Σάρωσε το Παναθηναϊκό Κίνημα στις εκλογές Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Μια ευχάριστη έκπληξη περιελάμβανε το χθεσινό εκλογικό αποτέλεσμα, για το Παναθηναϊκό Κίνημα αφού κέρδισε την εμπιστοσύνη χιλιάδων ψηφοφόρων, παρά το γεγονός ότι δεν υπήρξε προεκλογική καμπάνια ενώ δεν κατέβηκε σε 18 εκλογικές περιφέρειες!
Αρκετοί ήταν οι ψηφοφόροι που προέταξαν την οπαδική τους ταυτότητα και -σε ό,τι αφορά εκείνους του Παναθηναϊκού- χάρισαν σπουδαία ποσοστά στο Παναθηναϊκό Κίνημα.
Λίγο πριν την ολοκλήρωση της καταμέτρησης (99,95%) το ΠΑΝ.ΚΙ. έχει 12.439 ψήφους και ποσοστό 0,20% ενώ στις εκλογές της 6ης Μαΐου είχε μόνο 31 ψήφους (έχοντας κατέβει μόνο σε 3 εκλογικές περιφέρειες).
Ο μεγαλύτερος αριθμός των ψήφων των οπαδών του Παναθηναϊκού ήταν στην Β’ Αθηνών, ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν στον Έβρο, με 0,48% και ακολούθησαν οι Κυκλάδες με 0,47%. Στο νομό Καρδίτσας είχε 250 ψήφους και ποσοστό 0,30% ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι και μέσα στην "έδρα" του μεγάλου αντιπάλου στην Α' και Β' Πειραιώς έχει ποσοστά κοντά στο τελικό αποτέλεσμα (0,16% και 0,17% αντίστοιχα)