Καθαρή νίκη για την Παναχαϊκή επί της Ορεστιάδας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι, δείγμα της ποιότητας των ομάδων που μετέχουν στα μπαράζ ανόδου από την Α2 Ανδρών, παρακολούθησαν, όσοι βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, όπου η Παναχαϊκή πανηγύρισε την πρώτη της νίκη με 3-0 (25-20, 25-21, 25-20) απέναντι στην Ορεστιάδα.
Οι Πατρινοί με το «καθαρό» αυτό τρίποντο στον πρώτο αγώνας τους (αφού στην χθεσινή πρεμιέρα είχαν ρεπό), έπιασαν κορυφή, αφήνοντας δεύτερους τους Εβρίτες που φανέρωσαν σημάδια κόπωσης από την χθεσινή υπερπροσπάθεια κόντρα στην ΑΕΚ. Πλέον, πολλά θα κριθούν στην κυριακάτικη 3η αγωνιστική που περιλαμβάνει την αναμέτρηση ανάμεσα στην γηπεδούχο ΑΕΚ και την Παναχαϊκή (16:30).
Η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη και σαφώς πιο φρέσκια σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, πήγε προηγούμενη στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ του πρώτου σετ (8-6, 16-14) και από εκεί και έπειτα πάτησε το «γκάζι». Στο 20-18, ο Αρχοντίδης «βρήκε» αντένα και έστειλε στο +3 τους Πατρινούς που έφτασαν σχετικά εύκολα στο 1-0.
Στο δεύτερο σετ, το σκηνικό άλλαξε και η Ορεστιάδα με ένα σερί 0-5 έφερε την Παναχαϊκή σε δύσκολη θέση, ενώ το επί μέρους σερί έγινε 1-8. Κάπου εκεί καταγράφηκε το πιο κομβικό σημείο του αγώνα, με τους παίκτες του Άρη Αγγελόπουλου να βελτιώνουν το σερβίς τους, να χαλούν την υποδοχή της Ορεστιάδας και ο Νίκος Ρουμελιώτης να ισοφαρίζει για πρώτη φορά σε 12-12. Η Ορεστιάδα πήρε ξανά προβάδισμα (15-17), αλλά μετά το 17-17, η Παναχαϊκή δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω (19-17, 20-18), αφού οι Εβρίτες ακόμα και αν μείωσαν στον πόντο (21-20, 22-21), δεν κατάφεραν να αποτρέψουν το 2-0 (25-21).
Στο τρίτο και τελευταίο, όπως αποδείχτηκε σετ, η Παναχαϊκή ήταν κυρίαρχος, προηγήθηκε 5-1, η Ορεστιάδα ισοφάρισε (5-5) με ένα δικό της σερί 0-4 και ακολούθησε (11-11, 13-13) μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Από εκείνο το σημείο και μετά από ένα λάθος του Καρδαμανίδη που πάτησε γραμμή στο σερβίς (19-16), η Παναχαϊκή, καθάρισε για το 3-0 (25-20).
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος, Ρουμελιώτης Μ., Ρουμελιώτης Ν., Ρουμελιώτης Π., Ντονάς, Βλαχοστάθης, Αχιλλεόπουλος (λ), Μούρτζης, Χρηστιάς.
Ορεστιάδα (Τσιακμάκης): Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Αρχοντίδης, Κουλαξίδης, Καψαλιάρης, Βλασακίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Προδρομίδης, Καρδαμανίδης.
Αποτελέσματα - πρόγραμμα και βαθμολογία
Παρασκευή 12/4
ΑΕΚ - Ορεστιάδα 2-3
Σάββατο 13/4
Παναχαϊκή - Ορεστιάδα 3-0
Κυριακή 14/4
16:30 ΑΕΚ - Παναχαϊκή
Βαθμολογία
1. Παναχαϊκή 3 (3-0)
2. Ορεστιάδα 2 (3-5)
----------------------------------
3. ΑΕΚ 1 (2-3)