Επίσκεψη Παπατόλια στην περιοχή Καναλίων του Δήμου Ρήγα Φεραίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Επίσκεψη στην περιοχή των Καναλίων του Δήμου Ρήγα Φεραίου πραγματοποίησε ο επικεφαλής της «Θεσσαλών Δύναμη» Απ. Παπατόλιας, ενημερώνοντας τον Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας Τριαντάφυλλο Παπαϊωάννου καθώς και τους τοπικούς φορείς για τις εξελίξεις που αφορούν τρία σημαντικά ζητήματα της τοπικής και πολιτιστικής ανάπτυξης.
1. Σχετικά με τη δημιουργία του Περιφερειακού Ιατρείου Καναλίων, η διοικητική διαδικασία πρόκειται σύντομα να ολοκληρωθεί μετά και από την σχετική απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου για την υπογραφή προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Νοσοκομείου Βόλου και της Περιφέρειας Θεσσαλίας, για την εκτέλεση των αναγκαίων έργων που έχουν ενταχθεί στο ΠΕΠ Θεσσαλίας.
Η θετική αυτή εξέλιξη κατέστη δυνατή χάρη στην έντονη δραστηριοποίηση όλων των συναρμόδιων φορέων και ιδίως της Διοίκησης του Νοσοκομείου Βόλου, η οποία έθεσε το ζήτημα αυτό ως προτεραιότητα, συμπληρώνοντας τον πλήρη φάκελο του έργου (εγκεκριμένες μελέτες, εγκρίσεις κτηριολογικών) για την ένταξή του.
2. Σε ό,τι αφορά το έργο της αναστήλωσης του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου, μετά από επαφές του κ. Παπατόλια με τα αρμόδια στελέχη της ΙΓ’ Εφορίας Αρχαιοτήτων Λάρισας, έγινε γνωστό ότι συντάσσεται ήδη το σχετικό τεχνικό δελτίο του έργου με πρωτοβουλία του Υπουργείου Πολιτισμού, ώστε να ενταχθεί στο ΕΣΠΑ. Στην παρούσα φάση βρίσκεται σε εξέλιξη η κατάρτιση των τευχών δημοπράτησης από τον μελετητή, ενώ η Αρχαιολογική Υπηρεσία (ΙΓ’ Εφορία Αρχαιοτήτων) έχει αναλάβει την ευθύνη της συντήρησης των εξαιρετικά σπάνιων τοιχογραφιών.
Επίσης η Αρχαιολογική Υπηρεσία βρίσκεται σε διαρκή συνεννόηση με την Μητρόπολη και τους πολιτιστικούς φορείς της περιοχής για την παρακολούθηση της εξέλιξης του έργου, με αποτέλεσμα να θεωρείται βέβαιη η ένταξή του στο ΕΣΠΑ. ‘’ Έχει ιδιαίτερη σημασία η αξιοποίηση ενός εμβληματικού πολιτιστικού στοιχείου της περιοχής που συνδέεται αναπόσπαστα με την τοπική ταυτότητα και κληρονομιά’’ δήλωσε ο Απ. Παπατόλιας, εκφράζοντας παράλληλα την πεποίθησή του ότι το έργο θα ενταχθεί και θα ολοκληρωθεί με κοινοτικούς πόρους.
3. Ιδιαίτερα προβληματική παρουσιάζεται ωστόσο η περίπτωση της Υδρευτικής Γεώτρησης που εκκρεμεί για περιβαλλοντική αδειοδότηση στις αρμόδιες υπηρεσίες του ΥΠΕΚΑ. Εξαιτίας μιας αρχικής αβλεψίας, σχετικά με την ένταξη του έργου στην περιοχή ΝΑΤURA, έχει προκύψει σημαντική εμπλοκή στο ΥΠΕΚΑ, με υπαρκτό τον κίνδυνο να μην είναι σε θέση να νομιμοποιηθεί η γεώτρηση και να εξασφαλισθεί η άδεια της χρήσης του νερού.
Μετά από επικοινωνία που είχε ο κ. Παπατόλιας με τα αρμόδια στελέχη του Υπουργείου για το διοικητικό πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί, προέβη στην ακόλουθη δήλωση: «Είναι αδιανόητο να ταλαιπωρείται μια ολόκληρη περιοχή με σημαντικό υδρευτικό πρόβλημα και να υποβαθμίζεται η ποιότητα της ζωής των κατοίκων της εξαιτίας μιας γραφειοκρατικής δυσκαμψίας ή αστοχίας, για την οποία δεν φέρει καμία ευθύνη η τοπική κοινωνία. Το αδιέξοδο πρέπει να αρθεί μέσα από μια πιο ευέλικτη στάση των περιβαλλοντικών υπηρεσιών του Υπουργείου, οι οποίες οφείλουν να διορθώνουν και να θεραπεύουν τις διοικητικές αστοχίες και όχι να οχυρώνονται πίσω από αυτές για να τιμωρούν τους πολίτες».
Για το ζήτημα αυτό ο κ. Παπατόλιας δήλωσε ακόμη ότι θα ενημερώσει τους βουλευτές και το Περιφερειακό Συμβούλιο Θεσσαλίας.