Τοπικά ντέρμπι και αναβολές στον 4ο όμιλο της Δ' Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Δύο τοπικά ντέρμπι και δύο αναβολές λόγω ακαταλληλότητας αγωνιστικού χώρου, είναι τα βασικά στοιχεία που συνθέτουν την 14η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Δ' Εθνικής.
Τα τοπικά ντέρμπι αφορούν τους αγώνες Α.Ο. Καρδίτσα - Αναγέννηση Καρδίτσας και Ελασσόνα - Πυργετός με τους φιλοξενούμενους να ζητούν ρεβάνς για τις εντός έδρας ήττες του α' γύρου. Οι δύο αναβολές αφορούν τους αγώνες της Α.Ε. Μουζακίου με τον Πύρασο Ν. Αγχιάλου και τον αγώνα του ΑΠΟΚ Βελούχι με τον Αμπελωνιακό.
Πριν πάμε στο κυρίως "πιάτο" που είναι τα αγωνιστικά, θα θέλαμε λίγο να σταθούμε στις αναβολές και να το σχολιάσουμε αφού πλέον η σειρά που θα παιχθούν οι επόμενες αγωνιστικές μοιάζει περισσότερο με παρτίδα σκάκι. Αναφερόμαστε βέβαια (και όχι απαραίτητα στις δύο αναβολές αυτής της αγωνιστικής) στο "κρυφτούλι" που παίζεται από κάποιες ομάδες σχετικά με την καταλληλότητα ή όχι του αγωνιστικού χώρου των γηπέδων τους. Άλλοτε είναι επιθυμητό να γίνει ο αγώνας με τον αντίπαλο και άλλοτε όχι. Όλα μετρούν...αν θα είναι αδιάφορος ο αντίπαλος, αν θα είναι αδιάφορος μετά από ένα μήνα, αν υπάρχουν κάρτες που πρέπει να ξεχρεωθούν σε εύκολο αγώνα, κ.ο.κ. Ο νοών νοείτω !
Τοπικό ντέρμπι στην Καρδίτσα την Κυριακή καθώς ο τυπικά γηπεδούχος Α.Ο. Καρδίτσα υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης.
Από την πρώτη "μονομαχία" των δύο ομάδων στην 3η αγωνιστική του α' γύρου έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι και θα λέγαμε ότι υπάρχει και μια αλλαγή στο συσχετισμό δυνάμεων. Στον αγώνα του πρώτου γύρου που έληξε με νικητή τον Α.Ο.Κ. με 1-2, οι φιλοξενούμενοι τότε του Α.Ο.Κ. αγωνίστηκαν με βαθμολογικό μειονέκτημα ενώ αντίθετα τώρα η Αναγέννηση είναι αυτή που κυνηγά βαθμολογικά.
Σε κάθε περίπτωση ένα τέτοιο ντέρμπι έχει τη δική του ιδιαιτερότητα και κάθε ομάδα δικαιούται να επιζητά τους τρεις βαθμούς για την επίτευξη των στόχων της αλλά και για το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Αγωνιστικά οι δύο προπονητές δεν έχουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα περα από την γνωστή και σημαντική (μακροχρόνια) απουσία του Ταχτιντή για τους γηπεδούχους.
Το Στάδιο αναμένεται την Κυριακή να ζήσει σημαντικές στιγμές καθώς φίλοι αλλά και ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων της πόλης θα βρεθούν για 90 λεπτά αντίπαλοι. Αυτό που αναμένουν όλοι να δουν είναι καλό θέαμα, χωρίς παρεκτροπές και να κερδίσει ο καλύτερος ή ο πιο τυχερός !
Στα Καμένα Βούρλα θα αγωνιστεί ο Ταυρωπός με τους παίκτες του Λ. Καλογεράκη να επιζητούν τη ρεβάνς της εντός έδρας ήττας (1-2) στον πρώτο γύρο που θα τους διατηρήσει πιθανότατα και μακριά από την τελευταία βαθμολογική θέση.
Δύσκολο πρόγραμμα περιμένει την Ελασσόνα στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος αρχής γενομένης θα λέγαμε με τον "λαρισινό εμφύλιο" με τον Πυργετό. Αυτό θα είναι το 5ο από τα επτά συνολικά παιχνίδια που έδωσε, που γίνεται στην έδρα της και θα επιθυμεί διακαώς τη νίκη που θα την διατηρήσει πρώτο φαβορί για την άνοδο. Από την άλλη ο Πυργετός, εκτός στόχου διεκδίκησης ανόδου πλέον, παλεύει για την παραμονή στην κατηγορία, αποφεύγοντας όσο γρηγορότερα γίνεται σενάρια υποβιβασμού του.
Αμφίρροπος αγώνας γίνεται στον Αλμυρό με ενδιαφερόμενο όμως μόνο τον φιλοξενούμενο. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν ελπιδες για παραμονή αντίθετα με τον Αγρότη Λιανοκλαδίου που επιθυμεί να κλειδώσει την υπόθεση παραμονή όσο νωρίτερα γίνεται και εν συνεχεία να επιδιώξει ένα καλό πλασάρισμα στην βαθμολογία.
Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Π.Ο. Ελασσόνα - Πυργετός (Στέφανος Μαντάκης - Ιωάννης Καραγκιζόπουλος - Κωνσταντίνος Λαφαντζής από ΕΠΣ Πιερίας)
Αλμυρός - Αγρότης Λιανοκλαδίου (Πέτρος Κωτούλας - Ελευθέριος Βογιατζής - Δημήτριος Τίκας του Χρήστου από ΕΠΣ Καρδίτσας)
ΑΠΟΚ Βελούχι - Αμπελωνιακός (Αναβολή για 22/2)
Α.Ο. Καρδίτσα - Αναγέννηση Καρδίτσας ( Γεώργιος Παπαγεωργίου - Παναγιώτης Φαντής -Δημήτριος Σαρλής από ΕΠΣ Άρτας)
Καμένα Βούρλα - Ταυρωπός (Γεώργιος Κονίδας - Νικόλαος Καρανικόλας - Παναγιώτης Ανδρεόπουλος από ΕΠΣ Φωκίδας)
Α.Ε. Μουζακίου - Πύρασος Ν. Αγχιάλου (Αναβολή)
Το KarditsaLive.Net και αυτή την Κυριακή 19/2 θα είναι μαζί σας LIVE από τις 14:30, όπου και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβαίνουν στα γήπεδα του 4ου ομίλου της Δ' Εθνικής.