Ώρα Ζακύνθου για την Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Την πρώτη αναμέτρηση για το β' γύρο του βορείου ομίλου της Football League δίνει το απόγευμα της Κυριακής η Αναγέννηση στη Ζάκυνθο.
Η αποστολή της ομάδας βρίσκεται ήδη καθοδόν για το μακρινό ταξίδι που την περιμένει και απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο που πέρα από τις αρχικές προβλέψεις κατόρθωσε να κάνει μια πολύ καλή πορεία στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Οι Επτανήσιοι με "όπλο" την έδρα τους όπου μετρούν πέντε νίκες και μια ισοπαλία (με Ηρακλή την τελευταία αγωνιστική) βρίσκονται μόλις δύο βαθμούς πίσω από την Αναγέννηση και την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι θετικές εμφανίσεις τους κρατούν και τον κόσμο κοντά στην ομάδα στην πρώτη εμφάνιση της ομάδας στη Football League.
Πέρα από αυτά τα θετικά για την Ζάκυνθο δεν παύουν να υπάρχουν και τα διοικητικά - οικονομικά προβλήματα καθώς η κάλυψη του μετοχικού κεφαλαίου της ΠΑΕ αποτελεί ένα μεγάλο αγκάθι για την διοίκηση της ομάδας. Η αλήθεια είναι όμως η διοίκηση και πέρυσι στην Football League 2 όσο και φέτος, τα έχει καταφέρει παρά τις αντιξοότητες και κρατά την ομάδα ετοιμοπόλεμη.
Στους κιτρινόμαυρους τώρα η προετοιμασία των προηγουμένων ημερών ολοκληρώθηκε με το γνωστό σοβαρό πρόβλημα του Κοντού που έπαθε κάταγμα στην κνήμη στην τελευταία προπόνηση για το 2013 αλλά και κάποιες μικροενοχλήσεις του Κρανιώτη στους κοιλιακούς που όμως δεν του στέρησαν τη συμμετοχή στην αποστολή της ομάδας. Στην αποστολή δεν είναι ο τιμωρημένος Ρόβας όπως δεν είναι και ο Μπουσινάκης που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από τον Τύρναβο με πολλές προσδοκίες αλλά διοίκηση και προπονητής δεν φαίνεται να είναι ικανοποιημένοι από την απόδοσή του. Εκτός αποστολής επίσης ο Πάτρας που θα αγωνίζεται με την φανέλα των Τρικάλων για το επόμενο εξάμηνο όπως και ο Μυργιώτης που θα κάνει το ίδιο δρομολόγιο αλλά δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα οι διαδικασίες.
Στην ομάδα της Ζακύνθου απών θα είναι ο τιμωρημένος Οικονόμου αλλά και ο νεοπακτηθής Χιράλδο που δεν είναι έτοιμα ακόμα τα χαρτιά του.
Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
4 Ιανουαρίου 2014 στις 15:00
Αιγινιακός - Εθνικός Γαζώρου (Τερετίδης από Σ.Δ. Καβάλας - Βάντσης - Χατζηνάκος από Σ.Δ. Δράμας)
5 Ιανουαρίου 2014 στις 15:00
Ζάκυνθος - Αναγέννηση Καρδίτσας (Σφακιανάκης - Κοσμάς - Μεϊντάνας από Σ.Δ. Αθηνών)
Νίκη Βόλου - Δόξα Δράμας (Αντωνίου - Κουντουρέλης - Δοσης από Σ.Δ. Αθηνών)
Ηρακλής - Καβάλα (Μαλούτας - Παρασίου από Σ.Δ. Ημαθίας - Σίπκας από Σ.Δ. Πέλλας)
Βατανιακός - Τύρναβος (Κυριαζίδης - Λιώλιας από Σ.Δ. Έβρου - Σάββας από Σ.Δ. Σερρών)
Απόλλων Καλαμαριάς - Πιερικός (Τσακαλίδης - Κελάζογλου - Γούτας από Σ.Δ. Χαλκιδικής)
6 Ιανουαρίου 2014 στις 15:00
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Κέρκυρα (Κιοτζένης - Λάζαρης από Σ.Δ. Καβάλας - Τσαγγάρη από Σ.Δ. Μακεδονίας)