Αγοραστός:"Προτεραιότητα ο εκσυγχρονισμός του λιμανιού του Βόλου" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
«Ο εκσυγχρονισμός και η αναβάθμιση του λιμανιού του Βόλου αποτελούν κεντρική προτεραιότητα για την αιρετή Περιφέρεια Θεσσαλίας», επανέλαβε ο Περιφερειάρχης Κώστας Αγοραστός ο οποίος επισκέφθηκε το λιμάνι την Τρίτη 3 Μαΐου, 24 ώρες μετά τη σύσκεψη για το λιμάνι του Βόλου στο Υπουργείο Θαλασσίων Υποθέσεων με τον Υπουργό Γιάννη Διαμαντίδη και εκπροσώπους φορέων της Μαγνησίας.
Συνοδευόμενος από τον Αντιπεριφερειάρχη Μαγνησίας κ. Δημήτρη Αλεξόπουλο και τον Περιφερειακό Σύμβουλο κ. Γιώργο Καλτσογιάννη, ο κ. Αγοραστός συναντήθηκε με τον Πρόεδρο κ. Γιάννη Πρίγκο και τον Διευθύνοντα Σύμβουλο του Οργανισμού Λιμένος Βόλου κ. Δημήτρη Θεοδώρου καθώς επίσης και με εκπροσώπους των λιμενεργατών και των μεταφορέων.
Στις συναντήσεις έγινε παρουσίαση των αποτελεσμάτων της σύσκεψης της περασμένης Δευτέρας και συζητήθηκαν τρόποι για την αποτελεσματικότερη εφαρμογή τους.
Υπενθυμίζεται ότι βασική απόφαση της σύσκεψης ήταν η τροποποίηση του Master Plan του λιμένος ώστε να ενισχυθούν οι προοπτικές του λιμένος Βόλου να υποστηρίξει τον τουρισμό κρουαζιέρας.
Ειδικότερα σύμφωνα με την απόφαση προβλέπεται: να απελευθερωθεί ο 1ος προβλήτας για τον τουρισμό κρουαζιέρας με μεταφορά στο 2ο προβλήτα των χρήσεων φορτοεκφόρτωσης χύδην φορτίων και δημητριακών και να μεταφερθεί το σκραπ στη χερσαία ζώνη του 3ου προβλήτα. Η απόφαση αυτή έχει μεν μεσοπρόσθεσμο χαρακτήρα αλλά δημιουργεί νέα δυναμική για το λιμάνι του Βόλου που χωρίς να υποβαθμίζει τις εμπορικές δραστηριότητες του, στρέφεται περισσότερο ανταγωνιστικά στο θέμα του τουρισμού κρουαζιέρας που αποτελεί και κεντρική κυβερνητική προτεραιότητα αλλά και σοβαρή κατεύθυνση του διεθνούς τουρισμού.