Κακή στο Α΄ημίχρονο, άτυχη στο Β’ (Αναγέννηση - Δόξα 0-0) + Φώτο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Δεν ξέρουμε αν πιστεύετε στις συμπτώσεις αλλά είχαμε μία άξια αναφοράς στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καρδίτσας. Για δεύτερη φορά μετά από έκτος έδρας νίκη η Αναγέννηση δεν καταφέρνει να νικήσει και εντός έδρας και παραχωρεί ισοπαλία.
Την πρώτη φορά ήταν μετά το διπλό στην Καλαμαριά, αυτή τη φορά μετά το διπλό στη Ζάκυνθο. Έτσι μοιράστηκε τους βαθμούς με την Δόξα Δράμας, σ’ ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά που αφήνει στην Αναγέννηση μια γεύση απογοήτευσης, σε ότι έχει να κάνει με την προσπάθεια των κιτρινόμαυρων στο δεύτερο ημίχρονο. Γιατί στο πρώτο δεν δικαιούταν τίποτα περισσότερο από το 0-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Πάντως η ομάδα της Καρδίτσας διατήρησε το εντός έδρας αήττητο χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και παρότι ξεκίνησε με αρκετούς βασικούς στον πάγκο για διαφόρους λόγους. Η Ισοπαλία δεν ήταν βέβαια το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα αλλά δεν είναι και τέτοιο που να τη βγάζει εκτός στόχων.
Συστήματα
Το πλέον αξιοσημείωτο στην ενδεκάδα και το 4-3-3 που παρέταξε ο κ. Θεοδοσιάδης ήταν η απουσία απ’ αυτήν του αρχηγού Σωκράτη Μπουντούρη. Ο έμπειρος και πολύτιμος επιθετικός τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση και παρότι οι αρχικές εκτιμήσεις για θλάση δεν επιβεβαιώθηκαν, προτιμήθηκε στο ξεκίνημα να μείνει στον πάγκο. Εκεί κάθισε δίπλα στο Γήτα αλλά και τον Ρόβα που, παρότι εξέτισε την ποινή του, δεν ήταν στην 11άδα καθώς το δίδυμο Κουκούλη- Οικονόμου στο κέντρο της άμυνας ήταν πολύ καλό στη Ζάκυνθο.
Οι δύο στόπερ παρατάχθηκαν μπροστά από το Σιαράβα και είχαν αριστερά τον Δημόπουλο και δεξιά τον Γκουγκούδη. Μίχος και Καραχάλιος ήταν τα δύο αμυντικά χαφ και σε πιο οργανωτικό ρόλο ο Μπιτέλης.
Την επιθετική τριάδα στο ξεκίνημα του ματς αποτέλεσαν οι Κόκκινος αριστερά, Χλωρός δεξιά και Γεωργακόπουλος στην κορυφή. Οι δύο τελευταίοι άλλαζαν αρκετά συχνά θέσεις.
Για τη φιλοξενούμενη Δόξα ο Κ. Βασιλακάκης κάτω από τα δοκάρια τοποθέτησε τον Μενκά, αριστερά στην άμυνα τον Γελαδάρη, στόπερ τους Θεοδωρέλη και Στεργιανό και δεξιά τον Μπέκα. Την τριάδα της μεσαίας γραμμής σχημάτιζαν οι Βλασόπουλος, Ρούτσης και Στόικος και στην επίθεση, από αριστερά προς τα δεξιά, οι Περπερίδης, Έτοφ και Κάσσος.
Η μορφή του αγώνα
Η γκρίνια που ακούστηκε με το σφύριγμα της λήξης από τις κερκίδες αντικατοπτρίζει την απογοήτευση των φιλάθλων της Αναγέννησης για την εμφάνιση της ομάδας στο πρώτο 45λεπτο. Οι κιτρινόμαυροι κατέγραψαν ουσιαστικά μία φάση στο 9ο λεπτό και έτερον ουδέν. Οι μόνες προσπάθειες να απειλήσουν είχαν να κάνουν με στημένες φάσεις που όμως όχι απλά δεν είχαν ευτυχή κατάληξη αλλά δεν ανησύχησαν καν την αντίπαλη εστία.
Η ομάδα της Καρδίτσας δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, έμοιαζε εγκλωβισμένη και κατέφευγε σε μακρινές μπαλιές που ήταν εύκολη λεία για τους αμυντικούς.
