Με έξι πρόσωπα από το νομό Καρδίτσας το Δ.Σ. της ΠΕΔ Θεσσαλίας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Πραγματοποιήθηκε σήμερα η εκλογική διαδικασία για την ανάδειξη του πρώτου Διοικητικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας με το αποτέλεσμα να χαρακτηρίζεται ως αναμενόμενο και με βάση την σύνθεση που προϋπήρχε.
Σημαντική είναι η συμβολή των εκπροσώπων του νομού Καρδίτσας καθώς έξι από τους 21 του Δ.Σ. προέρχονται από το νομό μας. Συγκεκριμένα πρόκειται για τους Δημάρχους Κωνσταντίνο Παπαλό, Χαράλαμπο Παπαδόπουλο, Κώστα Πατσιαλή, Γιώργο Κωτσό και τους Δημοτικούς Συμβούλους Δομήνικο Βερίλλη και Χρήστο Τέγο.
Συγκεκριμένα οι παρατάξεις έλαβαν:
Αυτοδιοικητικό Κίνημα : 66 ψήφους και 11 έδρες. Τις 11 έδρες καταλαμβάνουν οι: Ρίζος Κομήτσας Κιλελέρ (60), Ευάγγελος Χατζηυριάκος Αλμυρού (59), Αντώνιος Γκουντάρας Μελιβοίας (58), Γεώργιος Πασχόπουλος Ελασσόνας (57), Πέτρος Βαφίνης Αλοννήσου (57), Δημήτρης Σακελλαρίου Καλαμπάκας (55), Νίκος Φορτούνας Νοτίου Πηλίου (55), Χαράλαμπος Παπαδόπουλος Καρδίτσας (53), Δομήνικος Βερίλλης Καρδίτσας (58), Ιωάννης Σάπκας Λάρισας (58) και Τασία Οικονόμου Μαγνησίας (54).
Αδέσμευτη Δημοκρατική Αυτοδιοικητική Κίνηση: 46 ψήφους και 8 έδρες. Τις 8 έδρες καταλαμβάνουν οι: Κώστας Τζανακούλης Λάρισα (34), Γιώργος Κωτσός Μουζακίου (31), Κώστας Παπαλός Καρδίτσας (22) και Κώστας Πατσιαλής Παλαμά (21), Κων/νος Καλαμπαλίκης Λάρισα (25), Μιχάλης Ταμήλος Τρικκαίων (23), Γεώργιος Σακκάς Ελασσόνας (21) και Κων/νος Σαμουρέλης Λάρισα (19).
Λαϊκή Συσπείρωση: 8 ψήφους και 2 έδρες. Τις 2 έδρες καταλαμβάνουν οι: Γιώργος Λαμπρούλης Λάρισα (5) και Χρήστος Τέγος Καρδίτσα (5)
Υπήρχαν επίσης 3 λευκά ψηφοδέλτια ενώ υπήρξε και απουσία 2 εκλεκτόρων.
Με βάσει την διαμορφωθείσα κατάσταση, όλα δείχνουν ότι την προεδρία θα εξασφαλίσει ο Δήμαρχος Κιλελέρ Κος Ρίζος Κομήτσας που υποστηρίζεται από το ΠΑ.ΣΟ.Κ. και έπειτα από την συγκρότηση σε σώμα του νεοεκλεγμένου Δ.Σ.