Στο τέλος η Αναγέννηση "λύγισε" το Κορδελιό (Ανάλυση) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Με νίκη προχώρησε η Αναγέννηση για την 2η αγωνιστική της Football League επί του Οδυσσέα Κορδελιού στο Δ.Α.Κ. παρότι δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση.
Δυσκολεύθηκαν οι "κιτρινόμαυροι" για περίπου 75' λεπτά ωστόσο η μαγική τριπλέτα Μπουντούρη - Αθανασιάδη και Χατζηρίζου "καθάρισε" στο τέλος με τους δύο τελευταίους να βρίσκουν δίκτυα και δίνοντας μεγάλη χαρά στους φίλους της ομάδας που σχεδόν γέμισαν την μεγάλη κερκίδα του Σταδίου.
Η Αναγέννηση ξεκίνησε δυνατά το πρώτο 20λεπτο και θα μπορούσε να προηγηθεί σε κάποιες καλές στιγμές που δημιούργησε. Η αρχή έγινε μόλις στα 30 δευτ. με τον Μπουντούρη να σουτάρει και τον τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ ενώ στο 4' ο Γεωργακόπουλος από πλεονεκτική θέση σούταρε αλλά και πάλι ο Κραβαρίτης απέτρεψε το γκολ. Στο 18' ο Αθανασιάδης είχε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 23' με τον Μπολόση να σουτάρει και την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο φθάσαμε στο ημίχρονο χωρίς γκολ με το Μπουντούρη να έχει όμως 2-3 καλές στιγμές.
Στο β' μέρος η Αναγέννηση δεν μπήκε το ίδιο καλά, ενώ προφανώς πιο διαβασμένοι αμυντικά παρουσιάστηκαν και οι παίκτες του Αλεξίου. Αυτοί ήταν που απείλησαν πρώτοι στο β' μέρος με τον Ευθυμιάδη να σουτάρει και την μπάλα να περνά κοντά στην εστία του Παπαδόπουλου. Με την είσοδο του Μπιτέλη κάπως άλλαξε η εικόνα της ομάδας με τον Γκόλια να έχει μια καλή στιγμή αλλά και τον Χατζηρίζο που σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε και πάλι εκτός εστίας.
Η ανάσταση ωστόσο ήρθε στο 75' όταν ο Μπουντούρης σέντραρε ο Αθανασιάδης έπιασε κεφαλιά "ψαράκι" και έγραψε το 1-0. Πριν προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να αντιδράσουν ήρθε και το 2ο γκολ στο 83' από τον πολύ καλό Χατζηρίζο, που έπαιξε με πρόβλημα τραυματισμού, και με με δυνατό σουτ κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους. Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ο Ψαρρός είδε 2η κίτρινη και αποβλήθηκε από τον αγώνα για την ομάδα του Κορδελιού.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Παπαδόπουλος, Γκουγκούδης, Κούρκουλας (43' Φλιούκας), Πάτρας, Γκόλιας, Κρανιώτης, Ρόβας, Γεωργακόπουλος (57' Μπιτέλης), Χατζηρίζος (84' Μυργιώτης), Αθανασιάδης, Μπουντούρης.
Οδυσσέας Κορδελιού (Αλεξίου): Κραβαρίτης, Θυμιόπουλος, Αντωνιάδης, Αγγελίδης, Λαμπάκης, Ψάρρος, Παπαδόπουλος (77' Ζαγναφέρης), Αχαλινόπουλος (80' Παπαργυρίου), Ευθυμιάδης, Κυριακίδης, Μπολόσης.
Ο Απόλλων Καλαμαριάς είναι η μοναδική ομάδα που έκανε το δύο στα δύο κερδίζοντας τον Τύρναβο, βέβαια σε εκκρεμότητα υπάρχει η ένσταση της Αναγέννησης για τον αγώνα με τον Τύρναβο, που πιθανά να εκδικαστεί υπέρ της.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Δόξα Κρανούλας - Εθνικός Σιδηροκάστρου 0-0
Τηλυκράτης - Ζάκυνθος 0-0
Απόλλων Καλαμαριάς - Τύρναβος 1-0
Οικονόμος Τσαριτσάνης - Αιγινιακός 0-0
Κασσιώπη - Βατανιακός 2-0
Αναγέννηση Καρδίτσας - Οδυσσέας Κορδελιού 2-0
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη των αγώνων στην Football League 2. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.
Δεν θα αποφύγει ως φαίνεται τον μακρινό ταξίδι στην Ζάκυνθο η ομάδα της Αναγέννησης την ερχόμενη αγωνιστική. Θυμίζουμε ότι η νησιωτική ομάδα αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα και την περασμένη εβδομάδα βρέθηκε ένα βήμα πριν την αποχώρηση από το πρωτάθλημα.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Οδυσσέας Κορδελιού - Απόλλων Καλαμαριάς
Βατανιακός - Εθνικός Σιδηροκάστρου
Τηλυκράτης - Οικονόμος Τσαριτσάνης
Τύρναβος - Κασσιώπη
Ζάκυνθος - Αναγέννηση Καρδίτσας
Αιγινιακός - Δόξα Κρανούλας