"Ξεγύμνωμα" των δημάρχων Θεσσαλίας από τον Περιφερειάρχη Κ. Αγοραστό Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Τον "ύπνο του δικαίου" σύμφωνα με όσα δήλωσε ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός κάνουν οι 23 από τους 25 Δημάρχους των Δήμων της Θεσσαλίας για την πληρωμή των εργαζομένων στο πρόγραμμα "Βοήθεια στο Σπίτι" ανάμεσα σε αυτούς και οι έξι δήμαρχοι του νομού μας.
Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο Κος Αγοραστός τα χρήματα για την πληρωμή των εργαζομένων στο πρόγραμμα υπάρχουν αλλά οι δήμοι δεν έχουν καταθέσει καν τα αντίστοιχα δικαιολογητικά για να προχωρήσει η εκταμίευση του ποσού από την Περιφέρεια Θεσσαλίας.
Ο Περιφερειάρχης ανέφερε μάλιστα ότι έχουν ενημερωθεί οι αρμόδιοι εδώ και καιρό αλλά πλην δύο δήμων (Τυρνάβου και Ελασσόνας) ουδείς άλλος έχει δείξει ενδιαφέρον για το θέμα. Για να καταλήξει πως μάλλον οι εργαζόμενοι των προγραμμάτων θα πρέπει να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους, να έρθουν σε επικοινωνία με την Περιφέρεια για να τους ενημερώσουν για τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να κατατεθούν και εν συνεχεία οι ίδιοι να ασκήσουν πίεση στις δημοτικές αρχές ώστε να πληρωθούν τα δεδουλευμένα τους...
Ο Δήμος Βόλου αντέδρασε άμεσα στις δηλώσεις του Κου Αγοραστού αναφέροντας τα ακόλουθα:
"Οι δηλώσεις του κ. Αγοραστού δεν αφορούν τον Δήμο Βόλου και την Κοινωφελή Επιχείρηση ΚΕΚΠΑ - ΔΙΕΚ. Ειδικότερα:
1. Το πρόγραμμα Βοήθεια στο Σπίτι υλοποιείται πλέον, χωρίς κανένα πρόβλημα, από την πρόσφατα συσταθείσα ενιαία Κοινωφελή Επιχείρηση του Δήμου Βόλου ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ, στην οποία και ανήκει το προσωπικό που εργάζεται στο πρόγραμμα.
2. Η μόνη οφειλή προς τους εργαζομένους της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Βόλου αφορά πλέον μόνο τα δεδουλευμένα του τελευταίου μήνα και αυτό οφείλεται στο ότι αναμένεται η έγκριση του διετούς προγράμματος από το Ελεγκτικό Συνέδριο. Χάρις στη συνετή διαχείριση που έχει γίνει, καλύφθηκαν σε ελάχιστο χρόνο πολύμηνες υποχρεώσεις προς δεκάδες εργαζομένους σε Κοινωφελείς Επιχειρήσεις των συνενωθέντων στον ενιαίο Δήμο ΟΤΑ, που είχαν δημιουργηθεί κατά το παρελθόν.
3. Προκειμένου το ΙΚΑ να χορηγήσει ασφαλιστική ενημερότητα στη νεοσυσταθείσα Κοινωφελή Επιχείρηση, ελέγχει τις τυχόν ασφαλιστικές υποχρεώσεις όλων των Κοινωφελών Επιχειρήσεων που συνενώθηκαν, ώστε να προσδιορίσει το ακριβές ποσό της ρύθμισης. Η όποια καθυστέρηση, συνεπώς, για τη λήψη ασφαλιστικής ενημερότητας δεν οφείλεται στην Κοινωφελή Επιχείρηση του Δήμου Βόλου, αλλά στο χρόνο που απαιτείται προκειμένου το ΙΚΑ να ελέγξει δεκάδες Κοινωφελείς Επιχειρήσεις και μάλιστα σε περίοδο αδειών. Έχουμε τη διαβεβαίωση ότι πολύ σύντομα ο έλεγχος αυτός θα έχει ολοκληρωθεί. Τονίζουμε ότι η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Βόλου έχει εξασφαλισμένο το όποιο ποσό απαιτηθεί για τη ρύθμιση, το οποίο και θα καταβληθεί αμέσως.
4. Η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Βόλου έχει υποβάλει εγκαίρως όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την είσπραξη του ποσού που δικαιούται από το πρόγραμμα Βοήθεια στο Σπίτι".
Οι Δήμαρχοι του νομού Καρδίτσας τι έχουν να πουν άραγε;;;