Εξιχνιάστηκε μια ντουζίνα υποθέσεων με διαρρήξεις στο Βόλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Συνελήφθη χθες 19 Φεβρουαρίου το μεσημέρι στο Βόλο ως δράστης των κλοπών ένας 29χρονος, ενώ σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος ενός 25χρονου συνεργού του για διακεκριμένες κλοπές.
Ειδικότερα, οι δύο δράστες τις πρώτες πρωινές ώρες της 18ης Φεβρουαρίου διέρρηξαν δύο καταστήματα (ουζερί και φαρμακείο), σπάζοντας τις τζαμαρίες τους και αφαίρεσαν το χρηματικό ποσό των 100 ευρώ και ένα φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή.
Από την αστυνομική έρευνα προέκυψε ότι ο 29χρονος είτε μόνος του, είτε μαζί με το συνεργό του, από τις αρχές του τρέχοντος έτους έως την 16 Φεβρουαρίου 2014, διέπραξε με την προαναφερόμενη μέθοδο ακόμη δέκα κλοπές και απόπειρες κλοπών καταστημάτων (πρακτορεία ΠΡΟ-ΠΟ, αρτοποιεία, ζαχαροπλαστεία κ.α.).
Από το εσωτερικό των παραπάνω καταστημάτων αφαίρεσε συνολικά το χρηματικό ποσό των 1.262 ευρώ και διάφορα άλλα αντικείμενα (είδη τροφίμων, λαχεία κ.α.).
Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Βόλου, ενώ την προανάκριση διενεργεί η Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Βόλου.