Πουλάκης: "Έλλειμμα στρατηγικής και οράματος στην υπό σύσταση Αναπτυξιακή" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Κατά τη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου με θέμα τη σύσταση Αναπτυξιακής Εταιρίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας, ο επικεφαλής της «Θεσσαλίας της Αλληλεγγύης και της Οικολογίας», Κ. Πουλάκης, επισήμανε τα εξής :
«Θεωρούμε την υπό σύσταση Αναπτυξιακή Εταιρία κατ’ αρχήν θετικό βήμα, πρέπει ωστόσο να επισημάνουμε αφενός μεν την εξαιρετικά σύντομη διαδικασία που δεν ευνοεί τον ουσιαστικό μακροπρόθεσμο σχεδιασμό των αναπτυξιακών εργαλείων της Περιφέρειας, αφετέρου δε το γεγονός ότι η εκπόνηση του σχεδιασμού από την ΑΝΚΑ, παρά το θετικό ότι αυτή είναι η πιο επιτυχημένη Αναπτυξιακή της Θεσσαλίας και από τις πιο επιτυχημένες στην Ελλάδα, γεννά και ερωτηματικά, αφού δεοντολογικά θα έπρεπε να αποκλείει την ΑΝΚΑ από την εν συνεχεία άμεση εμπλοκή της στην Αναπτυξιακή της Θεσσαλίας, ενώ δεν είναι σίγουρο το πώς εξασφαλίζεται η πιο κριτική αποτίμηση της μέχρι τώρα εμπειρίας.
Ως προς το περιεχόμενο της μελέτης, έχουμε ειδικότερα να επισημάνουμε τα εξής : Σχετικά με το θέμα της εταιρικής και πολιτικής διακυβέρνησης, οι μελετητές προκρίνουν την αναπαραγωγή του κορπορατιστικού τύπου μοντέλου «διακοσμητικής» συμμετοχής, το οποίο εξασφάλισε μεν ισορροπίες, αποδείχθηκε όμως αναποτελεσματικό, μη γόνιμο και μη βιώσιμο. Το μοίρασμα μεριδίων σε λιγότερο ή περισσότερο αντιπροσωπευτικούς φορείς δεν εξασφαλίζει την επιτυχία ή την κοινωνική αποδοχή και νομιμοποίηση, διαχέει όμως την πολιτική ευθύνη, καθιστώντας την κατά καιρούς διοίκηση ουσιαστικά ανεξέλεγκτη, ενώ οι πολιτικά υπεύθυνοι κρύβονται πίσω από προσχηματικές διαδικασίας και δομές. Ως προς το σκοπό και τις δραστηριότητες της υπό σύσταση Εταιρίας, θεωρούμε πως η μελέτη διαπνέεται από μια μάλλον μίζερη, οικονομίστικη και διαχειριστική λογική, η οποία δεν είναι άμοιρη της σημερινής κατάστασης. Απουσιάζει η κοινωνική διάσταση, τα ζητήματα της άρσης των κοινωνικών ανισοτήτων και αποκλεισμών και της κοινωνικής συνοχής.
Κατά τη γνώμη μας, η Αναπτυξιακή μπορεί και πρέπει να διαδραματίσει ουσιαστικό διαχειριστικό, επιχειρησιακό ρόλο, χωρίς ωστόσο να υπονομευθεί ο στρατηγικός πολιτικός ρόλος της Αιρετής Περιφέρειας και των υπηρεσιών της, η οποία θα πρέπει να ενισχυθεί. Η διοίκηση της Αναπτυξιακής θα πρέπει να συμπληρώνεται από ένα Επιστημονικό Συμβούλιο και μια Επιτροπή Παρακολούθησης, όργανα το οποία θα ορίζονται και θα αναφέρονται στο Περιφερειακό Συμβούλιο.
Συμπερασματικά, μπορούμε να πούμε ότι από τον πρώτο χρόνο λειτουργίας της Αιρετής Περιφέρειας προκύπτει κρίσιμο έλλειμμα στρατηγικής και οράματος. Στο πλαίσιο αυτό, η λειτουργία της Αναπτυξιακής Εταιρίας μπορεί να συμβάλλει στην υλοποίηση των έργων, αλλά δεν μπορεί να υποκαταστήσει την πολιτική λειτουργία της Περιφέρειας. Η κρίση ανάδειξε και τη χρεοκοπία των μέχρι τώρα πολιτικών, πρακτικών και νοοτροπιών. Είναι, λοιπόν, πλέον ώριμο να αναληφθεί από το Περιφερειακό Συμβούλιο μια πρωτοβουλία μακροπρόθεσμου σχεδιασμού, με τη συνεργασία της υπό σύσταση Εταιρίας, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, του ΑΤΕΙ και όλων των δημόσιων φορέων Έρευνας.»