Στα θετικά καταγράφεται η αμυντική της λειτουργία καθώς και η Δόξα Δράμας δεν έβρισκε διαδρόμους και όποτε απείλησε ήταν με αξιόλογα αλλά άστοχα σουτ έξω από την περιοχή.
Στα αξιοσημείωτα του Α΄ημιχρόνου ο τραυματισμός του Δημόπουλου στο 14 που έφερε πολύ νωρίς εντός αγωνιστικού χώρου τον Γήττα.
Η επανάληψη ήταν ένα άλλο ματς. Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά και στο 55 είδε τη συμβολή των δοκών να της στερεί το γκολ σε φάουλ του Γήττα. Συνέχισε να πιέζει και η είσοδος του Μπουντούρη της ανέβασε την ψυχολογία και της έδωσε την προσωπικότητα που της έλειπε. Απέκτησε στοιχεία ομάδας με πάθος και οργάνωση, με ορθολογική ανάπτυξη και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε παθητικό ρόλο αφού πολύ σπάνια κατάφερναν να πάρουν πρωτοβουλίες με επιθετικό χαρακτήρα.
Η ουσία όμως ενός ποδοσφαιρικού αγώνα είναι το γκολ. Και γκολ η Αναγέννηση δεν πέτυχε. Πίεσε, είχε κατοχή, «γέμισε» την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες και να πανηγυρίσει. Βεβαίως στα τελευταία λεπτά το άγχος υπερίσχυσε της ποδοσφαιρικής λογικής αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο κάτω από την πίεση του χρόνου. Ακόμα, πάντως και στο τελευταίο δευτερόλεπτο προσπάθησε με ένα φάουλ του Μπουντούρη αλλά μόνο το «αχ» της εξέδρας ήταν αυτό που τελικά έμεινε.
9. Συρτή σέντρα του Γκουγκούδη έφερε σε καλή θέση τον Κόκκινο που σούταρε άστοχα, παράλληλα με την εστία
29. Σουτ του Στόικου, έξω από την περιοχή, πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σιαράβα
31.Κίνηση του Έτοφ μέσα στην περιοχή και σουτ, μπλόκαρε ο Σιαράβας
45+1 Σουτ του Ρούτση από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
55. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γήτα από την γωνία της περιοχής έστειλε την μπάλα στην απέναντι συμβολή των δοκών.
90+5 Φάουλ του Μπουντούρη απείλησε τον Μενκά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: (Θεοδοσιάδης) Σιαράβας, Γκουγκούδης, Δημόπουλος, Κουκούλης, Οικονόμου, Καραχάλιος(14 Γήττας), Μίχος, Γεωργακόπουλος, Κόκκινος(55 Μπουντούρης), Μπιτέλης, Χλωρός(71 Κρανιώτης)
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: (Βασιλακάκης) Μένκα, Γελαδάρης, Κάσσος(66 Χιντατσέλι, 87 Κικόφ), Στόικος, Ρούτσης, Βλασόπουλος, Μπέκα, Περπερίδης(90+3 Κυριακίδης), Στεργιανός, Έτοφ, Θεοδωρέλης
Π.Κ.
![]() |
Πολυκατάστημα City Market 5ο χλμ. Καρδίτσας - Αθηνών Τηλ: 24410 62277 |
Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Δόξα Δράμας 0-0
Καβάλα - Ζάκυνθος 1-0
Κέρκυρα - Βατανιακός 4-3
Πιερικός - Αιγινιακός 1-5
Απόλλων Καλαμαριάς - Αναγέννηση Γιαννιτσών 4-1
Τύρναβος - Νίκη Βόλου (18:00)
Εθνικός Γαζώρου - Ηρακλής (Δευτέρα 13/1 στις 18:00)
Σημείωση: Σε λίγο φωτογραφίες από την αναμέτρηση της Καρδίτσας...
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη του αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ .
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Εκτός έδρας η επόμενη αναμέτρηση για τους κιτρινόμαυρους που θα μεταβούν στην Καβάλα. Από την αγωνιστική ξεχωρίζει το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Νίκη Βόλου και Κέρκυρα.
Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:
Καβάλα - Αναγέννηση Καρδίτσας
Δόξα Δράμας - Τύρναβος
Ζάκυνθος - Εθνικός Γαζώρου
Νίκη Βόλου - Κέρκυρα
Ηρακλής - Πιερικός
Βατανιακός - Απόλλων Καλαμαριάς
Αιγινιακός - Αναγέννηση Γιαννιτσών