Ο ΑΟΚ το τοπικό ντέρμπι - Ήττες για τις άλλες δύο ομάδες μας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ντέρμπι με τα όλα του έγινε πριν λίγη ώρα στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας με τον Α.Ο. Καρδίτσα να φεύγει νικητής από το μεγάλο τοπικό ντέρμπι με την Αναγέννηση Καρδίτσας. Ήττες για τις άλλες δύο ομάδες του νομού μας με τον Ταυρωπό γνωρίζει την εντός έδρας ήττα από τα Καμένα Βούρλα και την Α.Ε. Μουζακίου να φεύγει χωρίς βαθμό από την έδρα του Πύρασου Ν. Αγχιάλου.
Καλύτερη η Αναγέννηση Καρδίτσας στο Δημοτικό Στάδιο για το πρώτο 45λεπτο ευτύχησε να προηγηθεί με τον Χατζηρίζο στο 22' και έπειτα από σέντρα του Μπουντούρη. Στο β' μέρος ο ΑΟΚ έχοντας περισσότερες δυνάμεις κατάφερε να ισοφαρίσει στο 63' με ένα πολύ όμορφο σουτ του Κρανιώτη που προήλθε από πάσα του Κουκούλη και ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή με τον ίδιο σκόρερ στο 77'.
Στα τελευταία λεπτά η Αναγέννηση προσπάθησε ανορθόδοξα να ισοφαρίσει χωρίς όμως να τα καταφέρει, δίνοντας έτσι τη χαρά της νίκης στον ΑΟΚ.
Στο γήπεδο των Καμινάδων η ομάδα του Ταυρωπού βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς, ωστόσο, κατάφερε με πίεση να ισοφαρίσει στο 36' με τον Σάββα ενώ έκανε και άλλες ευκαιρίες που θα μπορούσαν να της δώσουν και ένα δεύτερο γκολ. Τελικά αυτό δεν ήρθε για τους γηπεδούχους αλλά για τα Καμένα Βούρλα στο 43' αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και σίγουρα αφήνει πικρία στους παίκτες του Λ. Καλογεράκη που προσπάθησαν πολύ χωρίς όμως να κατακτήσουν κανένα βαθμό.
Δεύτερη ήττα στη σειρά για την Α.Ε. Μουζακίου που ηττήθηκε στο Π. Μαγουλάς με 1-0 από τον Πύρασο με γκολ που μπήκε στο 10 λεπτό. Στο β' μέρος η Α.Ε. Μουζακίου έκανε ευκαιρίες με αποκορύφωμα στο 83' με τον Κωστόπουλο να χάνει ανεπανάληπτο τετ α τετ. Παράπονα για την διαιτησία που δεν έδωσε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο και γενικά έσπρωχνε τους γηπεδούχους προς την εστία του Σαπουνάκη έχουν οι άνθρωποι της Α.Ε. Μουζακίου.
Μεγάλη νικη για την Ελασσόνα στο τοπικό ντέρμπι της Λάρισας στην έδρα του Πυργετού με τους παίκτες του Αλέξη Αλεξανδρή να "αποδρούν" στο 93' με γκολ του Χατζηβαλσάμη και ενώ η ομάδα αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καραΐσκου. Στα άλλα δύο παιχνίδια είχαμε τη νίκη του Αγρότη Λιανοκλαδίου επί του Αλμυρού με 1-0 και την "λευκή" ισοπαλία ανάμεσα σε Αμπελωνιακό και Βελούχι.
Για τα παιχνίδια των ομάδων του νομού μας υπήρχε δυνατότητα ζωντανής ενημέρωσης μέσα από την ιστοσελίδα μας. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να δείτε εδώ:
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Αλμυρός 1-0
Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Α.Ε. Μουζακίου 1-0
Αμπελωνιακός - ΑΠΟΚ Βελούχι 0-0
Αναγέννηση Καρδίτσας - Α.Ο. Καρδίτσα 1-2
Α.Ο. Ταυρωπός - Καμένα Βούρλα 1-2
Πυργετός - Π.Ο. Ελασσόνας 0-1
Την πρώτη "έξοδο" εκτός των συνόρων του νομού θα κάνουν την ερχόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση Καρδίτσας και ο Ταυρωπός με αντιπάλους τον Αλμυρό και το Βελούχι αντίστοιχα. Στις έδρες τους αγωνίζονται ο Α.Ο.Κ. και η Α.Ε. Μουζακίου με αντιπάλους τον Πύρασο και τα Καμένα Βούρλα αντίστοιχα. Δύσκολο παιχνίδι περιμένει τον Πυργετό στο Λιανοκλάδι ενώ η Ελασσόνα θα δώσει το δεύτερο συνεχόμενο λαρισαϊκό ντέρμπι με αντίπαλο τον Αμπελωνιακό.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
ΑΠΟΚ Βελούχι - Α.Ο. Ταυρωπός
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Πυργετός
Α.Ο. Καρδίτσα - Πύρασος Ν. Αγχιάλου
Π.Ο. Ελασσόνας - Αμπελωνιακός
Α.Ε. Μουζακίου - Καμένα Βούρλα
Αλμυρός - Αναγέννηση Καρδίτσας