Εύκολη επικράτηση του ΣΠΑΚ επί του Γέρακα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Τη νίκη στο μικρό τελικό του 20ου τουρνουά "Στέλιος Καλαΐτζής" που διοργανώνει ο Πανερυθραϊκός πήρε το απόγευμα της Κυριακής ο ΣΠΑΚ επικρατώντας του Γέρακα με 3-1 σετ.
Στο 1ο σετ ο ΣΠΑΚ βρήκε αντίσταση μόνο στην αρχή του σετ (4-5) όμως μετά ανέβασε την απόδοσή του (7-10) και έφθασε σε μια εύκολη επικράτηση 10-16 και τελικό 15-25.
Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαν σχεδόν πόντο πόντο μέχρι το 11-10 όμως κάπου εκεί οι Καρδιτσιώτες αποσυντονίστηκαν, ίσως και λόγω της κούρασης από το τάι μπρέικ της προηγούμενης ημέρας, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με έξι πόντους (18-12) και όσο και αν προσπάθησαν στη συνέχεια να το μαζέψουν (22-19) δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να χάσουν το σετ με 25-20.
Στο 3ο σετ ο Γέρακας πήγε να κάνει το ίδιο (5-3) παίρνοντας μια διαφορά πέντε πόντων (9-4) ωστόσο οι βολεϊμπολίστες του ΣΠΑΚ είχαν το χρόνο να προλάβουν αυτή τη φορά και τα κατάφεραν μαζεύοντας τη διαφορά στους δύο πόντους αρχικά (14-12) και εν συνεχεία παίρνοντας κεφάλι στο σετ (16-18) και 22-25 στο τέλος.
Το 4ο σετ εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τους αθλητές μας να μην δίνουν δικαιώματα αμφισβήτησης από την αρχή (1-4) και να κατακτούν σε ρυθμούς προπόνησης (13-17) το σετ (14-25) αλλά και τον αγώνα (1-3 σετ).
Τις επόμενες ημέρες θα συνεχιστεί η σκληρή καθημερινή προπόνηση ενώ θα γίνει και ανάλυση των λαθών που έγιναν στις δύο τελευταίες φιλικές αναμετρήσεις με χρήση του βίντεο.
Επόμενο φιλικό προς το παρόν δεν έχει οριστεί ενώ θυμίζουμε ότι στις 19 Οκτωβρίου γίνεται η εκκίνηση στο πρωτάθλημα με την εντός έδρας αναμέτρηση με την Ολυμπιάς Πατρών.
* Στο Κολλέγιο Αθηνών κατέληξε το 20ο τουρνουά που διοργάνωσε ο Πανερυθραϊκός στη μνήμη του Στέλιου Καλαϊτζή με τους διοργανωτές να γνωρίζουν την ήττα με 3-0 σετ (26-28, 24-26, 21-25)