Απολογισμός πολιτικών δράσεων από τον Απ. Παπατόλια Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Στον απολογισμό των πολιτικών και δράσεων της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Μαγνησίας προχώρησε το μεσημέρι, ο νομάρχης Μαγνησίας, κ. Απόστολος Παπατόλιας, παρουσία του νεοεκλεγέντα περιφερειάρχη Θεσσαλίας, κ. Κ. Αγοραστού, του αντιπεριφερειάρχη κ. Δ. Αλεξόπουλου, απερχόμενων νομαρχιακών και νεοεκλεγμένων περιφερειακών συμβούλων, καθώς και των διευθυντών των υπηρεσιών της Ν.Α. Μαγνησίας.
Όπως είπε ο κ. Παπατόλιας, μέσα από τον συνοπτικό αυτό απολογισμό προκύπτει με σαφήνεια η μεγάλη προσπάθεια και οι πρωτοβουλίες όλων των πολιτικών στελεχών, καθώς και του διοικητικού προσωπικού της ΝΑΜ, δεν μπορεί ωστόσο, να αποδοθεί στο βαθμό που θα έπρεπε, η καθαρότητα της πολιτικής βούλησης που υπήρξε από την πρώτη στιγμή ανάληψης των καθηκόντων της απερχόμενης νομαρχιακής Αρχής, για υπέρβαση τόσο των “καθηλωτικών” ορίων των εκ του νόμου αρμοδιοτήτων των νομαρχιών, όσο και των στενότατων οικονομικών πόρων που εξαντλούνται στη διαχείριση εκτελεστικού χαρακτήρα, δράσεων και ενεργειών.
Τόνισε ακόμη, πως τα τελευταία χρόνια, η ΝΑΜ έπαψε να είναι απλώς το μακρύ χέρι του κράτους, υπό το μανδύα της αυτοδιοίκησης και ανέτρεψε τα καθιερωμένα, τόσο σε παραδοσιακούς τομείς δράσεις των νομαρχιών, όπως δημόσια έργα, όσο και σε τομείς “υπανάπτυκτους” όπως η εξυπηρέτηση των πολιτών και η αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών για τη βελτίωση της ποιότητας της σχέσης πολιτών – αυτοδιοίκησης σε όλους τους τομείς. Αναφερόμενος στη δράση της απερχόμενης νομαρχιακής Αρχής, ο νομάρχης χαρακτήρισε ως τις δύο σημαντικότερες επιτυχίες της, την προεργασία και ωρίμανση μελετών για νέα έργα στο ΕΣΠΑ (κυρίως αντιπλημμυρικής προστασίας) και τη λειτουργία του νέου αεροσταθμού του αεροδρομίου μαζί με την επέκταση των πτήσεων σε πολλές ευρωπαϊκές πόλεις.