Υπογραφή σύμβασης για το οδικό δίκτυο του Βόλου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Υπογράφηκε η σύμβαση για την κατασκευή του έργου «Συντήρηση οδών κυρίου οδικού δικτύου πόλης Βόλου Π.Ε. Μαγνησίας», από τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστό.
Το έργο είναι προϋπολογισμού 700.000,00€, με χρηματοδότηση από πόρους της Τ.Ε.Ο. Α.Ε., σύμφωνα με απόφαση της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Έργων του Υπουργείου ΥΠΟ.ΜΕ.ΔΙ. και η συνολική δαπάνη των εργασιών της υπογραφείσας σύμβασης έχει διαμορφωθεί στο ποσό των 376.975,01 € (εργασίες & Φ.Π.Α.), βάσει της προσφερθείσας έκπτωσης που είναι 54%.
Όπως ανέφερε ο κ. Αγοραστός: «Η οδική ασφάλεια των πολιτών είναι ζήτημα πρώτης προτεραιότητας για την Αιρετή Περιφέρεια. Μέλημά μας είναι η ασφάλεια των μεταφορών, πολιτών και εμπορευμάτων, η μείωση της επικινδυνότητας αλλά και των επιπτώσεων τόσο στην οικονομική όσο και στην κοινωνική ζωή του τόπου. Με το έργο αυτό βελτιώνουμε την ποιότητα και την οδική ασφάλεια του σε οδούς της πόλης του Βόλου όπου το οδόστρωμα έχει φθαρεί λόγω της πολύχρονης χρήσης και του μεγάλου κυκλοφοριακού φόρτου που διαχειρίζεται σε καθημερινή βάση».
Απ’ την πλευρά του ο Δήμαρχος Βόλου κ. Πάνος Σκοτινιώτης ανέφερε: «Είναι ένα αναγκαίο έργο η διεκδίκηση του οποίου ξεκίνησε από την προηγούμενη δημοτική αρχή, αφορά κεντρικές οδούς της πόλης του Βόλου και θα υπάρξει σημαντική βελτίωση της οδικής ασφάλειας, της κυκλοφορίας και της ποιότητας ζωής των πολιτών. Η συνεργασία Περιφέρειας Θεσσαλίας και Δήμου Βόλου αποδίδει καρπούς προς όφελος των πολιτών».
Στο πλαίσιο της συσταθείσας εργολαβίας θα εκτελεστούν εργασίες ανακατασκευής φθαρμένων ασφαλτοταπήτων στις οδούς Δημητριάδος και Αναλήψεως του Βόλου, καθώς και σε άλλα τμήματα του κυρίου οδικού δικτύου της πόλης. Οι ακριβείς θέσεις εκτέλεσης των εργασιών θα καθοριστούν από τη Διευθύνουσα Υπηρεσία του έργου και θα επιλεγούν για ανακατασκευή οδικά τμήματα, αφού αξιολογηθεί η κατάστασή τους κατά το χρόνο εκτέλεσης του έργου.
Θα ανακατασκευαστούν οδοστρώματα συνολικού εμβαδού 22.500 τετραγωνικών μέτρων, περίπου, με εκσκαφή – φρεζάρισμα των φθαρμένων επιφανειών, και με διάστρωση μιας ασφαλτικής στρώσης βάσης και μιας ασφαλτικής αντιολισθηρής στρώσης. Στα ως άνω τμήματα θα αναδιαταχθούν υψομετρικά και τα φρεάτια των οργανισμών κοινής ωφέλειας, ώστε να είναι απολύτως συμβατά με την επιφάνεια της αντιολισθηρής στρώσης. Η συμβατική προθεσμία εκτέλεσης του έργου είναι πέντε μήνες.
Στην υπογραφή της σύμβασης παρευρέθηκαν ο ανιπεριφερειάρχης κ. Αργύρης Κοπάνας, ο γεν. δ/ντης της Περιφέρειας κ. Κώστας Μέγας, ο διευθυντής Τεχνικών Έργων της Περιφέρειας κ. Σπύρος Πετρίδης και ο νόμιμος εκπρόσωπος της αναδόχου εργοληπτικής επιχείρησης «Καθάριος ΑΤΕΒΕ» κ. Βασίλειος Καθάριος.