Βαριά ήττα για την Α.Ε. Λεονταρίου στην Κατερίνη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής ο πρώτος γύρος των μπαράζ του 6ου ομίλου για την άνοδο στην Δ' Εθνική με την ομάδα του Λεονταρίου να γνωρίζει βαριά ήττα στην έδρα του πρωταθλητή της ΕΠΣ Ημαθίας Αχιλλέα Νεοκαισάρειας.
Δεν τα πήγε καθόλου καλά στον εκτός έδρας αγώνα της η ομάδα του Λεονταρίου καθώς υποχεώθηκε σε βαριά ήττα και κινδυνεύει πλέον να μείνει εκτός του στόχου που είναι η άνοδος στη Δ Εθνική.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 στο ημίχρονο με τον Στύλο να πετυχαίνει πετυχαίνει καρέ τερμάτων! Το άνοιγμα του σκορ έγινε στο 9' ενώ ακολούθησαν αλλα τρία τέρματα στα τελευταία 10 λεπτά του α' ημιχρόνου, χρονικό διάστημα που η ομάδα του Λεονταρίου ήταν "εκτός αγώνα".
Στο β' ημίχρονο το σκορ που είχε ήδη διαμορφωθεί δεν επέτρεπε στην πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Καρδίτσας να ελπίζει σε κάτι καλύτερο πέρα από τον περιορισμό της ήττας. Ωστόσο δέχθηκε άλλα δύο τέρματα από τους Κομουρτζή και Μπαγγέα ενώ στο 74' η ομάδα του Λεονταρίου πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Αναγνωστόπουλο μειώνοντας προσωρινά σε 5-1.
Ωστόσο, και παρότι τα αίτια της ήττας δεν θα πρέπει να αποδοθούν στον διαιτητή, η διοίκηση της ομάδας του Λεονταρίου έχει πάρα πολλά παράπονα από τον "άρχοντα" του αγώνα και για την ευκολία που μοίραζε τις κίτρινες κάρτες στην φιλοξενούμενη ομάδα (9) και σε αντίθεση με τους γηπεδούχους. Αποτέλεσμα της πληθώρας καρτών που άλλωστε μοίρασε ήταν και η κόκκινη στο 85' για τον Τριανταφύλλου. Η Διοίκηση της Α.Ε. Λεονταρίου ωστόσο οφείλει να ευχαριστήσει τους πολλούς φίλους της ομάδας που την ακολούθησαν στην Κατερίνη και προσπάθησαν με τον τρόπο τους να την εμψυχώσουν.
Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας ο Ρήγας Φεραίος έκανε το δύο στα δύο εντός έδρας κερδίζοντας με 2-0 και τον Δωτιέα Αγιάς με δύο γκολ του Μιχολίτση στο 20' και στο 37'. Στο 58' αποβλήθηκε ο Ρέντζας για τον Δωτιέα Αγιάς ως τελευταίος παίκτης.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Ρήγας Φεραίος - Δωτιέας Αγιάς 2-0
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας - Α.Ε. Λεονταρίου 6-1
Στο δεύτερο γύρο μπαίνουμε την προσεχή Τετάρτη 30 Μαΐου με την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος και την ομάδα του Λεονταρίου να επιστρέφει αγωνιζόμενη στην έδρα της με αντίπαλο τον Ρήγα Φεραίο από τον οποίο και ηττήθηκε στον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής με 2-0. Ο αγώνας έχει χαρακτήρα τελικού πλέον, μετά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής για την ομάδα του Λεονταρίου, καθώς η ομάδα του Ρήγα ήδη απέχει τρεις βαθμούς. Το άλλο ζευγάρι είναι ανάμεσα σε Αχιλλέα Νεοκαισάρειας και Δωτιέα Αγιάς με τον πρώτο αγώνα να μένει στη "λευκή" ισοπαλία".
Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας - Δωτιέας Αγιάς
Α.Ε. Λεονταρίου - Ρήγας Φεραίος