Ελασσόνα και Α.Ο.Κ. οι κερδισμένοι της τελευταίας αγωνιστικής Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα ο πρώτος γύρος για τον 4ο όμιλο της Δ' Εθνικής με την Ελασσόνα να κατακτά την άτυπη θέση του πρωταθλητή χειμώνα.
Πολύ σημαντική νίκη για τον ΑΟΚ στην Καρδίτσα επί του Πυργετού που τον βάζει σε τροχιά πρωταθλητισμού, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας απέσπασε ισοπαλία στην έδρα του έως σήμερα πρωτοπόρου Αμπελωνιακού. Στις καθυστερήσεις έφυγε με τον βαθμό η Α.Ε. Μουζακίου από τον Αλμυρό ενώ με ήττα και καλή εμφάνιση έφυγε ο Ταυρωπός από το Λιανοκλάδι.
Στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας ο Α.Ο.Κ. με την παρουσία περίπου 300 φίλων του κέρδισε με 1-0 τον Πυργετό σπάζοντας μια δυσμενή παράδοση τα τρία τελευταία έτη. Το χρυσό γκολ ο Κρανιώτης στο 33' με τον Μεσιακάρη να πραγματοποιεί ατομική προσπάθεια και να πασάρει την κατάλληλη στιγμή για να κάνει ο Κρανιώτης το 1-0. Η ομάδα του Α.Ο.Κ. που πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση είχε πάρα πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο β μέρος είχε και δοκάρι σε σουτ του Κόκκινου. Καλές στιγμές είχε και ο Πυργετός του Θάνου Θεοδώρου χωρίς όμως να κάνει την κλασική ευκαιρία ενώ είχε και ένα σουτ που χτύπησε στον πάνω μέρος της δοκού του Τρούκη στα μισά του β ημιχρόνου.
Στον αγώνα ανάμεσα στον Αμπελωνιακό και την Αναγέννηση Καρδίτσας είχαμε την "λευκή" ισοπαλία για τις δύο ομάδες. Δύο πολύ καλές στιγμές για την Αναγέννηση μια για κάθε ημίχρονο ωστόσο δεν ευτύχησε να πετύχει το γκολ που θα της έδινε πιθανά και την νίκη. Ο Σωκράτης Μπουντούρης είχε χαμένο τετ α τετ στο 27' ενώ λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ο Γόρδιος που πέρασε αλλαγή είχε σουτ στο δοκάρι.
Η ισοπαλία με βάση την δυναμική του Αμπελωνιακού δεν μπορεί να θεωρηθεί αρνητικό αποτέλεσμα ωστόσο η Αναγέννηση θα πρέπει να συγκεντρώσει άμεσα βαθμούς καθώς πλέον είναι πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού (ένα βαθμό πάνω). Περίπου 50 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στον γήπεδο του Αμπελωνιακού και εμψύχωσαν την ομάδα τους.
Για άλλη μια φορά σαρωτική η Α.Ε. Μουζακίου στην επίθεση και ειδικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα όπου κυνηγούσε στο σκορ. Για άλλη μια φορά ωστόσο η αμυντική της λειτουργία προδόθηκε από τις ελάχιστες επιθέσεις των γηπεδούχων που είχαν να σκοράσουν επί έξι συνεχόμενους αγώνες (!). Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Κεχαγιάς με δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 93+'. Με τον ίδιο τρόπο προηγήθηκαν στο ημίωρο και οι γηπεδούχοι αφήνοντας τον Σαπουνάκη "άγαλμα".
Καλή εμφάνιση για τον Ταυρωπό στην έδρα του Αγρότη Λιανοκλαδίου που όμως δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα. Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Κουτσούκος στο 11' με σουτ εκτός περιοχής ενώ στο 24΄ο Ταυρωπός πέτυχε την ισοφάριση αλλά ο βοηθός αγώνας έδειξε οφσάιντ. Η καλή απόδοση της ομάδας του Λ. Καλογεράκη συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο χωρίς όμως να έρθει η ισοφάριση.
Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πέρασε ξανά η Ελασσόνα που νίκησε δύσκολα τον Πύρασο Ν. Αγχιάλου με 1-0. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Φλίγγος στο 55' και ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του Αλέκου Αλεξανδρή που όμως δεν έπεισε (για μια ακόμα φορά) με την απόδοσή της.
Σκορ μαμούθ για το Βελούχι επί των Καμένων Βούρλων που θα μπορούσε άνετα να είναι σε διψήφιο αριθμό. Τελικά ο δείκτης σταμάτησε στο 8-0 με τον Γεωργακόπουλο να κάνει καρέ τερμάτων, τον Μπακαλίδη να σκοράρει δις και τους Κουρλό και Κατσαδούρο να σημειώνουν από ένα. Η νίκη αυτή έβγαλε το Βελούχι από την επικίνδυνη ζώνη ενώ ιδιαίτερης βαθμολογικής σημασίας είναι ο επόμενος αγώνας των γηπεδούχων του ΑΠΟΚ καθώς υποδέχονται τον Πυργετό.
Το KarditsaLive.Net για άλλη μια Κυριακή ήταν μαζί σας LIVE από τις 14:30 όπου και σαε ενημέρωνε για την εξέλιξη όλων των αγώνων του 4ου ομίλου. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 11ης αγωνιστικής:
Π.Ο. Ελασσόνας - Πύρασος Ν. Αγχιάλου 1-0
Α.Ο. Καρδίτσα - Πυργετός 1-0
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Α.Ο. Ταυρωπός 1-0
ΑΠΟΚ Βελούχι - Καμένα Βούρλα 8-0
Αμπελωνιακός - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0
Αλμυρός - Α.Ε. Μουζακίου 1-1
Εντός του νομού θα αγωνιστούν την 12η αγωνιστική και οι τέσσερις ομάδες του νομού μας με την Αναγέννηση Καρδίτσας να ξεκινά με τον Ταυρωπό το σερί των τριών συνεχόμενων τοπικών ντέρμπι, τον Α.Ο. Καρδίτσα να υποδέχεται τον Αλμυρό που του στέρησε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και την Α.Ε. Μουζακίου να υποδέχεται τον Αγρότη Λιανοκλαδίου στο Μουζάκι.
Το πρόγραμμα της 12η αγωνιστικής:
Α.Ο. Καρδίτσα - Αλμυρός
Α.Ο. Ταυρωπός - Αναγέννηση Καρδίτσας
Καμένα Βούρλα - Π.Ο. Ελασσόνας
Α.Ε. Μουζακίου - Αγρότης Λιανοκλαδίου
ΑΠΟΚ Βελούχι - Πυργετός
Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Αμπελωνιακός