Χωρίς νικητή η φιλική αναμέτρηση Αναγέννηση - Άρης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το φιλικό που έδωσε το απόγευμα της Κυριακής η Αναγέννηση στο Δημοτικό Στάδιο υποδεχόμενη τον Άρη Θεσσαλονίκης.
Ο καιρός δεν έκανε τη χάρη στους κιτρινόμαυρους της Αναγέννησης καθώς η αναμέτρηση στη μεγαλύτερη διάρκειά της έγινε κάτω από βροχή που απέτρεψε πολλούς από τους φίλους της ομάδας να βρεθούν στο γήπεδο. Πριν την έναρξη του αγώνα πραγματοποιήθηκαν οι προαναγγελθείσες βραβεύσεις στην κόρη του παλαιού παίκτη και προπονητή Κλεάνθη Βικελίδη που αποτελεί ιστορικό κεφάλαιο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης και του οποίου βέβαια το όνομα φέρει το γήπεδο της ομάδας, ενώ επίσης βραβεύθηκαν το σωματείο του Άρη και οι δημιουργοί του ύμνου της ομάδας της Αναγέννησης ο τραγουδιστής Βασίλης Νταράλας και ο στιχουργός Δημήτρης Κατσαούνης.
Στα αγωνιστικά τώρα πιο δυνατά μπήκε η Αναγέννηση στον αγώνα που δημιούργησε καλές προϋποθέσεις για την επίτευξη γκολ στο πρώτο 5λεπτο. Μπουντούρης και Αθανασιάδης με σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα έστειλαν τη μπάλα άουτ ενώ ενδιάμεσα ο Γεωργακόπουλος είχε καλό σουτ που όμως κόντραρε σε παίκτη του Άρη.
Ο Άρης ανέβηκε μετά το πρώτο τέταρτο και είχε δύο καλά σουτ από Καζναφέρη και Σουνά που πέρασαν εκτός εστίας του Σιαράβα. Ο Γεωργακόπουλος στο 35' είχε αδύναμο σουτ από πλεονεκτική θέση που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό οι παίκτες του Σ. Παπαδόπουλου πήραν προβάδισμα όταν νέο σουτ που δοκίμασε από το ύψος της περιοχής ο Παπαστεριανός νίκησε τον Σιαράβα.
Στην επανάληψη Μπουντούρης στο 53' και Χατζηρίζος στο 66' ανάγκασαν το Βελλίδη σε αποκρούσεις κάτι που δεν κατάφερε όμως στο 73' όταν σουτ του Φλιούκα εκτός περιοχής κόντραρε σε παίκτη του Άρη μπερδεύοντας έτσι τον τερματοφύλακα του Άρη γράφοντας το 1-1. Νωρίτερα (64') ο Τσάμης που είχε περάσει αλλαγή στη θέση του Σιαράβα ανέκοψε καλή προσπάθεια του Αγγελούδη. Λίγο πριν βγει αλλαγή ο Σ. Μπουντούρης πέτυχε το 2-1 σε εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Αναγέννησης κάτι που αμφισβητήθηκε ωστόσο από τους γηπεδούχους.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας (46' Τσάμης), Γκουγκούδης (70' Μυργιώτης), Σάββας (81' Κοντοβάς), Γκόλιας (46' Μπιτέλης), Κουκούλης (75' Πάτρας), Μίχος (83' Βενέτης), Καραχάλιος (46' Ρόβας), Γεωργακόπουλος (59' Τζάνης), Χατζηρίζος (63' Φλιούκας), Μπουντούρης (78' Τσιφλίδης), Αθανασιάδης (20' Κρανιώτης).
Αρης Θεσσαλονίκης (Παπαδόπουλος): Bελλίδης, Ψυχογιός (46' Καραγιάννης, 90' Γιώρης), Μαργαρίτης (81' Ανδρεάδης), Νταμαρλής (90' Μπιμπισίδης), Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός (46' Σταυρόπουλος), Λεμονής (46' Αγγελούδης), Καζναφέρης (46' Οικονομόπουλος), Παλιάτσιος (46' Ηρακλής), Κοτσαρίδης (46' Τριανταφυλάκος), Σουνάς (59' Ζήση).
* Περίπου 700 φίλαθλοι βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο και χειροκρότησαν τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
* Δείπνο στην αποστολή του Άρη παρέθεσε αμέσως μετά τον αγώνα η διοίκηση της Αναγέννησης ανταποδίδοντας έτσι την μετακίνηση των Θεσσαλονικέων για την διεξαγωγή του φιλικού αγώνα.