Διορθώσεις στις συγχωνεύσεις σχολείων ζήτησε ο Παπατόλιας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Διορθωτικές παρεμβάσεις στο σχέδιο συγχωνεύσεων και καταργήσεων σχολείων για τον Νομό Μαγνησίας ζήτησε ο Περιφερειακός Σύμβουλος Απόστολος Παπατόλιας από την Υπουργό Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων Άννα Διαμαντοπούλου.
Αναλυτικά η επιστολή του Κου Παπατόλια:
«Αξιότιμη κυρία Υπουργέ,
Όπως ενημερωθήκαμε δια του Τύπου, το Υπουργείο σε συνέχεια των εισηγήσεων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Θεσσαλίας, οριστικοποίησε το νέο «σχολικό χάρτη» της Περιφέρειάς μας, προβαίνοντας σε μία σειρά παρεμβάσεων σχετικά με τις συνενώσεις των σχολικών μονάδων στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
Επιτρέψτε μου, ωστόσο, με την παρούσα να σας επισημάνω, ειδικά στον τομέα της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στο νομό Μαγνησίας, μία σειρά, κατά τη γνώμη μας, αστοχιών στον προγραμματισμό των συνενώσεων, που θα μπορούσαν να διορθωθούν με ορισμένες βελτιωτικές παρεμβάσεις, ώστε να επιτευχθούν αφενός η ορθολογικότερη λειτουργία των νέων σχολικών μονάδων και αφετέρου η συναίνεση των τοπικών κοινωνιών.
Ειδικότερα:
1. Το 5ο 1/θ Δημοτικό Σχολείο Φερών-Χλόης, αντί να ενταχθεί στο 2ο 5/θ Δημοτικό Σχολείο Φερών, θα έπρεπε να συνενωθεί με το 2ο 6/θ Δημοτικό Σχολείο Φερών-Βελεστίνου.
2. Το 12ο 1/θ Δημοτικό Σχολείο Ν. Ιωνίας-Γλαφυρών, αντί να ενταχθεί στο 1ο 10/θ Δημοτικό Σχολείο Ν. Ιωνίας, είναι πιο λογικό να συνενωθεί με το 1ο 12/θ Δημοτικό Σχολείο στη Ν. Ιωνία.
3. Το 4ο 2/θ Δημοτικό Σχολείο Κάρλας-Κερασιάς πρέπει να συνενωθεί με το 3ο 6/θ Δημοτικό Σχολείο Κάρλας-Καναλίων, αντί να ενταχθεί στο 3ο 5/θ Δημοτικό Σχολείο Κάρλας-Καναλίων.
4. Το 4ο 2/θ Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος-Αγίου Βλασίου αντί να συγχωνευθεί με το 1ο 5/θ Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος-Άνω Λεχωνίων, είναι πολύ συμφερότερο να συγχωνευθεί με το 1ο 6/θ Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος-Άνω Λεχωνίων.
5. Το Δημοτικό Σχολείο Τρικερίου δεν πρέπει να λειτουργήσει ως 2/θ, αλλά τουλάχιστον ως 3/θ, δεδομένων των ιδιαιτεροτήτων της περιοχής (γεωγραφικά απομακρυσμένη με δυσκολίες πρόσβασης).
Επίσης, σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, πρέπει να εφαρμοστεί η γενική αρχή ότι οι συγχωνεύσεις των σχολικών μονάδων δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να οδηγήσουν σε μείωση της οργανικότητας στα σχολεία υποδοχής. Αυτή δε η γενική αρχή πρέπει να εφαρμοσθεί και στο σύνολο των συγχωνεύσεων που επιχειρούνται στην Περιφέρεια Θεσσαλίας, προκειμένου να μην πληγεί η ίδια η φιλοσοφία των συνενώσεων, όπως αυτή αποτυπώνεται στη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου σας.
Τέλος, οι διορθωτικές αυτές παρεμβάσεις που προτείνουμε, αποτελούν καρπό συντονισμένης διαβούλευσης της παράταξής μας και διαλόγου τόσο με τους φορείς της εκπαιδευτικής κοινότητας, όσο και με τους εκπροσώπους της τοπικής κοινωνίας της περιοχής.
Παρακαλούμε, λοιπόν, να τις λάβετε σοβαρά υπόψη σας, στο πλαίσιο της πολιτικής του Υπουργείου για την εξυπηρέτηση των εκπαιδευτικών αναγκών με ορθολογικά και πρωτίστως παιδαγωγικά κριτήρια».
Τελευταία τροποποίηση στις14 Μαρτίου 2011, 21:13