Προβάδισμα για την άνοδο στη VolleyLeague πήρε η Ορεστιάδα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Με ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ξεκίνησαν το βράδυ της Παρασκευής τα μπαράζ ανόδου της Α2 Ανδρών, όπου η Ορεστιάδα επιβλήθηκε με 3-2 (25-21, 19-25, 25-22, 18-25, 17-15) επί της ΑΕΚ μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια και έκανε το πρώτο βήμα για την επιστροφή της στη VolleyLeague, έπειτα από έξι χρόνια απουσίας.
Από την άλλη, η Ένωση, εστιάζει πλέον στο ματς της 3ης αγωνιστικής την Κυριακή με αντίπαλο την Παναχαϊκή (απόψε είχε ρεπό), αφού το Σάββατο, για την 2η αγωνιστική του 1ου ειδικού τουρνουά, παίζουν οι Εβρίτες κόντρα στους Πατρινούς.
Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή με αποτέλεσμα η Ορεστιάδα να βρεθεί φυσιολογικά μπροστά στο σκορ με 21-25. Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, όμως, μετά το 15-10, η ΑΕΚ πίεσε ακόμα περισσότερο στο σερβίς και κατάφερε να ισοφαρίσει με 25-19 (1-1). Το τρίτο σετ είχε χαρακτήρα θρίλερ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και την Ορεστιάδα να είναι πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία για να κάνει το 1-2 (22-25).
Η ΑΕΚ βρήκε απαντήσεις στο τέταρτο σετ και με ένα σερί 7-0 πήρε από νωρίς τον έλεγχο για να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ (2-2) με 25-18. Εκεί, οι δυο ομάδες έδειξαν αποφασισμένες για τη νίκη, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 8-7, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους και τελικά πήραν τη νίκη με 15-17.
ΑΕΚ: Κρέτσης, Σαμαντάς, Σασάτη, Ρουμελιωτάκης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος, Κάπελλας (λ), Καπίρης, Μιχαλόπουλος, Φραγκιαδάκης, Αναστασίου.
Ορεστιάδα: Καψαλιάρης, Αρχοντής, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Κουλαξίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Παχουσίδης, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης.
Αποτελέσματα - πρόγραμμα και βαθμολογία
Παρασκευή 12/4
ΑΕΚ - Ορεστιάδα 2-3
Σάββατο 13/4
17:45 Παναχαϊκή - Ορεστιάδα
Κυριακή 14/4
16:30 ΑΕΚ - Παναχαϊκή
Βαθμολογία
1. Ορεστιάδα 2 (3-2)
2. ΑΕΚ 1 (2-3)
3. Παναχαϊκή 0 (0-0)