Πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στη Σπάρτη η Αναγέννηση (+Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Μια ψυχωμένη και αποφασισμένη Αναγέννηση έφθασε σε μία δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη επί της Σπάρτης, στο ΔΑΚ, με 1-0.
Οι κιτρινόμαυροι δεν πτοήθηκαν ούτε από τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, ούτε από την αμυντική τακτική του αντιπάλου τους, ούτε από το τσουχτερό κρύο και απέδωσαν κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο και μάλιστα ποδόσφαιρο κατοχής, περιορίζοντας σε δεύτερο ρόλο τους φιλοξενούμενους.
Κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την μία από τις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησαν και εκεί ήταν ίσως το μοναδικό τους μείον αφού δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την ξεκάθαρη υπεροχή τους σε ανάλογο αριθμό ευκαιριών.
Η ουσία πάντως είναι ότι έβγαλαν μέσα στο γήπεδο χαρακτήρα, πίστεψαν στις δυνατότητές του και ανταμείφθηκαν με τους πολύτιμους τρεις βαθμούς που συνοδεύονται από ηρεμία ενόψει των εορτών.
Συστήματα
Με σύστημα 4-3-3 επέλεξε να ξεκινήσει το ματς ο κ. Βαζάκας. Παρέταξε την Αναγέννηση με τον Γκέκα κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ τον Καρίκι, αριστερό τον Ποζατζίδη, και στόπερ τους Ρουσσάκη και Θεοδωράκη. Αμυντικό χαφ ήταν ένα και συγκεκριμένα ο Μπιτέλης και πιο μπροστά από αυτόν, στη μεσαία γραμμή, οι Σουντουρά και Σταματάκης. Στην αριστερή πλευρά της επίθεσης κινούνταν ο Κονέ, στη δεξιά ο Πλαβούκος και σέντερ φορ ήταν ο Τζέκος.
Από την πλευρά του ο κ. Γράφας παρέταξε την Σπάρτη με σύστημα 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ξεκίνησε ο Μακρυωνίτης. Στην τετράδα της άμυνας από δεξιά προς τα αριστερά είχαμε Ζουλιώτη, Βοσνακίδη, Οικονομόπουλο και Νιάρο. Δύο αμυντικά χαφ και συγκεκριμένα οι Τριανταφυλλάκος και Παναγιώτου και μία τριάδα μπροστά τους με Μπαρέττα αριστερά, Γραικό δεξιά, και επιτελικό χαφ τον Γουόρντεν. Στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Ράνος.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού
Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Αναγέννηση και επιχείρησε να πάρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Στο πρώτο τέταρτο τα κατάφερε και ήταν αυτή που είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της προσπαθώντας να παίξει δημιουργικό ποδόσφαιρο, αλλά και να αιφνιδιάσει την Σπάρτη. Μετά το 15’ το ματς απέκτησε ισορροπία καθώς και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο το ημίωρο κύλησε χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να κάνει κλασική ευκαιρία παρότι η μπάλα πήγε αρκετές φορές πάνω-κάτω και υπήρξε εκατέρωθεν επιθετική διάθεση.
Η Αναγέννηση επιχειρούσε κυρίως από τα άκρα, όπου Πλαβούκος και Κονέ προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα, σε αντίθεση με τους Λάκωνες που έψαχναν κυρίως τον Γουόρντεν για να εκφράσει τις επιθετικές τους ενέργειες αφού κινούνταν σαν κρυφό σέντερ φορ.
Στο διάστημα αυτό η Αναγέννηση πήρε αρκετά στημένα, έξω από την περιοχή, κυρίως από πλάγιες θέσεις αλλά δεν μπόρεσε να βρει ευκαιρία μέσα από αυτά, καθώς τα γεμίσματα, κυρίως από τον Σταματάκη, αντιμετωπίζονταν με ευκολία.
Σαφώς πάντως οι κιτρινόμαυροι ήταν αυτοί που στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, που επιχείρησαν μεθοδικά να γίνουν απειλητικοί και που είχαν την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους. Φάσεις δεν έκανα αλλά και δεν δέχτηκαν, όμως έβγαλαν πάθος και δύναμη, σ’ ένα αγωνιστικό χώρο που τα χρειαζόταν και τα δύο για να αντεπεξέλθει κάποιος στις απαιτήσεις του.
Τηρουμένων, λοιπόν, των αναλογιών και δεδομένων των συνθηκών, ο κόσμος είδε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις αλλά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν και να βγάζουν πράγματα στο γήπεδο, με τα περισσότερα εξ αυτών αν είναι κιτρινόμαυρα.
Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η έναρξη της επανάληψης με την Αναγέννηση να προσπαθεί από νωρίς να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να πιέσει της εστία του Μακρυωνίτη. Ειδικά στα πρώτα λεπτά οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν πολύ ψηλά άμυνα και κέρδισαν μονομαχίες που τους επέτρεψαν σχεδόν να εγκατασταθούν στην αντίπαλη περιοχή.
Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο τέταρτο το παιχνίδι παιζότανε στο μισό γήπεδο, με τον Σουντουρά να κυριαρχεί στη μεσαία γραμμή, αλλά οι ευκαιρίες δεν δημιουργούνταν.
Ίσως ήταν η πιο επιθετική Αναγέννηση που είδαμε φέτος παρά τον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο που λες και επηρέαζε μόνο τους φιλοξενούμενους.
Θέλοντας να δώσει και το κάτι επιπλέον στην ομάδα του ο κ. Βαζάκας κάνει την πρώτη κίνηση στην λασπωμένη «σκακιέρα» ρίχνοντας στο ματς τον Χαντζάρα αντί του Κονέ, που πηγαίνει να παίξει αριστερά στην επίθεση, με φρέσκα πόδια για μεγαλύτερη ταχύτητα.
Η Αναγέννηση συνεχίζει να είναι πιεστική απέναντι σε μια Σπάρτη που κυρίως αμύνεται και επιτέλους έρχεται στο 74' η ευκαιρία, έστω κι από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα, που ο νεοεισελθών Χαντζάρας την αξιοποιεί και ανοίγει το σκορ.
Το γκολ της Αναγέννησης υποχρεώνει την Σπάρτη να βγει μπροστά εγκαταλείποντας την αμυντική τακτική της. Οι κιτρινόμαυροι όμως δείχνουν περισσότεροι αποφασισμένοι από κάθε άλλη φορά να κρατήσουν την νίκη και να κάνουν καλές γιορτές. Και θα τα καταφέρουν χωρίς ιδιαίτερο κόπο, βασιζόμενοι στο πάθος και την αποφασιστικότητα που είχαν σε όλο το παιχνίδι. Ουσιαστικά δεν απειλούνται σε καμία στιγμή και το τελευταίο σφύριγμα τους βρίσκει να πανηγυρίζουν άλλη μία εντός έδρας νίκη, μαζί με τον κόσμο τους.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα γκολ
74. Σέντρα του Πλαβούκου από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μακρυωνίτη να μην καταφέρνει να διώξει και τον Χατζάρα να δέχεται την μπάλα και ουσιαστικά να την σπρώχνει στην κενή εστία.
Το φιλμ του αγώνα
7. Δυνατό σουτ του Σταματάκη έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μακρυωνίτη
23. Μετά από κόντρες στην περιοχή της Αναγέννησης η μπάλα ήρθε στον Οικονομόπουλο δεξιά, που θέλησε να βγάλει σέντρας στο δεύτερο δοκάρι. Η μπάλα όμως πήρε παράξενη τροχιά και πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Γκέκα
47. Σέντρα του Καρίκι και κεφαλιά του Κονέ από καλή θέση πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Σπάρτης
83. Σουτ του Ράνου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γκέκας
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η παρακάμερα του ματς
-Σε ελάχιστα σημεία είχε χιόνι το γήπεδο και σε σύγκριση με χθες η εικόνα του ήταν ασυγκρίτως καλύτερη
-Αλλαγές σε σχέση με την αρχική ενδεκάδα που δήλωσαν χθες είχαν οι δύο προπονητές, αφού ο μεν Βαζάκας συμπεριέλαβε στη σημερινή τον Κονέ, ο δε Γράφας τον Βοσνακίδη
-Όπως συνηθίζει η Αναγέννηση μπήκε πρώτη για προθέρμανση, με την φιλοξενούμενη Σπάρτη να ακολουθεί
-Σπουδαστές του τμήματος ΙΕΚ βοηθών φυσιοθεραπευτών ήταν την Πέμπτη στο γήπεδο καθώς διδάσκει στο τμήμα ο φυσιοθεραπευτής της Αναγέννησης κ. Καρκαλέτσης
-Έναν-έναν χαιρέτισε τους παίκτες της Αναγέννησης αλλά και πολλούς της Σπάρτης ο Γενικός Δ/ντης των κιτρινόμαυρων κ. Μπλέτσας πριν την έναρξη του ματς
-Με ένα είδος κασκόλ αγωνίστηκε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Μακρυωνίτης
-Να είναι προσεκτικοί στα μαρκαρίσματα ζήτησε ο ρέφερι από τους παίκτες, πριν την έναρξη του ματς, λόγω του αγωνιστικού χώρου
-Δεν ξεπέρασαν τους 150 οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο καθώς το κρύο ήταν τσουχτερό και δεν ευνοούσε προσέλευση
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση (Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ρουσσάκης, Θεοδωράκης, Μπιτέλης, Σουντουρά(90 Μασούρας), Ποζατζίδης, Τζέκος Πλαβούκος, Σταματάκης(81 Μπούσδρας), Κονέ(70 Χαντζάρας)
Σπάρτη (Γράφας): Μακρυωνίτης, Οικονομόπουλος, Βοσνακίδης, Παναγιώτου, Ζουλιώτης, Γουόρντεν, Γραικός(87 Τσιμόρτσι), Τριανταφυλλάκος, Νιάρος, Μπαρέτας(79 Μπέλη), Ράνος, Βοσνακίδης
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .