Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Κολλεγίου ο ΣΠΑΚ (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Δεν τα κατέφερε ο ΣΠΑΚ στο κλειστό της Καρδίτσας να νικήσει το Κολλέγιο Αθηνών παρότι προηγήθηκε στα σετ.
Ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο Καρδίτσας. Μπορεί να έφυγαν στενοχωρημένοι, καθώς ο ΣΠΑΚ ηττήθηκε 3-1 σετ από το Κολλέγιο Αθηνών, αλλά δεν παρέλειψαν να χειροκροτήσουν τόσο τους παίκτες της Καρδιτσιώτικης ομάδας, όσο και αυτούς της φιλοξενούμενης για το θέαμα που προσέφεραν.
Ο ΣΠΑΚ ήθελε τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς αλλά δεν τα κατάφερε. Παρόλα αυτά ήταν μία μόνο από τις «μάχες» που έχει να δώσει στο φετινό «πόλεμο» του πρωταθλήματος. Παρά την ήττα από ένα εξαιρετικό αντίπαλο, η εμφάνιση ήταν καλή, έδειξε ότι έχει μεγάλες δυνατότητες και υπάρχει δρόμος για να αναπληρωθεί η απώλεια.
Το παιχνίδι διήρκησε 1 ώρα και 45 λεπτά και ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο ΣΠΑΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο πρώτο σετ επικράτησε πολύ εύκολα με 25-13. Με ένα σερί 10-0 από το 12-11 το σκορ έγινε 22-11 και ουσιαστικά εκεί κρίθηκε και το σετ, καθώς το Κολλέγιο δεν μπόρεσε να αντιδράσει.
Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Τα επόμενα σετ ήταν σαφώς πιο αμφίρροπα, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 1-3 πόντων στο μεγαλύτερο μέρος τους, και τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η φιλοξενούμενη όμως ήταν πιο ψύχραιμη, με καλύτερες επιθετικές επιλογές σε κρίσιμα σημεία, τον Ζουπάνι σε εξαιρετική μέρα και στέφθηκε τελικά νικήτρια επικρατώντας 25-23, 25-19 και 25-21 στο 2ο, 3ο και 4ο σετ αντίστοιχα.
Αξίζει να τονισθεί η δυναμική παρουσία, και η ανάλογη συμπαράσταση, των φιλάθλων της Καρδίτσας στο γήπεδο, δείγμα της αγάπης του κόσμου για το βόλεϊ και τον ΣΠΑΚ.
Οι συνθέσεις
ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου-Νελιδάκης): Χήρας, Θάνος, Σ. Αλεξίου, Παπαγεωργίου, Βλαχόπουλος, Καραγκιόζης, Νελιδάκης, Καραθάνος, Κολτσιάκης, Ντάκουρης, Φ. Αλεξίου
Κολλέγιο Αθηνών (Χατζηαντωνίου): Κοτσιλιάνος, Τατούλης, Ζουπάνι, Μάντζιος, Ρεστέλης, Μεσσαλάς, Χριστοφίδης, Πολυμερόπουλος, Σωτηρίου, Μιχαλόπουλος, Αριστόπουλος, Μπούρας
Στους άλλους αγώνες της ημέρας η Παλλήνη έκανε το τρία στα τρία κερδίζοντας στα Ιωάννινα ενώ τις δύο νίκες έφθασε και η Καλαμάτα με νίκη επί του Ζωγράφου. Πρώτη νίκη για Μίλωνα και Ερμή με τον δεύτερο να αφήνει ένα βαθμό στη Μαλεσίνα.
ΣΠΑΚ (Σπανίκα): Καραγκιόζης, Θάνος, Βλαχόπουλος, Κολτσιάκης, Χήρας, Αλεξίου Φ., Ντάκουρης (λ), Νεδηλάκης, Παπαγεωργίου, Αλεξίου Θ.
Κολλέγιο Αθηνών (Χατζηαντωνίου): Μάντζιος, Κοτσιλιάνος, Μεσάλας, Ζουπάνι, Αριστόπουλος, Χριστοφίδης, Γκούρας (λ), Σωτηρίου, Πολυμερόπουλος, Μιχαλόπουλος
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
ΣΠΑ Καρδίτσας - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών 1-3 (25-13, 23-25, 19-25, 21-25)
ΑΣ Αίας Μαλεσίνας - ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας 2-3 (26-28, 24-26, 31-29, 25-19, 12-15)
AO Καλαμάτα 80 - ΑΚ Ζωγράφου 3-1 (21-25, 25-13, 25-10, 25-17)
ΑΓΣ Ιωαννίνων - ΑΟ Παλλήνη 1-3 (25-20, 24-26, 18-25, 17-25)
ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (23-25, 22-25, 25-11, 23-25)
Ρεπό: ΑΣΠ Ερμής
Με την ομάδα του Ζωγράφου εκτός έδρας αγωνίζεται ο ΣΠΑΚ την 5η αγωνιστική με σκοπό να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα ξεπερνώντας έτσι το σοκ της εντός έδρας ήττας από το Κολλέγιο.
Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:
ΑΚ Ζωγράφου - ΣΠΑ Καρδίτσας
ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών - ΑΣ Αίας Μαλεσίνας
ΑΣΠ Ερμής - AO Καλαμάτα 80
ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΓΣ Ιωαννίνων
ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας - ΑΕΠ Ολυμπιάς
Ρεπό: ΑΟ Παλλήνη