Ημερίδα για τον καρκίνο του μαστού στο ΙΑΣΩ με πρωτοβουλία του Δήμου Κιλελέρ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Με αφορμή τον Παγκόσμιο Μήνα Πρόληψης και Ενημέρωσης για τον Καρκίνο του Μαστού η Αντιδημαρχία Πολιτισμού - Αθλητισμού και Περιβάλλοντος του Δήμου Κιλελέρ σε συνεργασία με το ΙΑΣΩ Θεσσαλίας οργανώνει ενημερωτική ομιλία με θέμα: "Καρκίνος Μαστού: Πρώιμη Διάγνωση -Θεραπευτική Αντιμετώπιση -Επανορθωτική Αποκατάσταση".
Ειδικοί ομιλητές στην εκδήλωση θα είναι ο κ. Κων/νος Μπουλούκος, ο κ. Φραγκίσκος Φαφουλάκης και ο κ. Γεώργιος Παπαδημητρίου.
Ο καρκίνος του μαστού προσβάλλει 1 στις 10 γυναίκες και απειλεί περίπου 4.500 γυναίκες κάθε χρόνο. Η ασθένεια αυτή σήμερα αντιμετωπίζεται, ΑΡΚΕΙ να διαγνωστεί νωρίς. Η έγκαιρη διάγνωση όμως είναι αποτέλεσμα της πρόληψης και εξαρτάται από την ενημέρωση της κάθε γυναίκας.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Εκδηλώσεων ΙΑΣΩ Θεσσαλίας την Τρίτη 25 Οκτωβρίου και ώρα 17.30. Η είσοδος είναι ελεύθερη.