Πρόγραμμα εορταστικών εκδηλώσεων για την 28ης Οκτωβρίου στη Λάρισα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Με τη μεγάλη μαθητική και στρατιωτική παρέλαση, παρουσία του Αναπλ. Υπουργού Οικονομικών κ. Φίλιππου Σαχινίδη, θα κορυφωθούν στη Λάρισα οι εορταστικές εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 που διοργανώνει η Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων είναι το ακόλουθο:
ΠΕΜΠΤΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
Γενικός Σημαιοστολισμός από της 8ης πρωινής ώρας της 26ης μέχρι και της δύσης του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου 2011.
Φωταγώγηση των Δημόσιων, Δημοτικών Καταστημάτων, καθώς και των καταστημάτων των Ν.Π.Δ.Δ. και των Τραπεζών κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου.
Εορταστικές εκδηλώσεις και ομιλίες σε όλες τις σχολές, σχολεία και ιδρύματα της πόλης από καθηγητές και δασκάλους σχετικά με την εθνική επέτειο.
ΩΡΑ 12:00 Απότιση φόρου τιμής από τους μαθητές, σπουδαστές, προσκόπους, οδηγούς, φορείς και συλλόγους στο Ηρώο πεσόντων της πόλης μας.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011
ΩΡΑ 07:00 Θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες όλων των εκκλησιών με φροντίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Λαρίσης & Τυρνάβου.
Εωθινό από τη μουσική της 1ης Στρατιάς και τη Φιλαρμονική του Δήμου Λάρισας στους κεντρικούς δρόμους της πόλης.
ΩΡΑ 08:00 Επίσημη Έπαρση Σημαίας.
ΩΡΑ 10:30 Άφιξη επισήμων και έναρξη δοξολογίας στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγ.Αχιλλείου, στην οποία θα χοροστατήσει ο Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου Σεβ. κ.κ. Ιγνάτιος.
Μετά το τέλος της δοξολογίας και εντός του Ιερού Ναού θα εκφωνηθεί ο πανηγυρικός της ημέρας από τον κ. Χρήστο Παπανικολάου, Εκπαιδευτικό – Διευθυντή 24ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας, με θέμα:
«28η Οκτωβρίου 1940 – Το «ΟΧΙ» των Ελλήνων και η διαχρονικότητα του”.
ΩΡΑ 11:00 Επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο της πόλης και κατάθεση στεφάνων από ανώτατες πολιτικές και στρατιωτικές αρχές, εφεδροπολεμιστικές οργανώσεις και εκπροσώπους της Εθνικής Αντίστασης όλων των παραρτημάτων των αναγνωρισμένων αντιστασιακών οργανώσεων.
ΩΡΑ 11:30 Παρέλαση των Αναπήρων Πολέμου, Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης, Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, μαθητών, Προσκόπων, Οδηγών, πολιτιστικών συλλόγων και τμημάτων των ενόπλων δυνάμεων.
Σημείωση: Όσοι αναγνωρισμένοι σύνδεσμοι, σύλλογοι, οργανώσεις και λοιπά επιθυμούν να καταθέσουν στεφάνι την 27η Οκτωβρίου 2011, θα πρέπει να το δηλώσουν το αργότερο μέχρι την 12η μεσηβρινή της 26ης Οκτωβρίου 2011, στο Γραφείο Φυσικής Αγωγής Ν.Λάρισας (τηλ.2410 258405) ή στη Δ/νση Δημόσιας Υγείας & Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας (τηλ.2413506474).