Απάντηση της Περιφέρειας Θεσσαλίας σε δημοσιεύματα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Με έκπληξη διαπιστώσαμε την Παρασκευή την ύπαρξη δύο πανομοιότυπων σχολίων στις εφημερίδες «ΠΡΩΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ» των Τρικάλων και «ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ» του Βόλου, με τίτλους : «Υπογραφή – χρυσάφι» και «Κόκκινη γραμμή».
Επειδή ο συντάκτης του κειμένου διαστρεβλώνει με βάναυσο τρόπο την πραγματικότητα, με προφανή στόχο να θίξει ηθικά και πολιτικά τη Γ.Γ. της Περιφέρειας Θεσσαλίας, κ. Καλλιόπη Γερακούδη, επιτρέψτε μας να σημειώσουμε τα εξής:
Στις 6 Νοεμβρίου έληξε η σύμβαση που είχε υπογραφεί από τον προηγούμενο Περιφερειάρχη, κ. Γκούπα με τίτλο: «ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ – ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ - ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΕΔΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ», διάρκειας 13 μηνών και προϋπολογισμού 105.105 ευρώ, η οποία επιβάρυνε με το ποσό αυτό εθνικούς και μόνο πόρους (Σ.Α.Ε.Π 006/8, υποπρόγραμμα Β ενεργειών Τεχνικής Στήριξης Εφαρμογής).
Επειδή η ομαλή υλοποίηση του ΕΣΠΑ απαιτεί την Παροχή υπηρεσιών Χρηματοοικονομικής, Λογιστικής, Διοικητικής – Τεχνικής στήριξης των ενεργειών Τεχνικής Βοήθειας του Προγράμματος και με δεδομένο ότι στις 6 Νοεμβρίου έληγε η προηγούμενη σύμβαση, με απόφαση της η Γ.Γ. της Περιφέρειας Θεσσαλίας κ. Καλλιόπη Γερακούδη, ενέταξε στο Πρόγραμμα Τεχνικής Βοήθειας την παραπάνω ενέργεια προκειμένου να μην επιβαρύνει πλέον Εθνικούς Πόρους ( Απόφαση έγκρισης 23303/ΕΥΣΣΑΑΠ 1703/01-06-2010).
Η πρόσκληση ενδιαφέροντος δημοσιοποιήθηκε στις 22 Νοεμβρίου και όχι προηγουμένως λόγω της διενέργειας των αυτοδιοικητικών εκλογών. Η πρόσκληση δημοσιοποιήθηκε στην ιστοσελίδα της Διαχειριστικής Αρχής όπως επιβάλλεται από τους κανόνες διαφάνειας των συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων (κλικ εδώ).
Πλήρης διαφάνεια δηλαδή και όχι «υπόγειες διαδρομές»!
Εύκολα μπορεί ο καθένας να διαπιστώσει ότι :
Η δαπάνη δεν είναι 150.000 ευρώ αλλά 135.000 ευρώ, καθώς υπάρχει η έκπτωση του 10% και αναφέρεται σε διάρκεια 18 μηνών και όχι 13 όπως η προηγούμενη.
Είναι γνωστό σε όλους – και αν δεν είναι να το επαναλάβουμε- ότι οι αρμοδιότητα διαχείρισης του ΕΣΠΑ θα περάσει στην αιρετή αυτοδιοίκηση την 1 Ιουλίου του 2011.
Η εντολή της Κυβέρνησης προς τη Γ.Γ. της Περιφέρειας Θεσσαλίας είναι σαφής:
Η δουλειά συνεχίζεται, χωρίς καμία διακοπή, καθώς η εξέλιξη του ΕΣΠΑ αποτελεί σημαντικό παράγοντα της οικονομικής πολιτικής της Κυβέρνησης. Δεν έχουμε το περιθώριο να χάσουμε ούτε μία ημέρα στην σημερινή κρίσιμη οικονομική συγκυρία.
Όλοι κρίνονται και από τις αποφάσεις τους και από το παραγόμενο έργο τους.