Ήττα για την Αναγέννηση στην Κέρκυρα με 2-0 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Δεν τα κατάφερε να συνεχίσει με θετικά αποτελέσματα η Αναγέννηση καθώς το απόγευμα της Κυριακής γνώρισε την ήττα στην Κέρκυρα από την τοπική ομάδα, δεχόμενη δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.
Δυνατά και με καλές επιθετικά προσπάθειες μπήκε η Αναγέννηση στο παιχνίδι ωστόσο δεν εξελίχθηκαν όπως ανάμενε όλα και βρέθηκε με 2-0 πίσω στο ημίχρονο. Μόλις στο 3' ο Τσούκαλος είχε καλό σουτ με τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας όμως να μπλοκάρει. Στο 5' νέα προσπάθεια της Αναγέννησης και σουτ του Ακασού που πέρασε εκτός εστίας ενώ στο 8' κεφαλιά του Σάββα πέρασε και πάλι άουτ.
Στο 19' ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν χαρίστηκαν και στην πρώτη μεγάλη στιγμή που δημιούργησαν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Κουτσόπουλου με σουτ του Ντουαλά. Λίγα λεπτά αργότερα παραλίγο να γίνει το 2-0 όταν προσπάθεια του Γκόμεζ ανάγκασε τον Κουτσόπουλο να διώξει σε κόρνερ. Ότι δεν έγινε ωστόσο εκεί έγινε στο 28' όταν συνδυάστηκαν ωραία Ντουαλά, Γκόμεζ και Κόντος με τον τελευταίο να κάνει με σουτ το 2-0. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του ημιχρόνου ο Σουάνης έπιασε ωραία κεφαλιά με τον Κουτσόπουλο να κρατά το 2-0 διώχνοντας.
Όπως τελείωσε έτσι ξεκίνησε το β' μέρος με τον Σουάνη να έχει σουτ πολύ κοντά στην εστία της Αναγέννησης ενώ ακολούθησαν δύο ακόμα ευκαιρίες για τους γηπεδούχους με μακρινό σουτ του Ντουαλά και σουτ του Ζορμπα στα οποία χρειάστηκε η επέμβαση του Κουτσόπουλου. Στο 55' η Αναγέννηση είχε την ευκαιρία να μειώσει όμως το σουτ του Ακασού χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Κέρκυρας. Στο 60' ο Πιτταράς που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή σούταρε με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει ενώ το ίδιο έγινε και στο 67' με το σουτ του Μαυριά. Στα λεπτά που ακολούθησαν η Αναγέννηση δεν κατάφερε κάτι σημαντικό με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία στην "κόντρα" να πετύχουν και το 3-0 με Ντουαλά.
Συνθέσεις ομάδων:
Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Καραγιαννίδης, Γκομές, Ντιόγκο, Ντατίδης, Ντουαλά, Ζορμπάς, Όμο, Κόντος, Σουάνης
Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Σάββας, Μπλέντι, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Ακασού, Καραχάλιος, Μαυρίας, Τσούκαλος, Μπιτέλης, Σκαθαρούδης (59' Πιτταράς)
Στα άλλα δύο παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή Παναχαϊκή και Τρίκαλα έμειναν στη "λευκή" ισοπαλία ενώ ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που κέρδισε με 2-0 τον Πανελευσινιακό.
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Αγροτικός Αστέρας - Ζάκυνθος 1-0
ΑΕΛ - Εργοτέλης 2-1
Παναιγιάλειος - Πανελευσινιακός 2-0
Κέρκυρα - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0
Παναχαϊκή - Τρίκαλα 0-0
Την Δευτέρα γίνονται οι υπόλοιποι αγώνες (18:00):
Λαμία - Απόλλων Σμύρνης
Καλλιθέα - Πανσερραϊκός (15:30)
Αχαρναϊκός - Ολυμπιακός Βόλου (16:00)
Χανιά - Κισσαμικός
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Στην Ελευσίνα αγωνίζεται η Αναγέννηση την επόμενη αγωνιστική που θα γίνει Σάββατο, συνεχίζοντας για δεύτερο αγώνα εκτός. Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει ο αγώνας του Απόλλων με την ΑΕΛ και των Τρικάλων με την Κέρκυρα. Θυμίζουμε ότι η Αναγέννηση την Τρίτη 27 Οκτωβρίου αντιμετωπίζει στο Δημοτικό Στάδιο τον Αχαρναϊκό στο πλαίσιο των ομίλων της Football League.
Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής (Σάββατο 24/10):
Πανελευσινιακός - Αναγέννηση Καρδίτσας
Εργοτέλης - Παναιγιάλειος
Τρίκαλα - Κέρκυρα (23/10)
Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΛ
Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή
Ολυμπιακός Βόλου - Λαμία
Ζάκυνθος - Καλλιθέα
Κισσαμικός - Αχαρναϊκός
Χανιά - Αγροτικός Αστέρας (25/10)