Καθαρή νίκη της ΑΕΛ επί του Ολυμπιακού Βόλου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Η Λάρισα ήταν η μεγάλη νικήτρια του θεσσαλικού ντέρμπι, επικρατώντας 3-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Football League.
Η ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα είχε σε μεγάλη… μέρα τον Ζεκίνια, ο οποίος έκανε… ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Ο άσος της ΑΕΛ είχε δύο δοκάρια (24’, 48’), ενώ ήταν «μέσα» στα δύο πρώτα τέρματα των γηπεδούχων με τους Δεινόπαπα (36’) και Καρανίκα (88’), ενώ στο 95’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Η υπεροχή των «βυσσινί» έφερε… καρπούς στο 36’ με τον Δεινόπαπα. Συγκεκριμένα, ο Ζεκίνια έκανε την κάθετη μπαλιά στον Τσίγκα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε τη… γλυκιά σέντρα στον άσο της Λάρισας και αυτός με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, έκανε το 1-0 για την Λάρισα.Στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός Βόλου πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό είχε ως συνέπεια να παρατηρηθούν πολλά κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, τα οποία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Καρανίκας στο 88’ έπειτα από σέντρα του Ζεκίνια και με κεφαλιά – ψαράκι διαμόρφωσε το 2-0.
Ωστόσο, οι παίκτες της ΑΕΛ δεν είχαν… πει την τελευταία τους λέξη και ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, Ζεκίνια, έβαλε στο 95’ το… κερασάκι στην τούρτα, καθώς με πλασέ «έγραψε» το τελικό 3-0.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τίκας (Σ.Δ. Καρδίτσας), ο οποίος απέβαλε τον Παλαιολόγο στο 79’ και έδειξε την κίτρινη κάρτα στους: Νεμπεγλέρα, Δεινόπαπα, Καρανίκα, Γόγολο, Κατσιαρό, Τσιάτσιο, Μπολάτι, Πινδώνη
ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (66’ λ.τρ. Γιώτας), Δεινόπαπας (86’ Χασομέρης), Ζεκίνια, Τσιμπάμπα (61’ Καρανίκας), Τσίγκας.
Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Στουρνάρας, Κατσιαρός, Πινδώνης, Παλαιολόγος, Ανιέτε (46’ Τσιάτσιος), Ογιαρμπίντε, Γενγκά (85’ Γαλάνης), Μπολάτι (66’ λ.τρ. Στογιάνοφ), Γόγολος, Μπακαγιόκο.