Η ώρα της πρώτης ήττας για την Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Την πρώτη ήττα γνώρισε σήμερα η Αναγέννηση στην έδρα του Εθνικού Σιδηροκάστρου με σκορ 2-0 μετά από μια κακή εμφάνιση που δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο συγκεκριμένο αγώνα.
Η Αναγέννηση παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο παιχνίδι της κυρίως στο χώρο της άμυνας και σε συνδυασμό με τον δύσκολο αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής δεν μπόρεσε να παράξει επιθετικό παιχνίδι.
Ο Εθνικός μπήκε πιο καλά στον αγώνα δημιούργησε μια-δυο καλές στιγμές χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Την ίδια ώρα η Αναγέννηση έψαχνε να βρει τα πατήματά της στο γήπεδο και βαθμιαία ισόρροπησε τον αγώνα. Ωστόσο στο 41' οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Γαϊδαρτζή με σουτ που νίκησε τον Αναστασίου. Στην φάση υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους παίκτες και τον πάγκο της ομάδας ότι δεν τηρήθηκε το fair play καθώς ο Τζάνης ήταν τραυματίας και αμέσως μετά βγήκε αλλαγή και χρειάστηκε να πάει για προληπτικό έλεγχο (διάσειση) στο νοσοκομείο.
Στο β' μέρος η Αναγέννηση μπήκε για λίγα λεπτά πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πάλι όμως δεν κατόρθωσε να απειλήσει. Αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 53' και με τον Γιαλαμή. Οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο Σ. Θεοδοσιάδης δεν βοήθησαν στην βελτίωση της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο που δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Έτσι ο Εθνικός κατάφερε να πετύχει και 2ο τέρμα και πάλι με τον Γαϊδαρτζή στο 70' και ουσιαστικά η υπόθεση για τον νικητή του αγώνα τελείωσε εκεί. Στο 84' της αναμέτρησης ακυρώθηκε γκολ της Αναγέννησης ως επιθετικό φάουλ του Αθανασιάδη.
Κοντά στην ομάδα βρέθηκαν περισσότεροι από 80 φίλοι της Αναγέννησης που έβαλαν ακόμα και λεοφωρείο αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί να πανηγυρίσουν τη νίκη της ομάδας τους ή έστω μια καλή εμφάνιση. Σε κάθε στιγμή ωστόσο τραγουδούσαν και επευφημούσαν τους "κιτρινόμαυρους".
Συνθέσεις ομάδων:
Εθνικός Σιδηροκάστρου (Γάζος): Γαβριηλίδης, Πλατόπουλος, Πετρίδης, Καρυπίδης, Πασχαλούδης, Ρούμπος, Τσεμπερίδης, Μουτίδης (61' Γκαγκάς), Γαϊδαρτζής (91' Φιλιππίδης), Ασλανίδης, Γιαλαμής (85' Ρόβας). Αναπληρωματικοί Κουτογλίδης, Σαχπατζίδης, Γκαγκάς, Φιλον, Ρόβας, Τζήμας, Φιλιππίδης.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Αναστασίου, Σάββας, Τζάνης (41' Μυργιώτης), Δούκας (73' Βενέτης), Πάτρας, Γκουγκούδης, Κρανιώτης (68' Υφαντής), Ρόβας, Χατζηρίζος, Αθανασιάδης, Μπουντούρης.
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας η Καλαμαριά συνέχισε το σερί νικών της ενώ αίσθηση έκανε το 5-0 της Κασσιώπης επί του Οικονόμου Τσαριστάνης με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο β' ημίχρονο. Δύσκολες νίκες πέτυχαν οι γηπεδούχοι Αιγινιακός και Οδυσσέας Κορδελιού.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Αιγινιακός - Τηλυκράτης 1-0
Δόξα Κρανούλας - Απόλλων Καλαμαριάς 1-2
Εθνικός Σιδηροκάστρου - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0
Οδυσσέας Κορδελιού - Βατανιακός 3-2
Κασσιώπη - Οικονόμος Τσαριτσάνης 5-0
Την Δευτέρα θα ολοκληρωθεί η αγωνιστική με τον αγώνα του Τυρνάβου με την Ζάκυνθο.
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη του αγώνα της Αναγέννησης αλλά και των υπολοίπων αγώνων του Βορείου ομίλου από τις 14:45. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ.
Τον Αιγινιακό θα αντιμετωπίσει στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας την ερχόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση, ενώ με ενδιαφέρον αναμένεται και το Θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα σε Τσαριτσάνη και Τύρναβο. Τον Εθνικό Σιδηροκάστρου θα υποδεχθεί η πρωτοπόρος Καλαμαριά.
Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Τύρναβος
Βατανιακός - Τηλυκράτης
Απόλλων Καλαμαριάς - Εθνικός Σιδηροκάστρου
Ζάκυνθος - Οδυσσέας Κορδελιού
Δόξα Κρανούλας - Κασσιώπη
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αιγινιακός