Ήττα για τον Ταυρωπό - Σαρωτική η Ελασσόνα με τον ΑΠΟΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα η 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Δ' Εθνικής με την Ελασσόνα να κερδίζει εύκολα τον ΑΠΟΚ Βελούχι παραμένοντας πρώτη στην βαθμολογία και σε απόσταση τριών βαθμών από τον Αμπελωνιακό.
Ο Ταυρωπός δεν τα κατάφερε στην έδρα του Πύρασου Ν. Αγχιάλου και ηττήθηκε με 3-1. Στο τελευταίο ματς της ημέρας που πραγματοποιήθηκε σήμερα ο Πυργετός επέστρεψε στις νίκες με τον Αλεξούλη στον πάγκο του.
Στο γήπεδο του Πύρασου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς με τον Τσάγγαρη στο 16' ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 30' με τον Πετρίδη, σκορ με το οποίο και έκλεισε το ημίχρονο. Στις αρχές της επανάληψης ο Σπύρου έκανε το 3-0 στο 55' για τους γηπεδούχους και κλείδωσε την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Στο 75' η ομάδα του Λ. Καλογεράκη πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Παράσχη και έπειτα από ατομική του προσπάθεια.
Συνθέσεις ομάδων:
Πύρασος Ν. Αγχιάλου (Χατζηκυριακίδης): Γκιούρκης, Γκάγκας Λ., Γκάγκας Σ., Διαμάντης, Κίτσος, Μπασδάνης, Μπούτλας, Πετρίδης, Σπύρου, Τσάγγαρης και Χάνος
Ταυρωπός (Καλογεράκης):Αμίλης, Δανιήλ, Ζάρρας Χ., Καβαλάρης, Κουτσουβέλης, Κυριακίδης, Κωνσταντινίδης, Παπαδημητρίου, Παπακώστας, Παράσχης και Σιούρτος.
Πολύ ενδιαφέρον αγώνας έγινε στην Ελασσόνα με οκτώ τέρματα και 6-2 νίκη για τους γηπεδούχους, ωστόσο, μέχρι ένα σημείο, το Βελούχι ήταν κοντά στο σκορ (3-2). Στο 16΄οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Καραΐσκο και δέκα λεπτά αργότερα διπλασίσαν τα τέρματά τους με τον Ρόππα. Η ομάδα του ΑΠΟΚ Βελούχι απάντησε άμεσα με τον Ζαραβέλη στο 32' και αφού κόντραρε η μπάλα σε αμυνόμενο, σκορ με το οποίο και έκλεισε το ημίχρονο.
Στο β ημίχρονο η Ελασσόνα πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Φλίγκο στο 52' αλλά και πάλι το Βελούχι απάντησε με τον Μπακαλίδη στο 67' σε εκτέλεση φάουλ. Στο επόμενο λεπτό η Ελασσόνα έφερε την διαφορά των γκολ και πάλι στο +2 με τον Χάμο και κάπου εκεί θα λέγαμε ότι ολοκληρώθηκε και η προσπάθεια των φιλοξενουμένων για κάτι καλό στον αγώνα. Ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα για την Ελασσόνα στο 81' με τον Χατζηβαλσάμη και στο 85' με το δεύτερο προσωπικό του Ρόππα.
Δεν χωρά μεγάλη κριτική στον αγώνα του Αμπελωνιακού με τα Καμένα Βούρλα όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν με σκορ 6-0 (ημίχρονο 4-0). Ο Φτίκας έκανε χατ τρικ δύο γκολ πέτυχε ο Κακαβίτσης και ένα ο Ρόκκα.
Επιστροφή στις νίκες για τον Πυργετό που βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη χωρίς να χρωστά παιχνίδια όμως. Ο Μπαρούτας έκανε το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρει εκ νέου στο β ημίχρονο με τον Νάστα.
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε από τις 14:45 LIVE για την εξέλιξη των αγώνων. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.
Τα αποτελέσματα των αγώνων:
Αμπελωνιακός - Καμένα Βούρλα 6-0
Πυργετός - Αλμυρός 2-0
Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Α.Ο. Ταυρωπός 3-1
Π.Ο. Ελασσόνας - ΑΠΟΚ Βελούχι 6-2
Αναβλήθηκαν:
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Α.Ο. Καρδίτσα (22/2)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Α.Ε. Μουζακίου (άγνωστη ημερομηνία διαξαγωγής)
Το μεγάλο τοπικό ντέρμπι υπάρχει την ερχόμενη αγωνιστική (14η) με τον τυπικά γηπεδούχο Α.Ο. Καρδίτσα να υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας. Στην έδρα της θα αγωνιστεί και η Α.Ε. Μουζακίου κυνηγώντας τη νίκη και το θαύμα ενώ ο Ταυρωπός θα αγωνιστεί ξανά εκτός έδρας στα Καμένα Βούρλα για την αποφυγή της τελευταίας θέσης στη βαθμολογία. Στην Ελασσόνα υπάρχει το λαρισινό ντέρμπι με την τοπική ομάδα και πρωτοπόρο στην βαθμολογία να υποδέχεται τον Πυργετό που θέλει βαθμούς για να σωθεί. Σημαντικοί αγώνες και σε Αλμυρό - Αγρότης Λιανοκλαδίου (για τους φιλοξενουμένους) αλλά και στο Καρπενήσι με τον ΑΠΟΚ να κυνηγά την νίκη απέναντι στον Αμπελωνιακό.
Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Αλμυρός - Αγρότης Λιανοκλαδίου
Α.Ε. Μουζακίου - Πύρασος Ν. Αγχιάλου
ΑΠΟΚ Βελούχι - Αμπελωνιακός
Α.Ο. Καρδίτσα - Αναγέννηση Καρδίτσας
Π.Ο. Ελασσόνας - Πυργετός
Καμένα Βούρλα - Α.Ο. Ταυρωπός
Θυμιζουμε επίσης ότι την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου υπάρχουν οι τρεις αγώνες εξ' αναβολής για τις ομάδες της Καρδίτσας από την 12η αγωνιστική. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα εκ νέου αναβολής ωστόσο για τον αγώνα της Α.Ε. Μουζακίου με τον Αγρότη Λιανοκλαδίου λόγω της χιονόπτωσης, κάτι που πιθανότατα θα το ξέρουμε την Δευτέρα.
Το πρόγραμμα των αγώνων της Τετάρτης 15/2:
Α.Ο. Καρδίτσα - Αλμυρός
Α.Ο. Ταυρωπός - Αναγέννηση Καρδίτσας
Α.Ε. Μουζακίου - Αγρότης Λιανοκλαδίου