Παπατόλιας: «Όχι άλλα δάκρυα για το Αεροδρόμιο» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Διαψεύστηκε, όπως ενημερωθήκαμε, από τη διοίκηση του ΤΑΙΠΕΔ η υποβολή εισήγησης από τους Γερμανούς Συμβούλους του Δημοσίου για το κλείσιμο 22 περιφερειακών αεροδρομίων της χώρας, που εξυπηρετούν τόσο κάποιους δημοφιλείς προορισμούς όσο και απομακρυσμένα νησιά.
Και μόνο στο άκουσμα της είδησης, ωστόσο, οι τοπικοί πολιτικοί φορείς άρχισαν πάλι τις οιμωγές και τις κραυγές για να ξορκίσουν το απευκταίο ενδεχόμενο να μπει λουκέτο στο Αεροδρόμιο Κεντρικής Ελλάδας στη Νέα Αγχίαλο…
Δεν θα ήταν όμως διόλου μίζερο, αντιπολιτευτικό και εμπαθές να τους θυμίσουμε ότι δεν αρκούν τα κλάματα, οι απειλές και οι κάθε λογής αντιστάσεις κατόπιν εορτής σε σενάρια που εξυφαίνονται είτε από κάποιους Γερμανούς συμβούλους είτε από την ίδια την Τρόικα. Η κοινωνία της Μαγνησίας, αλλά και ολόκληρης της Θεσσαλίας, ήδη μειδιά με όσους κάνουν αντίσταση εκ των υστέρων και εκ του ασφαλούς, ενώ δεν έχουν πράξει το παραμικρό για να οργανώσουν την άμυνά τους, προκειμένου να αποτρέψουν οριστικά τέτοια ενδεχόμενα που ακυρώνουν οποιαδήποτε προοπτική τοπικής και περιφερειακής ανάπτυξης.
Είδαμε μήπως κάποια άξια λόγου αντίδραση στην απροκάλυπτη παρέμβαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου, το οποίο, με την επίφαση της νομιμότητας, κατέλυσε κάθε έννοια προγραμματικής και θεσμικής αυτοτέλειας της Αυτοδιοίκησης, αποστερώντας την Περιφέρεια από τα εργαλεία για την άσκηση της αναπτυξιακής πολιτικής της;
Υπήρξε σοβαρή απάντηση σε αυτόν τον απαράδεκτο έλεγχο σκοπιμότητας σε βάρος των τοπικών κοινωνιών;
Μοιραίοι, άβουλοι και αδρανείς οι τοπικοί φορείς, στέκουν τώρα εδώ και τρία χρόνια να κοιτούν απλώς τα αεροπλάνα να περνούν, τις εταιρείες χαμηλού κόστους να αποχωρούν και την κοινωνία να παρακολουθεί αμήχανα τη συρρίκνωση των αναπτυξιακών κεκτημένων της.
Δεν θα ήταν επίσης μνησίκακο να υπενθυμίσουμε ότι διαχρονικά οι μεγάλοι Δήμοι της Μαγνησίας (Βόλου, Λάρισας, Τρικκαίων, Καρδίτσας) αρνήθηκαν πεισματικά να εισφέρουν τον οβολό τους για την αναβάθμιση του Αεροδρομίου και τη διείσδυσή του στις ξένες αγορές. Λες και οι τοπικές κοινωνίες δεν αντλούσαν κανένα όφελος από την αναβαθμισμένη λειτουργία του…
Αλήθεια τίποτα δεν διδάχθηκαν από τη γιγαντιαία προσπάθεια της τελευταίας νομαρχιακής αρχής, της μόνης που δικαιούται να ομιλεί έγκυρα και αξιόπιστα για ανάπτυξη του αεροδρομίου; Δεν μπόρεσαν αλήθεια ούτε στο ελάχιστο να μιμηθούν ή να αντιγράψουν τις πρακτικές μας για συνεργασία με τους τοπικούς τουριστικούς και αναπτυξιακούς φορείς, ώστε να θωρακιστεί το αεροδρόμιο απέναντι σε κάθε ανταγωνιστική απειλή και να στηριχθεί οικονομικά η βιώσιμη και πολλαπλά ανταποδοτική λειτουργία του; Γιατί αλήθεια κάθονται τόσο καιρό με σταυρωμένα χέρια, αντί να δημιουργήσουν ένα εύρωστο Κοινό Ταμείο Υποστήριξης της λειτουργίας του αεροδρομίου – πρόταση που βρίσκει κατ’ αρχήν σύμφωνη και την Περιφέρεια Θεσσαλίας – με την παράλληλη αρωγή και συμπαράσταση των επιχειρηματικών φορέων της περιοχής; Τι περιμένουν άραγε; Αν δεν ξέρουν να το κάνουν, ας μας ρωτήσουν κάποτε… Γιατί την επόμενη φορά, κύριοι τοπικοί ιθύνοντες, τα σενάρια μπορεί να μην διαψευστούν. Και τότε τα δάκρυα δεν θα είναι κροκοδείλια…
Απόστολος Παπατόλιας
Ανεξάρτητος Περιφερειακός Σύμβουλος
Πρώην Νομάρχης