Αυτός ήταν ΣΠΑΚ! (ΣΠΑΚ - Αίας Μαλεσίνας 3-0) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Όσοι υποστήριζαν ότι ο ΣΠΑΚ είναι το μεγάλο φαβορί, απέναντι στον Αία Μαλεσίνας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος βόλεϊ, στην Α2 κατηγορία, δικαιώθηκαν πανηγυρικά.
Η ομάδα της Καρδίτσας, μπροστά στο κοινό της που έσπευσε να την ενισχύσει, πέρασε ένα εύκολο απόγευμα και με 3-0 σετ έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα. Παράλληλα έδειξε ότι έχει μεγάλες δυνατότητες και πως οι υψηλοί στόχοι που έχουν τεθεί από διοίκηση, τεχνική ηγεσία και παίκτες δεν είναι ανέφικτοι.
Η ανωτερότητα του ΣΠΑΚ και η έλλειψη ουσιαστικής πίεσης από την αντίπαλό του, έδωσε την ευκαιρία στo τεχνικό δίδυμο της ομάδας να δοκιμάσει αρκετά συστήματα και να χρησιμοποιήσουν το σύνολο, σχεδόν, των παικτών που δηλώθηκαν στο φύλλο αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τους 12 μόνο ο Σταμάτης Νελιδάκης δεν αγωνίστηκε, ασκώντας μόνο τα καθήκοντα του προπονητή. Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφέρουμε ότι ο έτερος παίκτης-προπονητής Φώτης Αλεξίου, επανεμφανίστηκε μετά την περσινή του απουσία λόγω τραυματισμού και έδειξε έτοιμος να προσφέρει σε υψηλό επίπεδο. Πολύ καλή ήταν επίσης η παρουσία των νεοαπαοκτηθέντων Κολτσιάκη, Βλαχόπουλου, Θάνου αλλά και όλων των παικτών που πήραν χρόνο συμμετοχής.
Το παιχνίδι
Η ομάδα της Καρδίτσας χρειάστηκε ακριβώς μία ώρα για να τελειώσει το ματς και να πάρει τους βαθμούς. Το πρώτο σετ έληξε 25-17 σε 22 λεπτά, το δεύτερο σετ 25-9 σε 17 λεπτά και το τρίτο 25-21 σε 21 λεπτά. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι σε κανένα σημείο του αγώνα δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ και το μόνο που κατάφερε η Μαλεσίνα ήταν να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα του 1ου και 3ου σετ. Όσες φορές κατάφερε να πλησιάσει οφείλονταν περισσότερο στη χαλάρωση των παικτών του ΣΠΑΚ, αλλά δεν είχε την δυνατότητα για περισσότερα πράγματα. Οι παίκτες της Καρδίτσας με πολλές επιθετικές επιλογές και σαφώς πιο ποιοτικό ρόστερ τελείωσαν το ματς χωρίς να ιδρώσουν πολύ και ήδη σκέφτονται το επόμενο παιχνίδι με την Ηγουμενίτσα.
Οι συνθέσεις
ΣΠΑΚ (Σκανίκα): Χήρας, Μαλλιώρας, Θάνος, Αλεξίου φ., Αλεξίου Θ., Παπαγεωργίου, Βλαχόπουλος, Καραγκιόπζης, Νελιδάκης, Καραθάνος, Κολτσιάκης, Ντακούρης
Αίας Μαλεσίνας:(Καρκαλής):Παΐσιος, Σταθόπουλος Ν., Αθανασίου, Λούκας, Μπέσιος, Σταθόπουλος Κ., Γιουβανάκογλου, Χελιώτης Σοφοκλέους, Γιαννέλης
Μια πολύ όμορφη έκπληξη περίμενε τους φιλάθλους του αγώνα ΣΠΑΚ-Μαλεσίνα. Η διοίκηση της ομάδας συνεργάστηκε με τη σχολή χορού «Ευ Ζην» της κ. Χριστίνας Μάγκου και εξαιρετικές μικρές χορεύτριες έδωσαν το δικό τους ρεσιτάλ, μεταξύ των σετ, καταχειροκροτούμενες από το κοινό. Ήταν μια κίνηση που αναμφίβολα προάγει τον πολιτισμό και έγινε δεκτή με θετικά και μόνο σχόλια.
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας είχαμε άλλες τέσσερις εύκολες επικρατήσεις για Καλαμάτα, Παλλήνη, Ιωάννινα και Ερμή που χρειάστηκε να πάει στα τέσσερα σετ.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
ΣΠΑ Καρδίτσας - ΑΣ Αίας Μαλεσίνας 3-0 (25-17, 25-09, 25-21)
AO Καλαμάτα 80 - ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας 3-0 (25-21, 25-15, 25-22)
ΑΓΣ Ιωαννίνων - ΑΚ Ζωγράφου 3-0 (25-23, 25-18, 25-20)
ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΣΠ Ερμής 1-3 (25-21, 20-25, 25-27, 22-25)
ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΟ Παλλήνη 0-3 (21-25, 23-25, 16-25)
ΡΕΠΟ - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών
Στην Ηγουμενίτσα το επόμενο παιχνίδι του ΣΠΑΚ κόντρα στον τοπικό Ερμή.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας - ΣΠΑ Καρδίτσας
ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών - AO Καλαμάτα 80
ΑΚ Ζωγράφου - ΡΕΠΟ
ΑΣΠ Ερμής - ΑΓΣ Ιωαννίνων
ΑΟ Παλλήνη - ΑΟΝΣ Μίλων
ΑΣ Αίας Μαλεσίνας - ΑΕΠ Ολυμπιάς