Δύσκολη έξοδο στην Καλαμάτα για τον ΣΠΑΚ - Έμαθε αντίπαλο στο κύπελλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Το πιο μακρινό του ταξίδι στο πρωτάθλημα της Α2 για την φετινή σεζόν πραγματοποίησε η ομάδα του ΣΠΑΚ που το Σάββατο το απόγευμα θα αγωνιστεί στην Καλαμάτα με την τοπική ομάδα.
Η ομάδα της Καρδίτσας με ανεβασμένο ηθικό μετά την δύσκολη πρόκριση στο κύπελλο επί της ΜΕΝΤ στοχεύει σε μια ακόμα νίκη που θα την διατηρήσει στο στόχο για διεκδίκηση της ανόδου. Η αναμέτρηση καθόλου εύκολη δεν είναι βέβαια καθώς πέρα από την χιλιομετρική απόσταση οι γηπεδούχοι έχουν μια πολύ καλή ομάδα που μετρά μόνο δύο ήττες στο πρωτάθλημα. Επίσης και η ομάδα της Καλαμάτας προέρχεται από πρόκριση στον αγώνα του κυπέλλου που έγινε στην Πάτρα.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η επιστροφή του Ντάκουρη στην ομάδα που αγωνιζόταν και που προπονεί σήμερα ο μεγάλος του αδελφός.
Η αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό της Παραλίας και θα ξεκινήσει στις 18:30. Διαιτητές θα είναι οι: Καψάσκης - Σαραβελάκης
Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:
AO Καλαμάτα 80 - ΣΠΑ Καρδίτσας
ΑΓΣ Ιωαννίνων - ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας
ΑΟΝΣ Μίλων - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών
ΑΣΠ Ερμής - ΑΕΠ Ολυμπιάς
Στις 8 Ιανουαρίου έγινε το 5ο παιχνίδι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Παλλήνη και Ζωγράφου με την γηπεδούχο να κερδίζει με 3-0 σετ.
Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή στα γραφεία της ΕΟΠΕ η κλήρωση των αγώνων της 4ης (και τελευταίας) αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ανδρών. Η ομάδα του ΣΠΑΚ θα αντιμετωπίσει το νικητή Ροδιών Άθλησης - Παλλήνη ενώ από την επόμενη φάση προστίθενται στην κλήρωση και οι ομάδες της Vollley League.
Αναλυτικά τα ζευγάρια που προέκυψαν:
ΣΦΠ Χανίων – ΑΟ Οδυσσεύς
Νικητής Ροδιών Άθλησης / Παλλήνη – ΣΠΑ Καρδίτσας
ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΠΣ Κύζικος
Επίκουρος Πολίχνης – Ορεστιάδα