Ήττα και αποκλεισμός από το κύπελλο για την Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Αναγέννηση στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας από τον Πλατανιά και αποχαιρέτισε τον θεσμό του κυπέλλου με δύο ήττες όμως πήρε το χειροκρότημα από τους φίλους της ομάδας που γέμισαν ασφυκτικά την κερκίδα του γηπέδου.
Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως και οι φιλοξενούμενοι να έχουν κάποιες μεγάλες στιγμές σε αυτό το διάστημα. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία έγινε στο 17' όταν ο Αρότσα εκτέλεσε κόρνερ και ο Αναστασάκος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.
Η επόμενη καλή στιγμή στο 35' απέφερε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε παράβαση σε σηκωμένο χέρι του Γκουγκούδη με τον Αναστασάκο να εκτελεί εύστοχα την εσχάτη των ποινών. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια ακόμη μεγάλη στιγμή για τον Πλατανιά με τον Αρότσα να βγαίνει σε θέση τετ α τετ αλλά να αστοχεί στο τέλος στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.
Στο β΄ημίχρονο η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και δημιούργησε δύο καλές στιγμές σε σέντρα του Κρανιώτη από τα αριστερά που ο τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ και εν συνεχεία στην εκτέλεση με τον Αθανασιάδη να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.
Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για τον Πλατανιά με τον Αναστασίου να είναι εκεί όταν απαιτείται ενώ αμέσως μετά ο Μπουντούρης απείλησε με σουτ που πέρασε λίγο άουτ.
Στη συνέχεια ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε, καθώς ο Πλατανιάς έδειχνε πως είχε το πάνω χέρι στον αγώνα ενώ τα τρία γκολ που χρειαζόταν η Αναγέννηση έμοιαζαν ως υπέρτατος άθλος.
Το τελευταίο σφύριγμα του Κου Καμπάξη οριστικοποίησε την πρόκριση για την ομάδα του Πλατανιά στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Οι 2.500 περίπου φίλοι της Αναγέννησης ωστόσο χειροκρότησαν την προσπάθεια των παικτών απέναντι σε μια ανώτερη ποιοτικά ομάδα που αγωνίζεται άλλωστε και δύο κατηγορίες παραπάνω.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας: Αναστασίου, Χατζηρίζος (63' Μπιτέλης), Μπουντούρης, Υφαντής (70' Γεωργακόπουλος), Γκουγκούδης, Γκόλιας, Ρόβας, Κρανιώτης, Αθανασιάδης (85' Κοντοβάς), Τζάνης, Κουκούλης.
Πλατανιάς: Λαζαρίδης, Κουρτεσιώτης, Αγκιλέρα (90' Μαρτσάκης), Αρόχα, Μαραγκουδάκης, Αναστασάκος, Κάλαϊτζιτς (70' Τσοντάκης), Ναζλίδης, Τζανής, Δημήτρης, Ντόε (84' Γιακουμάκης).