Απλήρωτοι ξανά οι εργαζόμενοι του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Ξανά στους δρόμους το τελευταίο διάστημα οι εργαζόμενοι στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό αφού και πάλι δεν γίνεται καταβολή της μισθοδοσίας στους εργαζομένους.
Οι οφειλές τους ξεπερνούν τους τέσσερις μήνες και οι προοπτικές αυτό να αλλάξει τουλάχιστον στην περίοδο του Καλοκαιριού είναι μηδαμινές. Στο μήνυμά τους οι εργαζόμενοι καλούν την διοίκηση του οργανισμού να αναλάβει τις ευθύνες της ενώ παράλληλα ζητούν και την συμπαράσταση των πολιτών.
Αναλυτικά το μήνυμά τους:
Συμπολίτες μας,
Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, ο μεγαλύτερος ανθρωπιστικός οργανισμός στη χώρα μας, γέννημα του ελληνικού λαού και αφοσιωμένος από το 1877 στην υπηρεσία του, διέρχεται τη μεγαλύτερη οικονομική κρίση της ιστορίας του. Κρίση που οφείλεται κατά κύριο λόγο στις εσωτερικές δομικές δυσλειτουργίες του, στην αδιαφορία και στην αδυναμία της Διοίκησης να παρουσιάσει ένα ρεαλιστικό σχέδιο βιωσιμότητας,παρά τις προτάσεις που καταθέσαμε ώστε να βγει ο Ερυθρός Σταυρός από το αδιέξοδο.
Αποτέλεσμα είναι η οικονομική εξαθλίωση και ηθική απαξίωση μας και ενώ προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας στους συνανθρώπους μας, παραμένουμε απλήρωτοι επί μήνες τώρα και χωρίς καμία προοπτική καταβολής των δεδουλευμένων μας, στο άμεσο μέλλον.
Εμείς, οι εργαζόμενοι του ΕΕΣ έχοντας φτάσει πλέον σε απόγνωση, αγωνιζόμαστε όχι μόνο για την επιβίωσή μας αλλά και για το μέλλον και τη βιωσιμότητα του ΕΕΣ, που προσφέρει ακατάπαυστα υπηρεσίες Υγείας και Πρόνοιας στο κοινωνικό σύνολο επί 135 χρόνια.
Αξίζει άραγε στην ιστορία του μια τέτοια τύχη;
Απαιτούμε από τη Διοίκηση του ΕΕΣ να αναλάβει το ρόλο και τις ευθύνες που της αναλογούν και να πάψει να είναι θεατής της κατάρρευσης του Οργανισμού.
Ζητάμε φίλες και φίλοι, ΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ, γιατί ο ΕΕΣ ανήκει σε εσάς, υπάρχει για εσάς και είναι ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ.
Οι εργαζόμενοι του ΕΕΣ