Aναλυτικό πρόγραμμα εκδηλώσεων «Με θέα το Αιγαίο» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
«Για τρεις ολόκληρες ημέρες τα παράλια του νομού θα αποτελούν πόλο έλξης και θα βρεθούν στο επίκεντρο ολόκληρης της Θεσσαλίας, μέσα από τις πλούσιες πολιτιστικές εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν εκεί».
Αυτό τόνισε κατά τη χθεσινή παρουσίαση, στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου, του αναλυτικού προγράμματος του φεστιβάλ «Με θέα στο Αιγαίο» ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κ. Αγοραστός.
Το τριήμερο φεστιβάλ πολιτισμού για το καλοκαίρι, διοργανώνει και φέτος στα παράλια του νομού στις 29, 30 και 31 Ιουλίου η Αντιπεριφέρεια Λάρισας σε συνεργασία με τους δήμους Τεμπών και Αγιάς.
Οι δύο κορυφαίες εκδηλώσεις του φεστιβάλ θα είναι, σύμφωνα με την αντιπεριφερειάρχη Λάρισας κ. Ρένα Καραλαριώτου, η συναυλία της καταξιωμένης καλλιτέχνιδας Φωτεινής Δάρρα στον Αγιόκαμπο και το πρωτάθλημα Beach Soccer, με τη συμμετοχή της Διεθνούς Ομάδας Επίλεκτων.
Το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων – όλες δωρεάν για το κοινό –παρουσιάστηκε παρουσία και των δημάρχων Αγιάς κ. Αντ. Γκουντάρα και Τεμπών κ. Κ. Κολλάτος που ηγούνται των δύο παράλιων δήμων της Ενότητας καθώς και των αρμόδιων υπαλλήλων Π.Ε. Λάρισας κ. Μερόπης Φαργκάνη και Κατερίνας Γκέτσιου.
Το τριήμερο «Με θέα στο Αιγαίο» έχει καταστεί θεσμός τα τελευταία χρόνια στο νομό Λάρισας και εντάσσεται στο γενικότερο σχεδιασμό για ανάπτυξη και προβολή των παραλίων μας.
Με σειρά πολιτιστικών και αθλητικών εκδηλώσεων όπως συναυλίες, θεατρικές παραστάσεις, περιβαλλοντικές δράσεις και άλλα δρώμενα που θα λάβουν χώρα στα παράλια της Λάρισας, προσδοκάται να υπάρξει αύξηση της τουριστικής κίνησης στην περιοχή.
«Διανύουμε μία δύσκολη εποχή, όπου ο κόσμος βρίσκεται αντιμέτωπος με ποικίλα οικονομικά προβλήματα και θεωρούμε ότι δράσεις όπως το φεστιβάλ «Με θέα στο Αιγαίο» θα αποτελέσουν ουσιαστική διέξοδο για πολλούς συμπολίτες μας. Στόχος μας είναι καθ΄όλο το τριήμερο τα παράλια της Λάρισας να αποτελέσουν το επίκεντρο του ενδιαφέροντος για όλη τη Θεσσαλία και όχι μόνο. Θεωρούμε ότι τέτοιου είδους δράσεις δίνουν προστιθέμενη αξία στα παράλιά μας», τόνισε ο κ. Αγοραστός.
Η κ. Καραλαριώτου με τη σειρά της τόνισε χαρακτηριστικά: «Το πρόγραμμα των φετινών εκδηλώσεων απευθύνεται σε ένα ιδιαίτερα ευρύ κοινό, αφού περιλαμβάνει δραστηριότητες που θα βρουν ανταπόκριση σε μικρούς και μεγάλους. Προς αυτή την κατεύθυνση έχουμε δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στις αθλητικές εκδηλώσεις, διότι αφενός προάγουν το υγιές πνεύμα του αθλητισμού κι αφετέρου διαφημίζουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την περιοχή μας και προσελκύουν νέους επισκέπτες. Παράλληλα, θα πρέπει να επισημάνουμε ότι είναι στις προθέσεις μας η αναβάθμιση των εκδηλώσεων από την επόμενη χρονιά, με πλουσιότερο πρόγραμμα και μεγαλύτερη διάρκεια, με γνώμονα πάντα την περαιτέρω αναβάθμιση των παραλίων μας».
