Να περάσει ο επόμενος! (Πιερικός - Αναγέννηση 0-2) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Χωρίς ανάσα και χωρίς να κομπιάσει η Αναγέννηση ξεπερνά ένα - ένα τα εμπόδια που παρουσιάζονται στο δρόμο της με τελευταίο "θύμα" τον Πιερικό στην Κατερίνη.
Οι κιτρινόμαυροι με πειστική εμφάνιση και με τον κόσμο 12ο παίκτη (περίπου 150 κιτρινόμαυροι), πέρασαν με 0-2 από την Κατερίνη και διατηρήθηκαν σε τροχιά τετράδας, αφού με εξαίρεση την ήττα της Νίκης Βόλου δεν βοηθήκαν από τα άλλα αποτελέσματα (κέρδισαν Γάζωρος, Ηρακλής και Αιγινιακός).
Την πρώτη ευκαιρία απώλεσαν οι γηπεδούχοι στο 18' όταν σε κόρνερ του Μανίκα και κεφαλιά του Ιορδανίδη η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η Αναγέννηση ανέβασε ρυθμό σιγά σιγά βελτιώνοντας την κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο του κέντρου και έχοντας σε καλή μέρα τον Βούλγαρο Τιμόνοφ. Έτσι στο 34' ο Βούλγαρος πέρασε την μπάλα στον Μπουντούρη και αυτός έκανε ωραία σέντρα που όμως δεν βρέθηκε κάποιος στην πορεία της μπάλας για να απειλήσει τον Παπατολίκα. Στο 36' σέντρα του Τιμόνοφ, κεφαλιά του Γεωργακόπουλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Έτσι έκλεισε το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για μια φάση στο 27' ζητώντας πέναλτι όμως ο διαιτητής έδειξε κίτρινη για θέατρο στον Μανίκα.
Στην επανάληψη η Αναγέννηση πήρε ακόμα πιο ζεστά τον αγώνα και κατάφερε άμεσα (52') να πάρει προβάδισμα όταν ο Τιμόνοφ πέρασε την μπάλα στον Γεωργακόπουλο αυτός σέντραρε στον Γκουγκούδη που νίκησε τον Παπατολίκα για το 0-1. Στο 61' σε μια περίεργη φάση από εκτέλεση κόρνερ της Αναγέννησης η μπάλα έδειξε να περνά την γραμμή της εστίας όμως διαιτητής και βοηθός είχαν αντίθετη άποψη ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες τόσο εντός γηπέδου όσο και στην κερκίδα της Αναγέννησης. Ο Πιερικός έφθασε κοντά στην ισοφάριση στο 72' αλλά για άλλη μια φορά φέτος ο Σιαράβας δήλωσε παρών στην κοντινή κεφαλιά του Ιορδανίδη βγάζοντας σε κόρνερ. Και αφού δεν έγινε το 1-1, στο 79', ήταν η σειρά του Χλωρού να ρίξει οριστικά στο "καναβάτσο" τους γηπεδούχους με διπλή προσπάθεια, γράφοντας το τελικό 0-2.
Συνθέσεις ομάδων:
Πιερικός (Καμπερίδης): Παπατολίκας, Καραγκούνης, Καρτσαμπάς, Αποστολίδης, Ιορδανίδης, Ίτσιος (58' Μπρίτο), Μανίκας(84' Τσιρλίδης), Παπαδόπουλος (58' Παπατόλιος), Λαζαρίδης, Νικολίτσης, Ελευθεριάδης.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Σάββας, Χατζηρίζος, Κουκούλης, Οικονόμου, Αναστασόπουλος, Καραχάλιος, Γκουγκούδης, Μπουντούρης (50' Χλωρός), Τιμόνοφ (76' Γήττας), Γεωργακόπουλος (82' Σίμωσης)
Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Πιερικός - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-2
Κέρκυρα - Απόλλων Καλαμαριάς (Δευτέρα)
Εθνικός Γαζώρου - Αναγέννηση Γιαννιτσών 3-0
Τύρναβος - Αιγινιακός 1-2
Καβάλα - Βατανιακός 0-0 (Σάββατο)
Δόξα Δράμας - Ηρακλής 0-2
Ζάκυνθος - Νίκη Βόλου 2-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Την ομάδα της Καλαμαριάς υποδέχεται την 21η αγωνιστική η Αναγέννηση στο Δημοτικό Στάδιο ενώ εξαιρετικά ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις θα γίνουν ανάμεσα σε Αιγινιακό και Κέρκυρα αλλά και ανάμεσα σε Ηρακλή και Τύρναβο.
Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Απόλλων Καλαμαριάς
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Πιερικός
Αιγινιακός - Κέρκυρα
Βατανιακός - Εθνικός Γαζώρου
Ηρακλής - Τύρναβος
Νίκη Βόλου - Καβάλα
Ζάκυνθος - Δόξα Δράμας