Ξέσπασε κόντρα ανάμεσα σε Διαμαντοπούλου - Αγοραστό Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Σκληρή δήλωση έκανε η Υπουργός Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας Άννα Διαμαντοπούλου για την απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Θεσσαλίας να μην υποδείξει κανένα χώρο στη Θεσσαλία για κέντρο υποδοχής παράνομων μεταναστών.
Αναλυτικά η δήλωση της Υπουργού:
"Η κατά πλειοψηφία απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Θεσσαλίας να μην υποδείξει κανένα χώρο στη Θεσσαλία για κέντρο υποδοχής παράνομων μεταναστών, αναδεικνύει με τον πιο περίτρανο τρόπο την προβληματική λογική του αβάσταχτου πολιτικού κόστους, της έλλειψης πολιτικής βούλησης υπέρβασης του και ενός στρεβλού τοπικισμού που περιχαρακώνει τις κοινωνίες κρατώντας τις τεχνητά μακριά από τα μεγάλα και υπαρκτά εθνικά ζητήματα.
Δεν είναι βάρος μόνο για την Αθήνα. Είναι βραδυφλεγής βόμβα που χρειάζεται συνολική και συμμετοχική εθνική λύση. Χάσαμε πολύτιμο χρόνο επί χρόνια. Τώρα δεν υπάρχει ούτε μέρα. Ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, Μιχάλης Χρυσοχοϊδης, κινείται με αποφασιστικότητα σε αυτήν την κατεύθυνση. Η διαδικασία πρέπει να γίνει αφενός σύντομα, αφετέρου ύστερα από ολοκληρωμένες προσεγγίσεις χωροθέτησης και κυρίως ενημέρωσης.
Ελάχιστη υποχρέωση εθνικής αλληλεγγύης είναι η συνδρομή όλων σε ένα πρόβλημα που ταλανίζει μία πόλη που κινδυνεύει να γίνει η πιο απελπισμένη από όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Η δράση μας αφορά την Ελλάδα και όχι μόνο την Πρωτεύουσά της».
Ωστόσο ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός πέρασε αμέσως στην επίθεση και έκανε την ακόλουθη δήλωση:
"Θα απαντούσα στην κυρία Διαμαντοπούλου αλλά με πρόλαβε ο Επίτροπος Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Συμβουλίου της Ευρώπης κ. Τόμας Χάμαρμπεργκ, ο οποίος σε συνέντευξή του σε κυριακάτικη εφημερίδα δηλώνει ότι πρέπει η Ελλάδα να περιορίσει στο ελάχιστο τη χρήση κέντρων κράτησης παράνομων μεταναστών.
Στη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Θεσσαλίας οι έξι παρατάξεις ψήφισαν κατά της προτεινόμενης από τον κ. Χρυσοχοϊδη λύσης για τη δημιουργία «στρατοπεδικού» χαρακτήρα κέντρων κράτησης παράνομων μεταναστών ενώ η μία παράταξη, που κατά την άποψη της κυρίας Υπουργού είναι εθνικής ευθύνης, καταψήφισε την πρόταση του κ. Χρυσοχοϊδη και πρότεινε τη δημιουργία πολυδύναμων ανοικτών κέντρων. Συνεπώς, προβληματική λογική είναι η έλλειψη πολιτικής γενναιότητας να αποδέχεσαι τη βούληση της πλειοψηφίας στη δημοκρατία.
Η μη νόμιμη μετανάστευση, που συνιστά εδώ και χρόνια την μεγαλύτερη ασύμμετρη απειλή για την Ελλάδα, είναι οξύ εθνικό πρόβλημα και ως τέτοιο αποτελεί αρμοδιότητα της Κυβέρνησης.
Η Ελλάδα έχει επείγουσα ανάγκη από μια ολοκληρωμένη ευρωπαϊκή μεταναστευτική πολιτική και όχι από αποσπασματικού χαρακτήρα μέτρα και πράξεις που δε λύνουν το πρόβλημα και ταυτόχρονα στέλνουν λάθος μηνύματα.
Η ανακοίνωση της κυρίας Διαμαντοπούλου πιστεύω να μην είναι για δημιουργία προεκλογικών εντυπώσεων ούτε βεβαίως για υπονόμευση της δημοκρατικής απόφασης του Περιφερειακού Συμβουλίου Θεσσαλίας".