Νίκη στο τάι μπρέικ για την ΑΕΚ επί της Παναχαϊκής Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Mετά την ήττα της πρεμιέρας, η ΑΕΚ δεν είχε και πολλά περιθώρια, αφού χρειαζόταν οπωσδήποτε νίκη για να μη μείνει πίσω στο κόλπο της ανόδου. Η Ένωση επικράτησε με 3-2 (20-25, 25-18, 29-27, 21-25, 15-8) της Παναχαϊκής και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 3 βαθμούς στο 1ο τουρνουά ανόδου που ολοκληρώθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Η ΑΕΚ είχε καλό ξεκίνημα και πήρε μια διαφορά πέντε πόντων (13-8), αλλά η Παναχαϊκή πίεσε στο σερβίς με αποτέλεσμα να μειώσει στους τρεις (16-13) και στο τέλος μίλησε η εμπειρία της για να πάρει 1ο σετ με 20-25.
Η ομάδα του Κλαρούδα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ (8-5), αλλά αυτή τη φορά η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ισοφάρισε σε 1-1 με 25-18.
Ισορροπημένο το τρίτο σετ με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η Παναχαϊκή πήρε διαφορά τριών πόντων, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν άμεσα και προηγήθηκαν με 16-14 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ με την ΑΕΚ να είναι πιο ψύχραιμη στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις και να κάνει το 2-1 σετ με 29-27.
Η Παναχαϊκή τα έπαιξε όλα για όλα στο τέταρτο σετ, έχτισε μια μικρή διαφορά τριών πόντων και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος για να ισοφαρίσουν σε 2-2 με 21-25 και να στείλουν το ματς στο ται μπρέικ.
Εκεί, οι Πατρινοί πήραν τον πρώτο πόντο, όμως με τον Κρέτση στο σέρβις η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 7-0 και διαμόρφωσε το 7-1. Η «Ένωση» είχε πάρει το πάνω χέρι και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για να γράψει το 15-8 και μαζί το 3-2, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.
ΑΕΚ (Κλαρούδας): Παπαδόπουλος, Σασάτη, Σαμαντάς, Αλεξίου, Ρουμελιωτάκης, Κρέτσης, Κάπελλας (λ), Καπίρης, Φραγκιαδάκης Μεν., Φραγκιαδάκης Μαν., Μιχαλόπουλος.
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Ρουμελιώτης Ν., Ρουμελιώτης Μ., Βλαχοστάθης, Ρουμελιώτης Π., Αγγελόπουλος, Ντονάς, Αχιλλεόπουλος (λ), Πεφάνης, Μούρτζης, Χριστιάς.
Αποτελέσματα - πρόγραμμα και βαθμολογία
Παρασκευή 12/4
ΑΕΚ - Ορεστιάδα 2-3
Σάββατο 13/4
Παναχαϊκή - Ορεστιάδα 3-0
Κυριακή 14/4
ΑΕΚ - Παναχαϊκή 3-2
Βαθμολογία
1. Παναχαϊκή 4 (5-3)
2. ΑΕΚ 3 (5-5)
3. Ορεστιάδα 2 (3-5)
Οι αγώνες που υπολοίπονται:
2ο τουρνουά, γήπεδο Παναχαϊκής
19/4/2013 Α.Ο.Ορεστιάδα – Παναχαϊκή
20/4/2013 ΑΕΚ – Α.Ο.Ορεστιάδα
21/4/2013 Παναχαϊκή – ΑΕΚ
3ο τουρνουά, Ορεστιάδα «Νίκος Σαμαράς»
26/4/2013 ΑΕΚ – Α.Ο.Ορεστιάδα
27/4/2013 Παναχαϊκή – ΑΕΚ
28/4/2013 Α.Ο.Ορεστιάδα – Παναχαϊκή