Αποχώρησε από το ΣΥΡΙΖΑ Π.Σ. και ο Ευρωβουλευτής Δημ. Παπαδημούλης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
![Αποχώρησε από το ΣΥΡΙΖΑ Π.Σ. και ο Ευρωβουλευτής Δημ. Παπαδημούλης](/media/k2/items/cache/61a4376a7ea260d2d9ac141597ba729f_L.jpg)
Με ανάρτησή του μέσω των κοινωνικών δικτύων ο Ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Π.Σ. Δημ Παπαδημούλης γνωστοποίησε την αποχώρησή του από το κόμμα, λίγη ώρα αργότερα από την αποχώρηση 9 βουλευτών.
Αναλυτικά το μήνυμα του κ. Παπαδημούλη:
Μόλις ενημέρωσα την ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ για την απόφασή μου να μην είμαι πλέον μέλος του κόμματος. Υπέβαλλα επίσης παραίτηση από τη θέση του Επικεφαλής της Ευρωομάδας του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ που κατέχω από τον Ιούλιο του 2014, μετά από πρόταση του Αλ.Τσίπρα κ ομόφωνη στήριξη των Ε/Β μας.
Μετά την ολοκλήρωση της θητείας μου στο Ευρωκοινοβούλιο, θα συνεχίσω να στηρίζω τις ιδέες και τις αξίες της σύγχρονης ευρωπαϊκής Αριστεράς, ως απλός υποστηρικτής, από τα μετόπισθεν, μακριά από αιρετά αξιώματα.