Σκληρές δηλώσεις Πάτση για την Αναγέννηση - Ανακοίνωση απάντηση της κιτρινόμαυρης ΠΑΕ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ανακοίνωση με την οποία απαντά στις δηλώσεις του μεγαλομετόχου της Νίκης Βόλου Ανδρέα Πάτση εξέδωσε η ΠΑΕ Αναγέννηση Καρδίτσας.
Δείτε τη δήλωση του Ανδρέα Πάτση:
«Ότι δεν μιλάω δεν σημαίνει ότι δεν βλέπω. Και δεν σημαίνει ότι δεν κάνω αυτό που πρέπει να κάνω. Εκεί που πρέπει να μιλήσω, όπως πρέπει και τη στιγμή που πρέπει το κάνω. Η διασφάλιση των συμφερόντων της ΠΑΕ είναι σε όλα τα επίπεδα. Από την άλλη όμως περιμένω με 14 τελικές από την ομάδα μου να βάλει ένα γκολ. Καμιά φορά η διαιτησία αποτελεί ένα άλλοθι. Εμένα μου αρέσει να βλέπω την πραγματικότητα.
Στην Καρδίτσα το είπα στο διαιτητή. Δεν με ενδιαφέρει να δώσεις το πέναλτι. Δεν μπορεί να κόβεις βόλτες οκτώ λεπτά στο γήπεδο πάνω κάτω. Δεν γίνεται να μπαίνουν σκυλιά και να μη διακόπτεις τον αγώνα. Ήταν πασιφανές ότι θα μπουν οι σκύλοι στο γήπεδο. Ηταν ένας κύριος με καμπαρντίνα που κυκλοφορούσε με τα σκυλιά πίσω από την εστία της Καρδίτσας. Αν θες έτσι, τράβα στο χωριό σου και άσε μας ήσυχους. Εσύ κάνεις ζημιά σε εμάς που το πονάμε. Ο τερματοφύλακας της Καρδίτσας έπεσε κάτω λιπόθυμος. Εσύ δεν μπορείς να λέγεσαι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής. Ξευτίλας είσαι. Ο διαιτητής στην Καρδίτσα έδωσε δύο φορές το πέναλτι και δύο το πήρε πίσω. Αν είσαι τόσο μικρός, πήγαινε να κάνεις μία άλλη δουλειά. Για τους παίκτες όμως αυτά είναι εντολές του προπονητή και της διοικήσεως. Αυτό είναι το ελληνικό ποδόσφαιρο».
Η ανακοίνωση - απάντηση της ΠΑΕ Αναγέννηση:
"Με αφορμή τις συνεχείς δηλώσεις του προέδρου της Νίκης Βόλου κ. Ανδρέα Πάτση οι οποίες εμπεριέχουν προσβλητικές και απαξιωτικές αναφορές στην ομάδα μας και σε μέλη της οφείλουμε ν' απαντήσουμε τα εξής:
Η Αναγέννηση σεβόμενη την πάγια αρχή της παρείχε άψογη φιλοξενία στην αποστολή της Νίκης Βόλου, στους συνοδούς της και παραχώρησε όλο το πέταλο στους οπαδούς της,.
Με κάθε τρόπο προσπαθήσαμε ως διοίκηση να διασφαλίσουμε την άνετη παραμονή των ανθρώπων της Νίκης Βόλου και των φιλάθλων της στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας όπως πράττουμε για κάθε φιλοξενούμενη ομάδα.
Το “ευχαριστώ” που εισπράξαμε ήταν καταστροφές, σπασμένα καθίσματα, και συνεχή απαξιωτικά σχόλια απο τον κ. Πάτση σε δηλώσεις του!
Ο κ. Πάτσης μίλησε για σκυλιά που έμπαιναν στον αγωνιστικό χώρο, χαρακτήρισε ξεφτίλα τον τερματοφύλακα της ομάδας μας επειδή τραυματίστηκε σε μια φάση του αγώνα και του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες και έκανε λόγο για χωριάτες...
