Άνετη η Αναγέννηση πήρε την πρόκριση για την Γ' φάση του κυπέλλου Ελλάδας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Πολύ καλή εμφάνιση για την Αναγέννηση Καρδίτσας στην α' φάση του κυπέλλου Ελλάδας, που επιβλήθηκε με 4-1 του Ηρακλή Ψαχνών στο Δημοτικό Στάδιο και κέρδισε την πρόκριση στην Γ' φάση του θεσμού όπου θα συναντήσει τον Πλατανιά.
Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και μετά από 24' ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα με τον Άγγελο Χατζηρίζο. Με την έναρξη του β' ημιχρόνου (54') ο αρχηγός της ομάδας Σωκράτης Μπουντούρης πέτυχε το 2ο τέρμα της ομάδας του, δίνοντας σαφές προβάδισμα για τη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι του Βασίλη Βούζα, που προέρχεται από το Μουζάκι, κατάφεραν να μειώσουν με τον Γέσιτς (64') και έπειτα από εκτέλεση πέναλτι που υπέδειξε ο Κος Μπλούνας του Συνδέσμου Φθιώτιδας.
Παρά την αρνητική εξέλιξη οι παίκτες της Αναγέννησης δεν πτοήθηκαν και με όπλο τις αντεπιθέσεις κατάφεραν αρχικά και με τον Χατζηρίζο στο 74' και μετά την κόκκινη που πήρε ο Κονέ στο 71' με 2η κίτρινη, να σκοράρουν και να φθάσουν στο 3-1, ενώ ο νεαρός Υφαντής (88') έβαλε την υπογραφή του στην μεγάλη νίκη της Αναγέννησης επί ενός αντιπάλου που αγωνίζεται μια κατηγορία παραπάνω.
Σημαντικές ευκαιρίες είχε επίσης η Αναγέννηση στο 1' με τον Πάτρα να πιάνει κεφαλιά λίγο άουτ και έπειτα από εκτέλεση φάουλ, στο 11' σε σουτ του Ρόβα που απέκρουσε ο Ψωμιάδης, στο 37' σε σουτ του Μπουντούρη που μπλόκαρε ο Ψωμιάδης ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή στιγμή με τον Λιώση στο 45' σε εκτέλεση φάουλ.
Στο β' ημίχρονο Μπουντούρης και Αθανασιάδης στο 72' και στο 74' αντίστοιχα είχαν τετ α τετ για το 3-1 αλλά απέτυχαν ο πρώτος σουτάροντας άουτ και ο δεύτερος που αποκρούστηκε από τον Ψωμιάδη.
Περισσότεροι από 1000 ίσως και 1200 φίλαθλοι της Αναγέννησης βρέθηκαν σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο και πανηγύρισαν μια μεγάλη πρόκριση.
Το ραντεβού της Αναγέννησης για το κύπελλο είναι για την Γ' φάση και με αντίπαλο τον Πλατανιά σε διπλές αναμετρήσεις. Σύμφωνα με την ΕΠΟ οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν 28 - 29 Νοεμβρίου και 12 - 13 Δεκεμβρίου 2012 ενώ οι επαναληπτικοί αγώνες θα γίνουν από 19 έως 23 Δεκεμβρίου 2012. Θυμίζουμε ότι η Αναγέννηση περνά από την β' φάση χωρίς αγώνα.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Παπαδόπουλος, Γκουγκούδης, Τζάνης, Πάτρας, Γκόλιας, Κρανιώτης, Ρόβας, Γεωργακόπουλος (78' Μυργιώτης), Χατζηρίζος (88' Φλιούκας), Αθανασιάδης (85' Υφαντής), Μπουντούρης.
Ηρακλής Ψαχνών (Βούζας): Ψωμιάδης, Ζουλιώτας, Ρεπετσάς, Τάουερ (60' Λούσιο), Λιώσης, Ντελέκος (46' Ιακωβάκης), Κονέ, Βαγγέλης, Τζάκης (44' Γέσιτς), Μούσα και Χαϊκάλης.
Δηλώσεις προπονητών:
Ικανοποιημένος από την εμφάνιση ο Σάκης Θεοδοσιάδης που στάθηκε ιδιαίτερα στο πάθος και τη θέληση που επέδειξαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας για την νίκη - πρόκριση. Δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο και βοήθησαν με τον τρόπο τους στη νίκη.
Άγνωστο το "αύριο" για τον Καρδιτσιώτη Βασίλη Βούζα που στις δηλώσεις του έδωσε συγχαρητήρια στην Αναγέννηση για την πρόκριση και έκανε λόγο για δίκαιο αποτέλεσμα. Ωστόσο ανέφερε ότι θα γίνουν συζητήσεις με την διοίκησης της ομάδας του για την σημερινή εμφάνιση με ορατό το ενδεχόμενο πλέον της λύσης της συνεργασίας.