Ο κ. Κολλάτος τόνισε ότι «οι τριήμερες εκδηλώσεις είναι η καλύτερη απάντηση στα προβλήματα της καθημερινότητας που όλοι βιώνουμε και ταυτόχρονα διαφημίζουν τις ομορφιές των παραλίων μας».
Ο κ. Γκουντάρας ανέφερε ότι «το πλέγμα των συγκεκριμένων πολιτιστικών εκδηλώσεων έρχεται να καλύψει ένα κενό στην παραλιακή ζώνη, καθώς το μοντέλο «ήλιος και θάλασσα» θεωρείται πλέον παρωχημένο και οι τουρίστες είναι πλέον πολύ πιο απαιτητικοί. Σκοπός μας λοιπόν είναι να τους παράσχουμε ένα ολοκληρωμένο πακέτο διακοπών».
Το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων – όλες δωρεάν για το κοινό – έχει ως εξής:
Παρασκευή 29 Ιουλίου
- Αγιόκαμπος
Το μεγάλο γεγονός του φεστιβάλ είναι η συναυλία της Φωτεινής Δάρρα με τίτλο «Του έρωτα και της αμαρτίας» που θα πραγματοποιηθεί στις 9.30 μ.μ. στο λιμάνι του Αγιοκάμπου, ενώ νωρίτερα την ίδια ημέρα, από τις 4 έως τις 6 μ.μ. στην θέση Heaven θα γίνουν αγώνες κολύμβησης.
- Βελίκα
Στη θέση Πλατάνια, στις 11 π.μ. θα πραγματοποιηθεί «Δημιουργικό Εργαστήρι» για παιδιά από την κ. Κάκια Χαλήμαγα – Χατζή.
Στη θέση Σπιτάκι, θα γίνουν δύο αγώνες πόλο, από τις 6 έως τις 6.30 μ.μ. και από τις 6.30 έως τις 7 μ.μ.
- Σωτηρίτσα
Στη θέση Μαϊστρα διοργανώνεται τουρνουά ποδοσφαίρου beach soccer 5Χ5 από τις 6 έως τις 10 μ.μ.
- Καστρί – Λουτρό
Στη θέση Liberty διοργανώνεται τουρνουά ποδοσφαίρου beach soccer 5Χ5 από τις 6 έως τις 10 μ.μ.
- Στόμιο
Στις 11 π.μ. θα γίνουν παιδικές εκδηλώσεις με τα παιδιά του Οδηγισμού και Προσκοπισμού και καλούνται να συμμετάσχουν όλα τα παιδιά. Ταυτόχρονα, στον ίδιο χώρο θα λειτουργεί έκθεση παραδοσιακών προϊόντων
- Μεσάγγαλα
Στις 9.30 μ.μ. θα ακολουθήσει μουσική βραδιά με έντεχνα και λαϊκά τραγούδια με το λαϊκό σχήμα των Πέτρου Σταϊκου – Δ. Ντούτσια – Βαγγέλη Τσαπλέ
Σάββατο 30 Ιουλίου
- Βελίκα
Στη θέση Πλατάνια, στις 11 π.μ. θα γίνει «Δημιουργικό Εργαστήρι» με υπεύθυνη την κ. Κάκια Χαλήμαγα – Χατζή.
Στη θέση Σπιτάκι, από 6 έως 18.30 μ.μ. θα γίνουν οι τελικοί αγώνες πόλο και θα ακολουθήσει η απονομή των επάθλων.
- Σωτηρίτσα
Στη θέση Μαϊστρα και ώρα 7 μ.μ. θα γίνει ο τελικός του τουρνουά ποδοσφαίρου.
- Αγιόκαμπος
Στη θέση Heaven από τις 4 έως τις 6 μ.μ. θα πραγματοποιηθούν οι τελικοί αγώνες κολύμβησης και στη συνέχεια θα γίνει η απονομή των επάθλων στους νικητές.
- Ομόλιο
Στο Θέατρο Τεμπών στις 9.30 μ.μ. το Θέατρο Καράτζιου θα παρουσιάσει την παράσταση «Δυστυχώς επτωχεύσαμεν»
- Στόμιο
Στη θέση Πλατάνια, στις 6 μ.μ.. θα γίνει «Δημιουργικό Εργαστήρι» με υπεύθυνη την κ. Κάκια Χαλήμαγα – Χατζή.
Στις 9.30 μ.μ. διοργανώνεται μουσική βραδιά με τίτλο «Καλοκαιρινό πάρτι με ελληνική και ξένη μουσική ποπ και ροκ» από το σχήμα του Ντίνου Καραποστόλου.
Παράλληλα, θα λειτουργεί έκθεση παραδοσιακών προϊόντων
- Καστρί Λουτρό
Στη θέση Liberty, από τις 7 έως τις 7.30 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί ο τελικός του τουρνουά ποδοσφαίρου, ενώ στις 8 μ.μ. θα ακολουθήσει ο αγώνας του πρωταθλητή με τους Επίλεκτους Διεθνείς.
Κυριακή 31 Ιουλίου
.
- Βελίκα
Στη θέση Πλατάνια, στις 11 π.μ. θα γίνει «Δημιουργικό Εργαστήρι» με υπεύθυνη την κ. Κάκια Χαλήμαγα – Χατζή.
- Στόμιο
Στις 11 π.μ. θα γίνουν παιδικές εκδηλώσεις με τα παιδιά του Οδηγισμού και Προσκοπισμού και καλούνται να συμμετάσχουν όλα τα παιδιά. Ταυτόχρονα, στον ίδιο χώρο θα λειτουργεί έκθεση παραδοσιακών προϊόντων
- Καστρί Λουτρό
Στη θέση Liberty στις 5 μ.μ. θα γίνουν οι τελικοί αγώνες του τουρνουά ποδοσφαίρου των δύο δήμων και θα ακολουθήσει η απονομή των επάθλων. Στις 6.30 μ.μ. θα γίνει επίδειξη των Επίλεκτων Διεθνών.
Παράλληλα, τα απογεύματα της Παρασκευής και του Σαββάτου στη Βελίκα, θέση Πλατάνια, θα υπάρχει έκθεση βιβλίου.
Διεθνείς Επίλεκτοι
Στην Ομάδα Διεθνών Επίλεκτων συμμετέχουν οι ποδοσφαιριστές:
Φάνης Κατεργιαννάκης( πρώην διεθνής τερματοφύλακας, μέλος της εθνικής Ελλάδας που κατέκτησε το EURO 2004 στα γήπεδα της Πορτογαλίας).
Ντάνιελ Μπατίστα ( το 1994 αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τα χρώματα της Εθνικής Ελλάδος. Αγωνίστηκε στην ΑΕΚ και στον Ολυμπιακό και έκλεισε την καριέρα του στον Άρη Θεσσαλονικής).
Κώστας Φρατζέσκος (ξεκίνησε στον Παναθηναίκό, μεταπήδησε στον ΟΦΗ, ΠΑΟΚ και επίσειρά ετών βασικό στέλεχος της Εθνικής Ανδρών).
Σπύρος Μαραγκός (Ξεκίνησε στον ΠΑΝΙΩΝΙΟ, έπαιξε στον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ με τον οποίο κέρδισε 4 πρωταθλήματα Ελλάδος, 5 κύπελλα Ελλάδος, 2 σούπερ καπ. έπαιξε ΠΑΟΚ και ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ και αγωνίστηκε στην Εθνική Ελλάδος και στο Μουντιαλ το 1994 στις ΗΠΑ.
Θεόδωρος Παχατουρίδης ( έπαιξε στον Ολυμπιακό)
Σίνισα Γκόγκιτς (Ολυμπιακό)
Αμανατίδης Γιώργος ( Απόλλωνα Καλαμαριάς, μετά Ολυμπιακό οπού κατέκτησε 7 συνεχόμενα πρωταθλήματα Ελλάδος και 1 κύπελλο Ελλάδος και τέλος ένα πρωτάθλημα κύπρου με το ΑΠΟΕΛ.
Στην ομάδα θα συμμετάσχει επίσης και ηθοποιός Κώστας Σόμμερ.
.
Φωτεινή Δάρρα
«…του έρωτα και της αμαρτίας»
η περιοδεία!
