Βλέπει άνοδο στην Football League 2 ο Α.Ο. Καρδίτσα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Αισιόδοξα είναι τα μηνύματα που έρχονται από το παρασκήνιο της Γενικής Συνέλευσης της ΕΠΟ για την ομάδα του Α.Ο. Καρδίτσα που μπορεί να κάνει όνειρα για άνοδο στη Football League 2.
Κατ' αρχήν θα πρέπει να πούμε ότι μιλάμε για παρασκήνιο και θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί στο τι τελικά θα γίνει.
Στην Γενική Συνέλευση της ΕΠΟ, στην οποία το KarditsaLιve.Net έδωσε το παρών, θα πρέπει να πούμε πως παρότι δεν συζητήθηκε το θέμα του Περιφερειακού αναλυτικά, καθολικές ήταν οι απόψεις όλων ότι η κατηγορία αυτή δεν βοηθάει σε κάτι στο ποδόσφαιρο και πως ειδικά τώρα που πρέπει να πάμε σε 6 ομίλους και με τα οικονομικά προβλήματα που υπάρχουν στη χώρα, θα φανεί ακόμα περισσότερο αυτό.
Από το παρασκήνιο τώρα, λαμβάνουμε ως μήνυμα ότι πλέον ανοίγει το ζήτημα των δευτεραθλητών από κάθε όμιλο για να ανέβουν στην Football League 2. Η απόφαση φυσικά ενδιαφέρει και το νομό μας καθώς ο Α.Ο. Καρδίτσα που κατέλαβε την 2η θέση πίσω από την Αναγέννηση έχει την "χρυσή" ευκαιρία να επιστρέψει μετά από πολλά χρόνια στα επαγγελματικά πρωταθλήματα.
Το όλο ζήτημα θα συζητηθεί μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου στο EURO 2012 και πλέον το τι θα γίνει περνά στα "χέρια" των Ενώσεων. Ο Πρόεδρος της ΕΠΟ φέρεται να μην έχει αντιρρήσεις για το ζήτημα και έτσι είναι πολύ πιθανό οι Ενώσεις να αποφασίσουν την άνοδο και των δευτεραθλητών ώστε να καλυφθούν τα κενά που υπάρχουν στην Football League 2. Αν μάλιστα συμβεί αυτό, τότε για να το προχωρήσουμε και πιο πέρα μπορεί και η τρίτη θέση στον όμιλο μπαράζ ανόδου που συμμετέχει η Α.Ε. Λεονταρίου να δώσει τελικά την άνοδο στην Δ' Εθνική.
Ότι και αν τελικά συμβεί (χωρίς να σημαίνει ότι είναι αμελητέο) η Διοίκηση της ομάδας του Α.Ο.Κ. ετοιμάζει την επόμενη ημέρα. Έτσι στις 14 Ιουνίου ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:00 στην αίθουσα του Επιμελητηρίου Καρδίτσας θα πραγματοποιηθεί η ανοιχτή Γενική Συνέλευση της ομάδας.
Θέματα της συζήτησης:
1) Απολογισμός
2) Πλαισίωση Δ.Σ.
3) Μοντέλο ανάπτυξης της ομάδας