Σε δραματικούς τόνους η συνομιλία Παπούλια - Κουβέλη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Αποκαλυπτικοί για την κατάσταση που βρίσκεται η χώρα μας είναι τμήμα των διαλόγων του Προέδρου της Δημοκρατίας Κάρολου Παπούλια και του Προέδρου της Δημοκρατικής Αριστεράς Φώτη Κουβέλη.
Δείτε αναλυτικά:
ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια. Όμως, θέτετε έναν όρο, που από την κουβέντα που είχα με τον κ. Τσίπρα, δεν τρέφω πολλές ελπίδες ότι θα γίνει αποδεκτός, δηλαδή τη συμμετοχή σε μία οικουμενική κυβέρνηση, μία κυβέρνηση στήριξης, όπως λέγαμε, εκ προσωπικοτήτων. Και μέσα σε αυτήν την κατάσταση που πάρα πολύ καθαρά περιγράφει ο κ. Παπαδήμος, ότι βλέπει ο Ιούνιος να είναι πλέον μήνας της τραγωδίας της Ελλάδος, εμείς δεν μπορούμε να συγκροτήσουμε μία κυβέρνηση. Δηλαδή, θέλω να πω ότι προσωπικά δεν το αντέχω και δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.
Θα υποχρεωθώ και εγώ να μιλήσω στον ελληνικό λαό, να πω ότι αυτή είναι η κατάσταση, αυτά είναι τα δεδομένα, αυτές είναι οι απόψεις των κομμάτων. Από εκεί και πέρα, και εγώ είμαι συνυπεύθυνος για την κατάσταση που μπορεί να δημιουργηθεί. Μπορεί κανείς να αναρωτηθεί: «Τι έκανε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας; Δεν μπόρεσε να τους πείσει να συγκροτήσουν μία κυβέρνηση, η οποία στο κάτω-κάτω να ήταν μία κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας; Άφησε τον τόπο να πάει προς την καταστροφή;». Είναι μεγάλο το φορτίο. Δεν μπορώ να το ανεχθώ.
Εσείς δεν έχετε καμία άλλη ιδέα; Δηλαδή, επιμένετε ότι είναι sine qua non η συμμετοχή του ΣΥΡΙΖΑ; Ούτε η ανοχή του σας καλύπτει;
ΦΩΤΗΣ ΚΟΥΒΕΛΗΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς): Κύριε Πρόεδρε, εκτιμώ ότι μία κυβέρνηση που δεν θα έχει τη στήριξη και την ενεργή συμμετοχή του ΣΥΡΙΖΑ, με δεδομένο ότι κατετάγη δεύτερο κόμμα, δεν θα παρέχει τη δυνατότητα ουσιαστικής βιωσιμότητας αυτής της κυβέρνησης. Σας το λέω με πόνο ψυχής, πολιτικής ψυχής, γιατί για εμένα εκείνο το οποίο προέχει είναι να υπηρετήσουμε το συμφέρον της χώρας και της κοινωνίας και όχι την οποιαδήποτε μικροκομματική σκοπιμότητα ή την οποιαδήποτε εκλογική αναμονή, αναμονή εκλογικού αποτελέσματος ακριβέστερα. Εκτιμώ ότι μία τέτοια κυβέρνηση δεν θα μπορεί να σταθεί επί της ουσίας, γιατί δεν θα έχει και κοινοβουλευτική και λαϊκή στήριξη.
ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Δεδομένης της άρνησης του ΣΥΡΙΖΑ, πηγαίνουμε για εκλογές, λέτε; Εάν προφθάσουμε να πάμε σε εκλογές.
ΦΩΤΗΣ ΚΟΥΒΕΛΗΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς): Εάν προφθάσουμε.
ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Και δεν γεμίσουμε ερείπια.
ΦΩΤΗΣ ΚΟΥΒΕΛΗΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς): Το απεύχομαι. Βεβαίως, σε όλα εκείνα που λίγο πριν είχα τη δυνατότητα να σας εκθέσω για το τι θα μπορούσε να κάνει μία οικουμενική κυβέρνηση, με τη σύνθεση την οποία σας είπα, δεν συμπεριλαμβάνω και άλλα, τα οποία αφορούν σε άμεσες χρήσιμες ενέργειες, οι οποίες μπορούν να υπάρξουν για την αντιμετώπιση υπαρκτών προβλημάτων. Θα μπορούσε, για παράδειγμα με άμεσες ενέργειες να αντιμετωπισθεί το θέμα της μείωσης της παραοικονομίας, η οποία λεηλατεί το 30% του ΑΕΠ. Βέβαια, η διεκδίκησή μου, πιστεύω και η δική σας -είμαι βέβαιος και η δική σας- είναι να παταχθούν συνολικά και η παραοικονομία και η διαφθορά. Όμως, και σε μικρά ποσοστά να μπορέσουν να μειωθούν και η παραοικονομία και η διαφθορά, θα είχαμε έσοδα τα οποία θα μπορούσαν να προστεθούν μαζί με την περικοπή περιττών δημοσίων δαπανών. Και αναφέρομαι σε περιττές δαπάνες του δημοσίου, λειτουργικού χαρακτήρα, που δεν αφορούν σε μισθούς. Όχι, δεν μιλώ για περικοπή μισθών.
Θα μπορούσαμε να περικόψουμε στον αναγκαίο και επιτρεπτό βαθμό και αμυντικές δαπάνες. Θα μπορούσαμε, ταυτόχρονα, έτσι να έχουμε τη δυνατότητα κάποιων εσόδων που θα αντιρροπούσαν το πακέτο των 11,5 δισεκατομμυρίων ευρώ που ξεκινά από τον Ιούνιο, όπως καλύτερα από εμένα γνωρίζετε.
