Η απάντηση του Δήμου Καρδίτσας για το γηπεδικό Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Προς ενημέρωση για το πρόβλημα που προέκυψε με τη χρήση του Δημοτικού Σταδίου Καρδίτσας και συγκεκριμένα για το ζήτημα της διεξαγωγής των ποδοσφαιρικών αγώνων των πρωταθλημάτων Δ΄ και Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας μεταξύ ΑΟΚ – Λαμίας και ΑΣ Αναγέννηση – Οδυσσέας Κορδελιού το Σαββατοκύριακο 3 και 4 Νοεμβρίου 2012, επισημαίνουμε τα εξής:
Έχοντας ως δεδομένο ότι ο χλοοτάπητας του Δημοτικού Σταδίου είναι γηρασμένος και ότι, παρά τις φροντίδες μας, δεν μπορεί να αντέξει έντονες καταπονήσεις - ιδιαίτερα κατά την χειμερινή περίοδο- ενεργήσαμε έγκαιρα να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις για την καλύτερη προστασία του.
Συγκεκριμένα, με το υπ’ αριθμ. 1484/13-08-2012 έγγραφο, ο Α.Ο Καρδίτσας υπέβαλλε αίτηση παραχώρησης του Σταδίου ως κύριας έδρας για το πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής κατηγορίας περιόδου 2012-2013 .
Ο ΔΟΠΑΚ ως διαχειριστής του σταδίου με το υπ’αριθμ 1507/21-08-2012 έγγραφο παραχώρησε στην ομάδα του ΑΟΚ το Δημοτικό Στάδιο ως κύρια έδρα και το Δημοτικό Γήπεδο συνοικίας Καμινάδων ως δεύτερη έδρα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα συντρέχει σοβαρός λόγος καταστροφής του χλοοτάπητα σε ότι αφορά στο Στάδιο.
Γνωρίζοντας ότι την Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012 ήταν προγραμματισμένος να γίνει στο Στάδιο ο αγώνας Αναγέννησης- Κορδελιού για την FOOTBALL LEAGUE 2 ενημερώσαμε εγγράφως τον Α.Ο Καρδίτσας ( αρ. Πρωτ. 1985/25-10-2012 ) ότι δεν μπορεί να διεξαχθεί ο προγραμματισμένος αγώνας το Σάββατο 3 Νοεμβρίου και ότι θα πρέπει να μεριμνήσει, ώστε να οριστεί άλλη έδρα διεξαγωγής του.
Την Τετάρτη 31/10/2012 ο Α.Ο. Καρδίτσας με την υπ’ αριθμ 2042/31-10-2012 αίτηση ζήτησε το δικαίωμα χρήσης του γηπέδου της Μητρόπολης για την διεξαγωγή του προγραμματισμένου αγώνα του, το Σάββατο 3/11/2012.
Την ίδια ημέρα ο ΔΟΠΑΚ με έγγραφο του ενημέρωσε τον ΑΟΚ ότι παραχωρεί το γήπεδο της Δημοτικής Ενότητας Μητρόπολης, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως έδρα για το αγώνα του Σαββάτου.
Επιπλέον θα πρέπει να σημειωθεί ότι την Τετάρτη 31/10/2012 σε τηλεφωνική επικοινωνία του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Κ. Παπαλού με τον πρόεδρο της Δ’ Εθνικής Κατηγορίας της ΕΠΟ κ. Μ. Τζανόπουλο, γνωστοποιήθηκε ότι ο ΑΟΚ δεν έχει δηλώσει δεύτερη έδρα για το φετινό πρωτάθλημα.
Διαπιστώνοντας ότι η ΕΠΟ όρισε εκ νέου το Στάδιο ως έδρα για τον αγώνα του ΑΟΚ, την Πέμπτη 1/11/2012 ενημερώσαμε με έγγραφό μας την ΕΠΟ, ότι ο αγώνας δεν μπορεί να διεξαχθεί το Σάββατο στο γήπεδο του ΔΟΠΑΚ, λόγω της κακής αγωνιστικής κατάστασης του χλοοτάπητα, καθώς την επόμενη ημέρα, Κυριακή 4/11/2012, ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί ο αγώνας Αναγέννηση - Οδυσσέας Κορδελιού και ότι η Ομοσπονδία θα έπρεπε να ορίσει άλλο γήπεδο για την διεξαγωγή του αγώνα του ΑΟΚ.
Την Παρασκευή 2/11/2012, συνεδρίασε το Δ.Σ. του ΔΟΠΑΚ και αποφάσισε το κλείσιμο των εγκαταστάσεων του Δημοτικού Σταδίου για το Σάββατο 3/11/2012 με σκοπό την διαφύλαξη του χλοοτάπητα.
Αναμένοντας και πιέζοντας για την αλλαγή του γηπέδου διεξαγωγής του αγώνα μεταξύ ΑΟΚ – Λαμίας, ή την αναβολή της εν λόγω ποδοσφαιρικής αναμέτρησης από την πλευρά της ΕΠΟ, διαπιστώσαμε το Σάββατο 3/11/2012 στις 13:00, οριστικά πλέον, ότι δεν επήλθε καμία μεταβολή στην απόφαση της ΕΠΟ και πως ο αγώνας έπρεπε να διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο, ειδάλλως θα επιβάλλονταν στην ομάδα του ΑΟΚ βαρύτατες κυρώσεις
(Μηδενισμός – Αφαίρεση Βαθμών -οικονομικές κυρώσεις κλπ ), οι οποίες θα είχαν ως συνέπεια την απομάκρυνση του Συλλόγου από τους στόχους του.
Στις 13:30 μ.μ. της ίδιας ημέρας και με δεδομένες τις άριστες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην πόλη μας, οι υπεύθυνοι του Δημοτικού Σταδίου διαβεβαίωσαν ότι η κατάσταση του γηπεδικού χώρου επιτρέπει την ομαλή διεξαγωγή και των δυο ποδοσφαιρικών αγώνων .
Με τη σύμφωνη γνώμη λοιπόν του Δ.Σ του ΔΟΠΑΚ προχωρήσαμε άμεσα στην λήψη της απόφασης να ανοίξει το Δημοτικό Στάδιο, ώστε να πραγματοποιηθεί ο ποδοσφαιρικός αγώνας του ΑΟΚ με τη Λαμία .
Παράλληλα, δόθηκε εντολή στους υπαλλήλους του ΔΟΠΑΚ, με το τέλος του αγώνα, να ξεκινήσουν εργασίες συντήρησης – προετοιμασίας του γηπέδου για τον ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ αγώνα της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ.
Όπως είναι γνωστό, Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Θα θέλαμε να τονίσουμε ότι ο Δήμος Καρδίτσας αγκαλιάζει όλα τα αθλητικά σωματεία που δραστηριοποιούνται στην περιοχή μας και βέβαια η Διοίκηση του Δήμου σε καμία περίπτωση δεν νομιμοποιείται να λειτουργήσει ΔΙΧΑΣΤΙΚΑ απέναντί τους.
Σε ότι αφορά στην ανακοίνωση του Δ.Σ. της Αναγέννησης, δεν την σχολιάζουμε, γιατί την θεωρούμε κατώτερη των περιστάσεων, αλλά και του μεγέθους του πλέον ιστορικού σωματείου της πόλης μας!
Τέλος είμαστε πεπεισμένοι για την ορθότητα της απόφασης μας, την οποία αφήνουμε στην κρίση των δημοτών.
Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