Νικηφόρο το φιλικό της Αναγέννησης στην έδρα του Αιγινιακού Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Να γνωρίσει ένα ακόμα αντίπαλο ενόψει της νέας σεζόν είχε το απόγευμα του Σαββάτου η Αναγέννηση αγωνιζόμενη στο Αιγίνιο Πιερίας με τον Αιγινιακό.
Η ομάδα του Αιγινιακού θα αγωνιστεί φέτος στην Football Leaague 2 στον όμιλο της Αναγέννησης (Βορρά) και η συμμετοχή στην κατηγορία οφείλεται στην συγχώνευση που έγινε με την ομάδα της Ακαδημίας Πλαταμώνα.
Στον αγώνα που έγινε η ομάδα της Αναγέννησης επικράτησε με 0-1 χάρη σε ένα τέρμα που πέτυχε με την συμπλήρωση 71' ο Γκουγκούδης και έπειτα από πάσα του Μυργιώτη. Ο Σάκης Θεοδοσιάδης παρέταξε την ομάδα παικτών που υπολογίζει για την βασική ενδεκάδα ενώ στο β' ημίχρονο πραγματοποίησε σταδιακά κάποιες αλλαγές.
Στα αρνητικά της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Μπιτέλη που σε μια φάση στο α' ημίχρονο γύρισε το πόδι του. Ωστόσο, αμέσως μετά την λήξη του αγώνα έδειχνε αρκετά καλύτερα και λογικά δεν πρεπει να είναι κάτι ανησυχητικό. Και οι γηπεδούχοι είχαν ωστόσο δύο τραυματισμούς παικτών τους, σε ένα αγώνα που εξελίχθηκε κάτι παραπάνω από φιλικός.
Η Αναγέννηση μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτο 20λεπτο όπου και θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο 3' ο Μπιτέλης σούταρε άουτ για να ακολουθήσει κόρνερ του Μπουντούρη που αποκρούστηκε με υπερπροσπάθεια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων και στην εκτέλεση του νέου κόρνερ ο Πάτρας έπιασε κεφαλιά που απέκρουσαν οι αμυνόμενοι πάνω στη γραμμή. Στο 14' ο Τζάνης είχε σουτ εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα να μπλοκάρει δύσκολα ενώ η μεγαλύτερη στιγμή έγινε στο 17' με τον Αθανασιάδη να καθυστερεί να δώσει στον Μπουντούρη που με την σειρά του δεν μπόρεσε να κάνει το 0-1. Στο 20' οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη στιγμή με τον Γιαουρτζή να πιάνει κεφαλιά αλλά ο Παπαδόπουλος δήλωσε παρών.
Στο β ημίχρονο έγινε άτεχνο και δυνατό παιχνίδι που δεν επέτρεψε την δημιουργία ευκαιριών ωστόσο η Αναγέννηση όπως προαναφέραμε κατάφερε να πάρει τη νίκη με το γκολ του Γκουγκούδη ενώ στις αρχές του β' ημιχρόνου είχε ακόμα μια ευκαιρία με τον Σωκράτη Μπουντούρη.
Συνθέσεις ομάδων:
Αιγινιακός: Σακελλαρίδης, Μήτρακας, Αχαλινόπουλος, Αποστολίδης, Τασίδης, Μποταΐτης, Σαββίδης, Προβατίδης, Κύρτεγος, Γιαουρτζής και Ζούρκος. Έπαιξαν και οι: Κυπαρρίσης, Ράπτης, Μπαμίχας, Μπακάνος, Καπιτάνος, Μιλκούδης, Μπουζούκης, Καθάριος, Κοσμίδης.
Αναγέννηση Καρδίτσας: Παπαδόπουλος (55' Αναστασίου), Σάββας (55' Νταντάμης), Τζάνης (46' Μυργιώτης), Πάτρας (84' Βενέτης), Κουκούλης (72' Δούκας), Ρόβας (72' Φλιούκας), Γκόλιας (79' Κοντοβάς), Χατζηρίζος (75' Υφαντής), Μπουντούρης (67' Γεωργακόπουλος), Μπιτέλης (16' Γκουγκούδης) Αθανασιάδης (58' Κρανιώτης).
Την Τρίτη 2 Οκτωβρίου η Αναγέννηση Καρδίτσας επιστρέφει επίσημα στις επαγγελματικές κατηγορίες, με την κλήρωση που θα γίνει στις 13:30. Θυμίζουμε ότι το πρωτάθλημα ξεκινά πιθανότατα στις 14 Οκτωβρίου και θα αποτελείται από 22 αγωνιστικές.