Σ' ο,τι αφορά την είσοδο του σκύλου δεν αξίζει τον κόπο να κάνουμε ιδιαίτερη ανάλυση! Η είσοδος του συμπαθούς τετραποδου δεν ήταν αποτέλεσμα “δολιοφθοράς” στον αντίπαλο (ήμαρτον!) αλλά ένα απρόβλεπτο συμβάν που το χουμε δει ακόμη και στα μεγαλύτερα γήπεδα του κόσμου! Αλλωστε αυτό συνέβη αναπάντεχα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα για τρία λεπτά κι ενώ η ομάδα μας είχε επίθεση. Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει μετά απ' αυτό; Να κατακυρωθεί το μάτς 0-3 υπερ της Νίκης Βόλου και να εκτελεστεί επι τόπου ο σκύλος;
Σ' ο,τι αφορά τους απαράδεκτους χαρακτηρισμούς για τον τερματοφύλακα της ομάδας μας Αποστόλη Σιαράβα που τραυματίστηκε στα τελευταία λεπτά τους επιστρέφουμε.
Η Αναγέννηση είναι ίσως απο τις λίγες ομάδες του πρωταθλήματος που δεν έχει “τραυματισμούς σκοπιμότητας”. Δεν πέφτουν κάτω οι παίκτες της και δεν το έκαναν ούτε στο συγκεκριμένο μάτς παρότι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα.
Πάλεψαν ΟΡΘΙΟΙ απο το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό καθαρά και παλικαρίσια, όπως επίσης πάλεψαν και οι παίκτες της Νίκης Βόλου.
Η ένταση που δημιουργήθηκε στο τέλος απο τους οπαδούς της ομάδας μας οφείλονταν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στις προκλητικές χειρονομίες του κυρίου που συνόδευε την αποστολή της Νίκης Βόλου που εισήλθε (με ποιά ιδιότητα άραγε;) και στον αγωνιστικό χώρο καθυβρίζοντας και προκαλώντας τους πάντες!
Την ίδια στιγμή στην πλευρά που ήταν οι οπαδοί της Νίκης Βόλου ξηλώνονταν τα καθίσματα της εξέδρας και επιχειρήθηκε "ντου" που απετράπη απο την αστυνομία! Γι' αυτό το γεγονός θα μας πεί τίποτα ο κ. Πάτσης ή δεν υπέπεσε στην αντίληψή του;
Απο κει και πέρα ούτε ένα περιστατικό έντασης μεταξύ των ποδοσφαιριστών και προπονητών δεν υπήρξε, παρά το γεγονός ότι η ατμόσφαιρα ηλεκτρίστηκε απο την απόφαση του διαιτητή.
Οσο για το ποιος αδικήθηκε απ' αυτή την απόφαση φαίνεται και απο το βίντεο του αγώνα. ΚΑΜΜΙΑ παράβαση δεν υπήρξε πόσω δε μάλλον πέναλτι στην επίμαχη φάση! Η ουσία είναι πως εξαιτίας αυτής της αναστάτωσης αποβλήθηκε ένας βασικός ποδοσφαιριστής της ομάδας μας! Αρα η Αναγέννηση είναι αυτή που επλήγη όχι μόνο για το συγκεκριμένο μάτς αλλά και για το επόμενο!
Σεβόμαστε απόλυτα την προσπάθεια που γίνεται στη Νίκη Βόλου. Σεβόμαστε επίσης και την προσπάθεια του κ. Πάτση ο οποίος ως νέος παράγοντας στο χώρο του ποδοσφαίρου είχε δείξει ένα συγκεκριμένο ύφος. Οι τελευταίες δηλώσεις, πιστεύουμε ότι είναι απόρροια του εκνευρισμού του και τον αδικούν.
Σ' ο,τι αφορά την Αναγέννηση θα συνεχίσει να πορεύεται με τις πάγιες αρχές της:
Σεβασμός στον αντίπαλο, σεβασμός στο άθλημα που περνάει πολύ δύσκολες ημέρες, σεβασμός στον κόσμο όλων των ομάδων.
Εχοντας δείξει όλα τα παραπάνω στην πράξη κι όχι στη θεωρία, απαιτεί τον ίδιο σεβασμό.
ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