Αποκεντρωμένη Διοίκηση: "Η πόρτα μας είναι πάντα ανοιχτή" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Διευκρινιστική ανακοίνωση εξέδωσε το Γραφείο Τύπου της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας με αφορμή την ανακοίνωση του Εργατικού Κέντρου Λάρισας, του ΠΑΜΕ και των λοιπών φορέων στην οποία καταλογίζουν στην Κα Γερακούδη τάσεις "φυγής" από το τραπέζι του διαλόγου.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης:
Όπως είναι γνωστό οι αρμοδιότητες της Γενικής Γραμματείας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας περιλαμβάνουν εκτός των νομών της Θεσσαλίας και τους νομούς της Στερεάς Ελλάδας.
Όπως είναι επίσης γνωστό σε κάθε νομό υπάρχουν Υπηρεσίες της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, τις οποίες η Γ.Γ. οφείλει να επισκέπτεται και να ελέγχει την πορεία των θεμάτων που προκύπτουν.
Τη Δευτέρα στις 09.00 π.μ. το πρωί ο πρόεδρος του ΕΚΛ, ενημέρωσε το γραφείο της Γ.Γ. ότι θα την επισκεφτούν στις 11.00 π.μ., προκειμένου να της καταθέσουν ψήφισμα σχετικά με το πρόβλημα της ανεργίας.
Εκείνη την ώρα η Γ.Γ. της Αποκεντρωμένης Διοίκησης κ. Καλλιόπη Γερακούδη, βρισκόταν καθ’ οδό προς τη Λαμία, προκειμένου να παραστεί σε προγραμματισμένη σύσκεψη των εκεί υπηρεσιακών παραγόντων.
Προφανώς ήταν αδύνατο να βρίσκεται και στη Λάρισα ταυτόχρονα.
Οφείλουμε επίσης να σημειώσουμε ότι δεν υπήρξε καμία προηγούμενη επικοινωνία των εκπροσώπων των φορέων πλην αυτής στις 9 το πρωί της Δευτέρας.
Τους εκπροσώπους των φορέων υποδέχτηκε ο Γενικός Διευθυντής της Περιφέρειας, στον οποίο όμως αρνήθηκαν να παραδώσουν το ψήφισμα.
Προξενεί εντύπωση η σπουδή για ανακοίνωση διαμαρτυρίας, όταν είναι γνωστό πως το γραφείο της ΓΓ της Αποκεντρωμένης Διοίκησης είναι ανοιχτό σε όλους, πολύ περισσότερο δε, σε εκπροσώπους συνδικαλιστικών φορέων.
Τέλος σε ότι αφορά το λόγο της παρουσίας πέντε αστυνομικών στο ισόγειο του κτιρίου της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, θα πρέπει να ερωτηθεί η Αστυνομική Διεύθυνση και όχι η Αποκεντρωμένη Διοίκηση.
Έχουμε δώσει δείγματα δύο χρόνια τώρα για το πώς αντιλαμβανόμαστε το διάλογο, τη συνεργασία και το σεβασμό στο ρόλο του καθένα.
Η ανακοίνωση του Εργατικού Κέντρου Λάρισας, του ΠΑΜΕ, της ΠΑΣΥ, της ΠΑΣΕΒΕ, του ΜΑΣ και της ΟΓΕ που οδήγησε στην ανακοίνωση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης:
Η προγραμματισμένη και δημοσιοποιημένη παράσταση διαμαρτυρίας που είχαμε για την Δευτέρα 24 Οκτώβρη, στις 11 το πρωί για το πρόβλημα της ανεργίας, δεν πραγματοποιήθηκε αφού η Γ.Γ της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας, κ. Γερακούδη απουσίαζε όταν φτάσαμε στο γραφείο της. Να σημειώσουμε ότι στις 9 το πρωί σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε με τον κ. Ραούλη, σύμβουλο της Γ.Γ, μας δήλωσε ότι μπορούμε να την επισκεφθούμε.
Θεωρούμε αυτή την συμπεριφορά απαράδεκτη προς τους εκπροσώπους συνδικάτων και συλλόγων, για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, όπως αυτό της ανεργίας. Και ενώ η Γ.Γ έφυγε για τη Λαμία, όπως μας δηλώθηκε, φρόντισαν να ειδοποιήσουν την αστυνομία που την βρήκαμε εκεί όταν πήγαμε, λες και θα πήγαιναν τίποτα εγκληματίες στην παράσταση διαμαρτυρίας.
Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.