Θα μπορούσαμε να έχουμε μεταφορά εσόδων στο πλαίσιο της αποδέσμευσης από συγκεκριμένες ρυθμίσεις του μνημονίου, της δανειακής σύμβασης, για να μεταφερθούν, προκειμένου να δημιουργήσουμε ένα δίκτυ κοινωνικής προστασίας, το οποίο είναι επείγουσα ανάγκη, κύριε Πρόεδρε. Το 30% ζει κάτω από το όριο της φτώχειας και η ανεργία καλπάζει πλέον πάνω από το 22%-23%. Μιλώ για την επίσημη ανεργία, την καταγεγραμμένη. Γιατί δεν υπολογίζουμε ούτε την κρυπτόμενη ούτε τη λανθάνουσα.
ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Όλα αυτά, κύριε Πρόεδρε, θα αντιμετωπίζονταν από μία κυβέρνηση, όπως είπατε, οικουμενική ή εκ προσωπικοτήτων; Εκείνο, όμως, που δεν πρέπει να μας διαφεύγει είναι ότι εάν αποτύχουμε να συγκροτήσουμε μία τέτοια κυβέρνηση, μπορεί να βρεθούμε εκτός ευρώ, μπορεί να βρεθούμε εκτός Ευρωζώνης, μπορεί να βρεθούμε εκτός Ευρώπης.
Είχα προχθές μια μακρά συνομιλία με τον κ. Ρομπάι και τον κ. Σουλτς. Νομίζω ότι και εκείνων τα νεύρα με την Ελλάδα έχουν φθάσει πλέον στο ακρότατο σημείο. Δηλαδή, η προσφορά μας στον τόπο θα είναι να βρεθούμε εκτός Ευρώπης και να διαλύσουμε τη χώρα. Γιατί; Γιατί δεν μπορέσαμε να συγκροτήσουμε μια κυβέρνηση, η οποία μπορούσε να αντιμετωπίσει όλα αυτά και να έχουμε και μία ελπίδα στον ελληνικό λαό ότι είμαστε σοβαροί.
Λυπάμαι, αλλά σας το λέω ότι θα απευθυνθώ στον ελληνικό λαό και θα πω ότι έκανα την προσπάθεια να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε όλοι μαζί αυτήν την κατάσταση, η οποία είναι μία τραγωδία και δεν μπόρεσα να πετύχω τίποτα. Δεν ξέρω, εσείς να εκτιμήσετε τι φταίει.
Φταίει η εμμονή μας σε κάποιο κομματικό συμφέρον; Φταίνε οι εγωισμοί μας; Φταίει η μη δυνατότητα να συνυπάρξουμε σε μία οικουμενική κυβέρνηση; Πρέπει να το πω. Και πρέπει να το πω, γιατί σχεδόν τώρα είμαι στο στόχαστρο όλων αυτών που περίμεναν ότι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας θα πετύχει κάποια σύνθεση, για να αντιμετωπισθεί η κατάσταση. Δεν μπόρεσα να το κάνω. Προσέκρουσα σε μία άρνηση, την οποία δεν μπορώ να ανατέμνω. Δεν ξέρω. Πολλές φορές νομίζω ότι δεν βλέπουμε την καταστροφή που επέρχεται, τη χιονοστιβάδα που είναι σχεδόν μερικά μέτρα μακριά από εμάς.
Τι να σας πω; Ξανασκεφθείτε το, όμως. Να επικοινωνήσουμε πάλι αύριο και να το δούμε, γιατί θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό να βρεθεί μία λύση. Δεν υπάρχουν περιθώρια.
ΦΩΤΗΣ ΚΟΥΒΕΛΗΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς): Εάν εσείς το κρίνετε να επανέλθετε με συναντήσεις, με όποια μορφή εσείς κρίνετε, μπορείτε να με καλέσετε και θα έρθω να σας δω. Όμως, σας λέω ότι αυτή είναι η θέση μου με τα στοιχεία που συγκροτούν την πρότασή μου ακριβώς στη βάση των όσων είχα τη δυνατότητα να σας εκθέσω και αντιλαμβάνομαι και τη δική σας θέση.
ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Τι να σας πω; Είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι.
ΦΩΤΗΣ ΚΟΥΒΕΛΗΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς): Κατά το μέτρο της ευθύνης ενός εκάστου.
ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Είναι δυσδιάκριτος αυτή τη στιγμή ο επιμερισμός της ευθύνης. Μας παίρνει όλους μέσα, γιατί δεν μπορέσαμε να αντιμετωπίσουμε μία εθνική ανάγκη. Ελπίζω να μπορέσουμε να μιλήσουμε και αύριο και μεθαύριο, για να μη μας προλάβουν οι καταστροφές, τις οποίες τις βλέπω να επέρχονται.
ΦΩΤΗΣ ΚΟΥΒΕΛΗΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς): Κύριε Πρόεδρε, να το επαναλάβω. Εάν κρίνετε ότι πρέπει να επαναληφθεί αυτός ο κύκλος των συναντήσεων, με όποια μορφή εσείς αποφασίσετε, θα έρθω να μιλήσουμε, παρά το γεγονός ότι σας εξέθεσα πώς έχουν τα πράγματα και ποια είναι τα στοιχεία που συγκροτούν τη δική μου θέση και τη δική μου πρόταση.