Με Ελευσίνα το Σάββατο η Αναγέννηση
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Το δεύτερο στη σειρά εκτός έδρας παιχνίδι της και ισάριθμο στο λεκανοπέδιο της Αττικής δίνει το απόγευμα του Σαββάτου η Αναγέννηση Καρδίτσας και στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Football League.
Οι κιτρινόμαυροι του Σ. Θεοδοσιάδη αντιμετωπίζουν τον Πανελευσινιακό που ψάχνει εναγωνίως τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα της Ελευσίνας φαντάζει για την ώρα ως η πιο αδύναμη του πρωταθλήματος, καθώς πέρα από τις τέσσερις ήττες (όλες με 2 ή 3 γκολ παθητικό) δεν δείχνει να έχει το υλικό για να σταθεί στην κατηγορία. Οι Αφοί Δημόπουλοι ωστόσο που ανέλαβαν την ομάδα μετά την αποχώρηση διοίκησης, παικτών και προπονητή για τα γειτονικά Τρίκαλα και εν μέσω προετοιμασίας δείχνουν αισιόδοιξοι ότι η ομάδα θα καταφέρει στο τέλος του μαραθωνίου να τερματίσει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.
Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί σε φιλικό προετοιμασίας στις 9 Σεπτεμβρίου στο ίδιο γήπεδο με την Αναγέννηση τότε να κάνει το "διπλό" με Κοντό και Ασκασού στο β' ημίχρονο να διαμορφώνουν το τελικό 0-2. Ζητούμενο για την Αναγέννηση στο συγκεκριμένο παιχνίδι να μην ηττηθεί καθώς ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα με κύπελλο την προσεχή Τρίτη (Αχαρναϊκός) αλλά και τοπικό ντέρμπι με τα φορμαρισμένα Τρίκαλα την επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Την προσπάθεια της Αναγέννησης δεν θα μπορέσουν να βοηθήσουν οι τραυματίες Δημόπουλος και Τζάνης που έμειναν στην Καρδίτσα με τον Σ. Θεοδοσιάδη να παίρνει μαζί του στην Αθήνα 19μελή αποστολή. Από πλευράς γηπεδούχων δεν υπάρχουν απουσίες.
Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει ο αγώνας του Απόλλων με την ανίκητη ΑΕΛ με όλες τις αναμετρήσεις να γίνονται Σάββατο εκτός από τον αγώνα στα Χανιά που θα γίνει Κυριακή.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής και οι διαιτητές (Σάββατο 24/10 στις 16:00):
Τρίκαλα - Κέρκυρα 3-2 (Παρασκευή)
Εργοτέλης - Παναιγιάλειος 15:00 (Κοσικίδης - Ντάλλας - Δεληθοδωρής από ΕΠΣ Αθηνών)
Πανελευσινιακός - Αναγέννηση Καρδίτσας (Παπαδόπουλος - Σπανός - Σιδέρης από ΕΠΣ Αχαΐας)
Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή (Γκράνας - Χατζημωϋσιάδης - Εμπλιούκ από ΕΠΣ Ξάνθης)
Ολυμπιακός Βόλου - Λαμία (Σημαιάκης από ΕΠΣ Χαλκιδικής - Κύφος από ΕΠΣ Πιερίας - Χριστάκογλου από ΕΠΣ Χαλκιδικής)
Ζάκυνθος - Καλλιθέα (Νεοφυτιάδης - Μπέτσογλου από ΕΠΣ Κορινθίας - Καλαμπόκης από ΕΠΣ Αιτ/νιας)
Κισσαμικός - Αχαρναϊκός (Αντωνίου - Κουτσόγιαννος από ΕΠΣ Αθηνών - Πάγκαλος από ΕΠΣ Λασιθίου)
Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΛ 18:00 (Ανούσος - Παλαμίδας από ΕΠΣ Λακωνίας - Νενεκούμης από ΕΠΣ Αργολίδας)
Χανιά - Αγροτικός Αστέρας Κυριακή 25/10 στις 15:00 (Ανδρονικίδης - Γεωργακόπουλος - Χαλβατζάκος από ΕΠΣ Πειραιά)