Η Φωτεινή Δάρρα ύστερα από έναν θεαματικό χειμώνα στην Αθήνα και έχοντας «κατ επανάληψη» γεμίσει το Παλλάς και το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, δύο από τα μεγαλύτερα θέατρα της πόλης, ξεκινάει την καλοκαιρινή της περιοδεία. Σημειώνοντας παράλληλα τεράστια επιτυχία με τους δύο τελευταίους δίσκους της με τίτλο «Φωτεινή Δάρρα live» και «του έρωτα και της αμαρτίας», συνοδευόμενη από εξαμελή ορχήστρα και φωνητικά σκοπεύει να ταξιδέψει το κοινό της ελληνικής περιφέρειας, τόσο στα γνώριμα μονοπάτια των πιο γνωστών και αγαπημένων επιτυχιών της «Αγόρι μου», «Σε βλέπω στο ποτήρι μου», «Φεύγα», «Λένη», «Μάγισσες της Σμύρνης» και άλλα, όσο και σε αυτά ελληνικών και ξένων επιτυχιών, που όλοι αγαπάμε και που συνηθίζει να περιλαμβάνει στα προγράμματά της, με την μοναδική ερμηνεία της. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα διασκεδαστικό και ευχάριστο με στιγμές βαθιά λαϊκές αλλά και άλλες εντυπωσιακά κοσμοπολίτικες.
Παίζουν οι μουσικοί:
Ανδρέας Μουζάκης – Ντραμς
Θεόδωρος Λαζάρου – Μπάσο
Βαγγέλης Κονταράτος – Κιθάρα
Γιώργος Παπαχρηστούδης – Πιάνο, πλήκτρα
Αλέκος Γλυκιώτης – Μπουζούκι
Ηχοληψία: Γιάννης Λαμπρόπουλος, Φωτισμοί: Σπύρος Κουρκουμέλης
ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΠΤΩΧΕΥΣΑΜΕΝ
Με οδηγό το γέλιο και το κέφι, μια ομάδα νέων ηθοποιών ξεκινά ένα ταξίδι για να στήσει μια παράσταση όπως οι κωμωδίες του παλιού καλού καιρού.
Παίζουν μερικά από τα πρώτα αριστουργήματα του θεάτρου...τα κωμειδύλια!!! Ταυτόχρονα όμως, αποκαλύπτουν και όλο το παρασκήνιο μιας παράστασης… με όλη τη γοητεία της, τα ευτράπελα αλλά και τις αναποδιές της. Μια κωμωδία γεμάτη γκανγκ, χιούμορ, αλλά και σουρεαλιστικές εκρήξεις γέλιου.
Οταν οι ηθοποιοί βρίσκονται στην σκηνή είναι οι ρόλοι τους όταν όμως βρίσκονται κάτω από την σκηνή είναι σαν να βρίσκονται στα παρασκήνια … το κοινό όμως έχει την ευκαιρία να τους βλέπει συνέχεια!!! και πάνω από όλα ζωντανεύουν μια εποχή…όπως γοητευτική φαντάζονται πως ήταν.
Ευτυχώς επτωχεύσαμεν!!! Με καράβι το γέλιο, πανιά του την νοσταλγία και πολύ πολύ τρέλα στην μηχανή για καύσιμο… σαλπάρουμε!!!
Μια μοντέρνα παράσταση από τα παλιά…γιατί το θέατρο είναι και γοητεία!!! Και επειδή η γοητεία δεν είναι αστείο πράγμα… θα γελάσετε πολύ!!!
Την μουσική δανειζόμαστε από επιθεωρήσεις του 1900.Η ιδέα της παράστασης είναι των Παύλου Μάτεση και Φώτη Σπύρου.
Τα κωμειδύλια είναι…
-Η πώληση της Αθηνάς
-Το κοκκαλάκι της νυχτερίδας
-Εν σιδηροδρόμω
-Ο βασιλεύς της ρέγγας
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ :
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ : Φώτης Σπύρου
ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΚΕΙΜΕΝΩΝ : Παύλος Μάτεσης, Φώτης Σπύρου
ΜΟΥΣΙΚΗ : Θοδωρής Οικονόμου
ΣΚΗΝΙΚΑ : Βαλεντίνος Βαλάσης
ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ : Ελένη Ψύρρα
ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ : Έλενα Γεροδήμου
ΒΟΗΘΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ : Δημήτρης Ζωγραφάκης
ΠΑΡΑΓΩΓΗ :–Μικρό Θέατρο- Ocean Productions
ΗΘΟΠΟΙΟΙ :
Σοφία Βογιατζάκη, Φώτης Σπύρου, Κάτια Νικολαϊδου, Πρόδρομος Τοσουνίδης, Πατρίκιος Κωστής, Σόλωνας Τσούνης, Μπίλιω Κωνσταντοπούλου, Διονύσης Κλαδής, Βαγγέλης Δαλλές.