός - Αναγέννηση Καρδ.
Παναιγιάλειος - ΟΦΗ
Αιγινιακός - Πανσερραϊκός
Απόλλων - Δόξα Δράμας
Τρίκαλα - Σπάρτη
Απόλλων Λάρισας - Άρης
Καλλιθέα - Βέροια
Καραϊσκάκης - Παναχαϊκή
Εργοτέλης - Αχαρναϊκός 3-0 α.α.