153 ΝΑΙ από την Βουλή - 7 διαγραφές από ΠΑΣΟΚ & Ν.Δ. Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Με 153 «ναι», 120 «όχι» και 18 «παρών» υπερψηφίστηκε από την Ολομέλεια της Βουλής το Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής Στρατηγικής της περιόδου 2013 - 2016, μετά από θυελλώδη συνεδρίαση που κράτησε συνολικά 14 ώρες. Εξι διαγραφές από το ΠΑΣΟΚ, μία διαγραφή στη ΝΔ.
Εκτός της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ έθεσε ο Ευάγγελος Βενιζέλος, αμέσως μετά το πέρας της ψηφοφορίας, τους βουλευτές που ψήφισαν «όχι» και «παρών», δηλαδή τους κ.κ. Κασσή, Γκερέκου, Κουτσούκο, Μπόλαρη, Παραστρατίδη και Σκανδαλίδη.
Επίσης, εκτός της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ έθεσε ο Αντώνης Σαμαράς τον βουλευτή Κοζάνης, Γιώργο Κασσαπίδη που ψήφισε «παρών».
«Οχι» στο πολυνομοσχέδιο ψήφισαν συγκεκριμένα ο Θόδωρος Παραστρατίδης και ο Μιχάλης Κασσής, «παρών» ψήφισαν ο Γιώργος Κουτσούκος και ο Μάρκος Μπόλαρης, «παρούσα» ψήφισε και η Αντζελα Γκερέκου, ενώ ο Κώστας Σκανδαλίδης απείχε της ψηφοφορίας.
«Ναι» ψήφισε τελικά η Θεοδώρα Τζάκρη, η οποία είχε εκφράσει αρχικά επιφυλάξεις.
Σε ότι αφορά το νομό Καρδίτσας είχαμε 4 "ΝΑΙ" από τους Τσιάρα, Ταλιαδούρο, Σιούφα και Σκόνδρα και ένα "ΟΧΙ" από τον Μιχαλάκη.
Το πολυνομοσχέδιο που περιλαμβάνει όλα τα δημοσιονομικά και διαρθρωτικά μέτρα κρίθηκε το απόγευμα ως συνταγματικό από την Ολομέλεια της Βουλής, με 170 βουλευτές να ψηφίζουν υπέρ και 47 κατά. Ακολούθησε οξεία αντιπαράθεση μεταξύ των εκπροσώπων των κομμάτων της κυβέρνησης και της αντιπολίτευσης.